• PAYLAŞ

Zirkonyum Diş Kaplaması Nasıl Yapılır ?

  • 21/01/2017 - 19:00
  • 0 Yorum
  • 1005 görüntüleme

Zirkonyum Diş Kaplaması Nasıl Yapılır ?
Zirkonyum son zamanlarda en çok tercih edilen diş kaplama malzemesi haline gelmeye başladığını söyleyebiliriz. Zirkonyum diş kaplamasının tercih edilmesinde sağladığı avantajlarından bazıları :
-Olağanüstü sert olması
-Aşınma ve yıpranmalara karşı dayanıklılık
-Doğal dişe görünüş olarak son derece benzerlik
-Daha az diş kaybı ile uygulanması
-Metal fünyesinin olmaması
-Renk, şekil ve boyut seçimlerinin yapabilmesi
-Vücuda oldukça uyumlu bir madde olması.


Estetik olarak zarif görünüşü, zirkonyum kaplamaların tercih edilmesi için yeterli olan sebeplerdendir. Özellikle ağzın ön tarafında ve doğal olan dişlerin yanında duran kaplamaların doğal bir görüntüye sahip olması oldukça önemlidir ve bu isteklere tam olarak zirkonyum diş kaplamasının cevap verdiği bilinmekte.
Zirkonyumun modifiye edilme imkanını sunması hangi dişlerin yanına yerleştirileceğine göre büyük önem arz ediyor. Zirkonyum kaplama ile sadece dişi değiştirme işlemi yapılmıyor bunun yanı sıra dişlere daha güzel görüntü verilme imkanı da sunuyor. Bu sayede insan hayatında en önemli etkenlerden bir tanesi olan gülme sırasında hiçbir şeyden çekinmeye gerek kalmıyor.
Zirkonyum üreticileri kaplamaları katı bloklardan öğüterek ve son derece yüksek sıcaklıklarda pişirerek, kaplamaların tamamlandığı zaman neredeyse yok edilemez olmasını sağlamak için yoğun şekilde çalışıyorlar.
Zirkonyum maddesinin vücuda uygun olduğu gerçeği ağız da uzunca bir süre durmasında hiçbir sakıncası olmadığını göstermektedir ve bu özelliğe sahip olmasından dolayı vücudunuza ters bir reaksiyon oluşmasına neden olmayarak, vücudun kaplamayı reddetmesi gibi herhangi bir durum olmayacağını göstermektedir.

Zirkonyum Kaplamaların Altın ve Porselen Kaplamalara göre Avantajları Nelerdir ?
Altın kaplamalar çok uzun zamandır insanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır ve vücut tarafından bu güne kadar reddedilme gibi bir durum yaşanmamıştır. Yine de güldüğünüzde doğala yakın olmayan bir gülümseme ortaya çıkmasına neden oluyorlardı. Bu duruma ek olarak ise altının bir metal olmasından dolayı pek tercih edilmiyorlar.
Zirkonyum kaplamalar, porselen kaplamalardan kesin olarak çok daha dirençlidir. Parçalanan ve aynı zaman da kırılan porselenlere göre de daha uzun ömürlü olduğu bilinen bir gerçek. Bunların dışında porselen kaplamalar, metal bir kök üzerine tutturulmalıdır ve bu durum da maalesef ki göz zevkini bozan bir siyahlık ortaya çıkarmaktadır.
Zirkonyum olan kaplamalar bir yığın kristalden öğütülerek alınmasından dolayı porselen ve onların metal kaplamalarına göre kıyasla en az 5 kat daha dayanıklı olması tercih edilme sebeplerindendir. Aynı zaman da zirkonyum kaplamalar, porselen kaplamalar gibi yığılmış gibi bir görüntü vermeden sağlamlık sağlayabilirler.
Zirkonyum Kaplamaların Dezavantajları Nelerdir ?
Zirkonyum kaplamaların dezavantajlarından bir tanesi çok sert bir madde olması ve bu nedenden dolayı bir çok diş hekimi diğer seçeneklere yöneliyor. Diğer önemli bir dezavantajı ise, her ne kadar kaplamalar neredeyse yok edilemez kadar salam olsa da, aşınmadan ötürü diğer dişlerde oluşabilecek olan çürümeleri ancak kaplama çıkarıldığı zaman görmek mümkün olabiliyor.


Zirkonyum Kaplamaların Yapımı Ne Kadar Tutar ?
Zirkonyum kaplamaların uygulanan ücreti birçok etkene bağlı olarak farklılık gösterir. Bu etkenlerden bazıları; yaşadığınız ülke, kaplamanın boyutu ve uygulayan teknikere ve dişçinizin deneyimine bağlıdır. Yine de genel olarak bakıldığında zirkonyum kaplamaların en pahalı ağız sağlığı malzemesi olduğu bilinen bir gerçektir.
Ücretlendirmelere genel olarak bakıldığında Amerika civarında 1000$, Britanya civarında ise £600 seyretmektedir. Yine de bu fiyatların tamamen ortalama bir ücretlendirme olduğunu hatırlatmalıyız.
Eğer birden daha fazla kaplama yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu yurtdışında yaptırmayı düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda ise zirkonyum kaplamalar Macaristan’ da 450$/300£ , Hindistan’ da 200$/130£ ve Meksika’ da 550$/360£ civarında olduğunu belirtelim.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉