• PAYLAŞ

1 AYDA KİLO VERMENİN YOLLARI

  • 01/05/2017 - 15:01
  • 0 Yorum
  • 661 görüntüleme

1 AYDA KİLO VERMENİN YOLLARI

Artık fazla kilolardan kurtulmak istiyorsunuz ve bunu en kısa süre zarfında gerçekleştirmek için neler yapmanız gerektiği konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz. Önümüzdeki yaz mevsimine formda girebilmek adına harekete geçmeye başlayabilirsiniz. Aşağıda belirtilen önerilere uyduğunuz takdirde 1 ay içerisinde vücudunuzda meydana gelecek olan değişimleri kolaylıklar fark edeceksiniz.

Günlük olarak su tüketimini artırmak

Yemek öncesinde bir bardak su içmeniz durumunda midedeki hacim dolarak yemeğe daha az yer kalacağı için fazla besin tüketmenizi engeller. Bol su tüketmek vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak sağlıklı bir bünyeye sahip olmanızı sağlar. Kilo vermek için gün içerisinde en az 10 bardak kadar su tüketimi yapmanız gereklidir.

Ana öğünlerle birlikte ara öğünler

Az ve sık olarak düzenli aralıklı yemek tüketmek metabolizmayı düzene sokarak daha kolay kilo vermenize yardımcı olmaktadır. 3 ana öğün ile birlikte 3 ara öğün ile aç kalmayarak azar azar yemek yemeye dikkat edin.

Porsiyon küçültmek

Hızlı bir şekilde kilo vermek için tabak boyutlarınızı küçülterek tabağın daha dolu görünmesini sağlayarak tokluk hissinizi artırabilirsiniz.

Yağlı besinlerden uzak durmak

Kalori içeriği en yüksek olan besinler yağlı yiyeceklerdir. Az miktarlarda tüketilse dahi vücutta daha fazla kalori alınmasına yol açmaktadır. Kilo vermeye karar verdikten itibaren patates kızartması, hamburger gibi ürünlerden, unlu mamullerinden uzak durulması gerekmektedir. Yağsız olan beyaz et, balık, kepekli makarna, salata gibi hafif yiyecekler tercih edilerek bunlarla birlikte her gün yoğurt tüketmeye özen gösterilmelidir.

Sebze tüketimini artırmak ve meyve tüketimini sınırlandırmak

Sebzeler düşük kalori özelliği taşıyan besinler arasında yer almaktadır. İçerisinde bol miktarda lif bulundurması sayesinde tokluk hissini artırmasıyla birlikte bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Et yemeklerinin yanında salata tüketebilirsiniz.

Meyve olarak ise şeker oranı düşük olan meyveler tercih edilmelidir. Bazı meyvelerin içerisinde karbonhidrat miktarı yüksek olduğundan dolayı fazla tüketilmesi halinde kiloya sebebiyet verir. Gün içerisinde şeftali, nar, elma, armut gibi ara öğünlerde 3-5 tane meyve tüketmeniz vücut açısından yeterli olacaktır.

Basit karbonhidratlı yiyecekler

Şekerlemeler ve çikolata gibi yiyeceklerin tüketilmesi sonucunda kan şekerinde hızlı bir biçimde değişim meydan gelmesi ile birlikte aniden acıkılmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu yiyecekler kilo vermeyi olumsuz etkilediği için uzak durulması gerekmektedir.

 

 

Egzersiz yaparak kilo vermek

Haftanın belirli günlerinde günde en az yarım saat kadar tempolu yürüyüş yaparak kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Asansör yerine merdiven kullanmak, gidilecek yerlere yayan gitmek, doğa yürüyüşlerine çıkmak hareket sayınızı artırdığı için kilo verilmesine yardımcı olmaktadır.

Aynı tadı veren besinler arasında düşük kalorileri seçmek

Portakal suyu yerine domates suyu ya da vişne suyu yerine soda tercih ederek kalori oranını düşürebilirsiniz.

Yağsız süt tüketmek

Her gün 1 fincan kadar yağlı süt yerine 1 fincan kadar yağsız süt tercih ederek haftalık 30 gr kadar yağ alınmasını engelleyebilirsiniz.

Ev yemeklerinden uzak durmak

1 ay içerisinde ev yemeklerinden uzak durmak adına akrabaların yemek davetlerini kabul etmeyin

Alkol yerine su ve soda tüketmek

Alkol yerine daha çok su veya soda tüketmeye özen göstererek vücuttaki yağların erimesine yardımcı olabilirsiniz.

İşlerde tempo tutmak

Gün içerisindeki yapılan işlerde daha hareketli ve hızlı olmaya özen göstererek bol miktarda kalori yakabilirsiniz.

Zoru denemek

Daha önce hiç denemediğiniz ve gözünüzün korktuğu bir spor dalı belirleyerek fiziksel aktivitelerde bulunup bunlar sayesinde fazla kilolarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Dağcılık, buz pateni ve ralli gibi sporlarla uğraşın.

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉