• PAYLAŞ

Sağlıklı Finansal Yaşam için Tavsiyeler

  • 25/11/2016 - 23:49
  • 0 Yorum
  • 694 görüntüleme

Sağlıklı Finansal Yaşam için Tavsiyeler

 

Şimdi size vereceğimiz dört tavsiye ile birlikte sağlıklı bir finansal  yaşama başlayabilirsiniz. Bunun için tavsiyelerimizi göz ardı etmemeniz gerekecek.

Sağlık finansal yaşam için, finansal yaşantınıza sıfırdan başlamanız veya mevcut yaşantınızda değişikliklerle yola devam etmeniz durumlarından finansal yaşantınızı sağlıklı hale getirmek için pek çok öneri var. Başlıca düzene koyulması gereken faktörler bulunmaktadır. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz; birikim, tasarruf ve borçlanma. En basit finansal düzen bu üç maddeyi düzene koymayla sağlanabilir diyebiliriz. Başlangıç adına bu üç madde fazlasıyla yeterlidir başka ekstra bir durum başlangıç noktası için kafanızı karıştırmasın.

saglikli-finansal-yasam

Birikim Hesabı Kullanmaya Başlayın

Harcamalarınızı biraz daha kısarak elde ettiğiniz gelirlerden daha sağlıklı birikimler elde etmek için düzenli birikim yapabilmenizi sağlayacak olan sağlam bir birikim hesabı edinmeyi mutlaka yapmanız gerekmektedir. İstediğiniz bir banka aracılığıyla elde edeceğiniz birikim hesabı, birikimleriniz için başta güvenlik kaynağı niteliği taşıyacağından içiniz rahat olur. Bir başka faydası da birikimleriniz yerinde saymayabilir ve bankadan kar payı veya faiz gibi fazladan ek gelir elde edebilirsiniz. Paranız yastık altında durmaktan veya yerinde saymaktan bir başka deyişle değer kaybetmekten bu sayede kurtulmuş olur.

Birikim hesabınızı kontrol ettiğinizde her ayın sonunda birikiminizin arttığını gördükçe moral ve motivasyon olarak daha fazla teşvik olarak yolunuza daha emin adımlarla devam edeceksiniz. İlerde neler yapabileceğiniz konusunda kendinize bir rota da belirleyebilirsiniz bu gidişatla ilgili. Banka hesabınızdaki birikimleriniz artmaya başlayınca kendinize yeni finansal planlar çizebilir veya kendi yöntemlerinizle değerlendirme yoluna gidebilirsiniz. Sağlıklı finansal yatırımın en önemli adımı birikim olduğu için mutlaka edinmeniz gerekir.  Bu konuda yardıma ihtiyacınız var ise bu yazımıza mutlaka dikkat etmeniz gerekecek.

Tasarruf Yapmak İçin Engelleri Kaldırın

Ekonomik açıdan minimum fiyata maksimum faydayı sağlayabilmeniz için alacağınız ürünlere daha az ödeme yapma ihtimaliniz söz konusu ise biliyoruz ki hiç kimse daha fazlasını ödemek istemez. Tasarruf yaparken veya harcamalarımızı gözden geçirirken bu iki kategoriden bahsedildiğinde çoğu zaman tasarruf sağlanabilecek bir sürü yolun olduğundan bahsedilmektedir. Bu konuda harcamalar konusunda da daha az harcama yapma konusunda bazı fikirleri de sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Tasarruf demek gelirlerinizin daha fazla artırılacağı anlamı taşır ve gelirlerinizin de artması demek birikim konusunda elinize daha fazla destek sağlar. Daha fazla para biriktirmeniz için bu noktada oldukça hassas ve önemlidir. Sağlıklı finansal yaşam hususunu göz önüne aldığımız zaman tasarruf yapmak ve bunu alışkanlık haline getirmek olmassa olmazlarınızdan olmalıdır. Marka takıntılarınızı var ise onlardan kurtulmaya çalışın. Daha ekonomik diğer market ürünlerine bir şans vermeyi deneyin. Cep telefonunuzu gözden geçirin kullandığınız tarifeye gerçekten ihtiyacınız var mı yoksa daha uygun bir paket işinizi görür mü? Mesela kahvenizi de evde yaparak bu tasarruf fikirleri arasına onu da dahil ederek daha fazla tasarruf yapmanıza destek olabilir.

saglikli-finansal-yasam-1

Mütevazı  Bir Evde Yaşamaya Başlayın

Mevcut yaşadığınız evi tercih etme sebebiniz işe yakın olması ise ve yol masraflarınızı azaltıyorsa evet mantıklı olabilir. Bazı büyük semtlerde kira gideri neredeyse gelirinizin çok büyük kısmını oluşturabilmektedir. Bu durum ise oldukça can sıkıcıdır.

Pahalı kira gideriniz var ise daha ekonomik mütevazı bir eve geçerek kira giderini azaltabilirsiniz. Kendi eviniz ise daha ekonomik bir eve geçerek ekstra tasarruflar edebilirsiniz.

Borçlanmamaya Çalışın

Bankalardan alacağınız krediler ve nakit avanları gerçekten zorda kalmadıkça düşünmemeye çalışın. Bu tür borçlanmaların sonunda ciddi miktarda ve fazla faiz ödemek zorunda kalınıyor. Acil nakit ihtiyaçlarınızda kendinize acil bir fon oluşturun. Borçlanmadan sizi  koruyacak en önemli yol budur. Sağlıklı finansal yaşam için en önemli noktalardan biri de borçlanmayı hayatınızdan uzak tutmayı başarmaktan geçmektedir.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉