• PAYLAŞ

10 Madde ile İlk Kez Kullanacaklar için Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

 • 10/11/2016 - 15:08
 • 0 Yorum
 • 890 görüntüleme

10 Madde ile İlk Kez Kullanacaklar için Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartının ne olduğunu bilmeyen yoktur. Paranız olmasa dahi ister nakit isterseniz de taksitli bir şekilde alışveriş yapmanıza yardımcı olan bankaların sunduğu bir hizmettir. Dünya üzerinden günümüzde nakitten daha sıklıkla kullanılan bir araç duruma gelmiştir. Bu yazımızda kredi kartı ile hayatında ilk defa tanışacak olan özelliklere gençlerimize nasıl kredi kartı kullanmaları gerektiği konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Kredi kartı dikkatli kullanmak çok önemlidir. Çünkü bildiğiniz gibi kredi kartı yüzünden sıkıntılı zamanlar geçiren çok sayıda insan vardır. Sizlerin de onlar gibi olmanızı istemediğimiz için 10 maddelik bir liste yaptık. Dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

ilk-kez-kredi-karti-almak-1

 1. Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartının ne olduğunu bilmek yaklaşımınızı değiştirecektir. Bu araç ödeme ve borçlanma işlemlerinde size yardımcı olur. Yani genel düşünce olan borcu ödemez sadece borçlanmanıza yardım eder. Bunu kredi miktarınızın limitine kadar yapar. Ödeme limitinizden daha fazla kredi kartınız varsa bu sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır.

 1. Kredi Kartını Nereden ve Nasıl Alabilirsiniz.

Çok basit bir şekilde kredi kartını kullanmak istediğiniz bankanın bir şubesine giderek ya da web sitesi üzerinden kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için size verilecek formu eksiksiz doldurarak başvurunuzu yapmalısınız. Gerekli kriterleri doldurduktan sonra işlem sonlanacaktır.

 1. Şartları Nelerdir

Kredi notunuzun sağlam olması gerekiyor. Düzenli ödeme yapabileceğinizi ispatlamanız gerekiyor. Eskiden daha kolaydı ancak günümüzde kredi kartı almak yeni çıkan yasayla zorlaştırıldı. İlk olarak 18 yaşınızı doldurmuş olmanız ve ödeyebileceğiniz limitli kredi kartına ödemenizi kanıtlamanız gerekiyor.

ilk-kez-kredi-karti-almak-2

 1. Kullanmaya Başlamadan Yapmanız Gerekenler

Başvurunuzu yaptıktan sonra banka tarafından gerekli şartları taşıdığınıza karar verilmesinin ardından kredi kartınız adresine gelecektir. İmzanız istendikten sonra kartınız size teslim edecektir. İçerisinde geçici şifre olacaktır. Bu şifreyi bankanızın ATM’si ne giderek güncellemeniz gerekiyor. Ardından kredi kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 1. İlk Ödeme

Artık sizin de bir kredi kartınız var ve pos cihazı bulunan her yerde kredi limitiniz yettikçe harcama yapabilirsiniz. Bu esnada pos cihazına şifreyi kendiniz girin ve onay tuşuna basın. Mutlaka işlemle ilgili bir örnek alın. Kredi kartı bilgilerinizi paylaşmada daha tutucu bir tavır sergileyin.

 1. Limitinizi ve Harcama Hareketlerinizi Takip Edin

Artık bir kredi kartı kullanıcısı olduğunuza göre limiti ve harcamalarınızı takip etmelisiniz. Bunun için banka ATM’lerini, internet şubesini ve günümüzde mobil uygulamaları kullanabilirsiniz. Kredi kartınızla istediğiniz tüm bilgilere bu yöntemleri kullanarak erişebilirsiniz.

 1. Kredi Kartı Ekstresi

Bu kısım en önemli noktalardan birisidir. Sizden düzenli ödeme yapmanız gelecek ekstre ile istenecektir. Hesap kesim tarihinden itibaren 45 gün içinde ödeme yapmalısınız. Son ödeme tarihi ödeme yapacağınız son gün, Dönem borcu o dönem yaptığınız harcamları, asgari ödeme tutarı minimum ödemeniz gereken tutarı ve faizler yaptığınız gecikmelerden yaşadığınız ödemeleri ifade eder. Son ödeme tarihini geçirmemeye dikkat edin.

 1. Kredi Kartı Borcu gecikince ne olur

Sürekli bunu alışkanlık yapmanız kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Bu yaşayabileceğiniz kötü durumlar için bir yardımcı olarak oraya konulmuştur. 90 gün borcu geciktirirseniz banka yasal işlem başlatacaktır.

 1. Nasıl Ödeyeceksiniz

Bunun için bankalar sizlere çok fazla seçenek sunuyor. ATM, hesaplardan otomatik ödeme talimatı ya da farklı bankalardan ödeme imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

 1. Sağlayacağı Avantajlar

Kredi kartları ile genellikle olumsuz durumlar dile getirilir. Ancak doğru kullanıldığında çok sayıda avantajı mevcuttur. Kampanya ve indirimlerden yararlanabilirsiniz. Acil bir ihtiyacınızı karşılamak için nakit aramak zorunda kalmazsınız. Eğer bütçenizi zorlamayacaksa yüksek ücretli bir ürünü alarak taksitli bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉