• PAYLAŞ

10.000 TL Para Biriktirmek için Kritik 10 Aşama

 • 25/11/2016 - 22:44
 • 0 Yorum
 • 904 görüntüleme

10.000 TL Para Biriktirmek için Kritik 10 Aşama

10.000 TL gibi bir paranın elimizde olmasını kim istemez. Evet şöyle bir baktığımızda bir çoğumuzun bir çırpıda bir çok ihtiyacını karşılaması mümkün olan miktar. Fakat bu miktarı harcamayı tabi ki herkes rahatlıkla yapabilir. Şimdi birikim yaparak elimizde bu parayı nasıl biriktirebileceğimizi inceleyeceğiz.

10 bin TL biriktirmek için, geliriniz, tasarruf miktarınız ve hedefe ne kadar çok varmak istediğinizin büyük önemi var. Kolay bir süreç olmayabilir ama imkansız da değil sonuçta. Ülke genelimize bakar isek pek te tasarrufa alışık olmadığımızı söylemek mümkün.

Genel olarak düşündüğümüzde hiçbir şey kolay elde edilmiyor diyerek kendimizi biraz motive edersek çok zor olmadığını göreceğiz.

10000-tl-para-biriktirmek

1.Harcamalarınızı Kontrol Edin

Ülkemizin şartlarını düşündüşümüzde maaşların yüksek olduğunu söylememiz mümkün değil tabi ki. Fakat ihtiyaç duyduğumuz ve para karşılığı aldığımız her şey ateş pahası demekten kendimi alamayacağım. Bu yüzden elimizdeki imkanlar dahilinde hareket ederek en uygun şartları  bizim oluşturmamız lazım. Bu şartları oluşturmak ve daha yukarı seviyelere çekmek bizim elimizde. Harcamalarımızı çok iyi kontrol etmelisiniz. Yaptığınız harcamaların nerelere gittiğini kontrol edin. Yaptığınız harcamaların büyük bölümleri nerelere gidiyor ve nasıl azaltabilirim şeklinde inceleme yapın.

 1. 10.000 lira Birikim İçin Hedefinizi Belirleyin

Sağlığınız başta olmak üzere buna benzer bir çok acil durumda kenarda 10 bin liranızın bulunması sizi oldukça rahatlatacaktır. Bu fikirle yola çıkarsanız birikim yapmanız için sizi motive edecektir. Birikim yapma hususunda 10 bin başlangıç aşamasında iyi bir hedeftir. Bu hedefinizi net olarak belirleyin ve ona ulaşmak için çabalayın. Hedefe ulaşmanız belki uzun sürecek ama sonuçta hedefiniz için uğraşmanız gerekecek.

 1. Bütçe Planı Yapmaya Başlayın

Bütçenizi hedeflerinizle orantılı şekilde planlayın. Bütçe planı demek gelirleri ve giderleri ayırt ederek size kalan miktarı belirleme konusunda yardımcınız olacaktır. Gelir ve giderlerden arta kalan kısmı birikim yaparak değerlendirmeniz hedefinize ulaşmanız konusunda en önemli maddelerdendir. Bütçe planı ile kendinizi ve yapacağınız harcamaları rahatlıkla analiz edebilirsiz.

 1. Mümkünse Kredi Limitlerinizi Kullanmayın

Kredi limitleri alışverişlerinizde ihtiyacınız olmayan ürünleri almanıza sebep olabilir bu konuda dikkat edin. Bu limitin borcunuz olduğunu ve faiziyle ödeyeceğinizi unutmayın.

 1. Birikimi Standart Hale Getirin

Maaşınızı aldığınız zaman birikim için karar aldığınız kısmı doğrudan birikim hesabınıza aktarın ve o parayı yokmuş gibi düşünün. Birikim yapmayı standart hale getirin.

 1. Birikim İçin En İyi Tasarruf hesabını Bulun

Birikiminizi değerlendireceğiniz imkanları ve en iyi bankayı bulun. 10 bin lira hedefiniz olduğu için her kuruşun son derece önemi olduğunu unutmayın. Banka konusu çok önemli ki hesap işletim ücreti vermek zorunda değilsiniz bu konuya da dikkat edin.

 1. Birikimlerinize Ulaşımı Zor Bir Hale Getirin

En önemli noktalardan birisi de burasıdır. Birikim yapmak ne kadar zor ise o birikime dokunmamaya çalışmakta o kadar zordur.

10000-tl-para-biriktirmek-2

 1. Birikimlerinize Beklenmedik Katkılar Sağlayın

Gelirlerinizden bir kısmını birikimlerinizde kullanacaksınız. Fakat kendinizi bu noktayla sınırlamayın. Aldığınız bir primi veya vermiş olduğunuz bir borç geri dönünce doğrudan birikim hesabınızda değerlendirebilirsiniz.

 1. Mevcut Borçlarınızı Görmezden Gelmeyin

Türkiye’de borcu olmayan en azından kredi kartı borcu olmayan neredeyse yok gibi. Bu borçları görmezden gelmeyin ve hedefinize ulaşmak için borcunuzu kapatmaya çalışın.

 1. Şimdi Her Şeyi Uygulama Zamanı

Hedefinizi belirlediniz. Ulaşmanız neden önemli bunu da biliyorsunuz. Gideceğiniz yolu da bu yazımızla görmüş oldunuz. Şimdi yapmanız gereken tek şey öğrendiklerinizi hayata geçirmek.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉