• PAYLAŞ

8 Yöntem İle Banka Masrafları Nasıl Azaltılır?

  • 10/11/2016 - 15:05
  • 0 Yorum
  • 801 görüntüleme

8 Yöntem İle Banka Masrafları Nasıl Azaltılır?

Bir kurumda sabit bir maaşla çalışsak da kendi işimiz olsa da mutlaka bankalarla işimiz olacaktır. İhtiyaçlarımızı karşılamak için kullanacağımız krediler, kredi kartları ve hesap işletim ücretlerinden bankalar bizden masraf adı altında bazı miktarlar almak istiyorlar. Bunlarla ilgili çok sayıda dava açılsa da bu durum şu an için çok da değişiklik yaşanan bir durum değildir. Tasarruf yapma konusunda yetersiz bir millet olmamız dolayısıyla da bankaların bizden yaptığı kesintilere çok dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin benim kullandığım 500 TL’lik kredi kartından banka 70 TL hesap işletim ücreti talep etti. Eğer dikkat etmesem bunu benden tahsil edecekti. Müşteri hizmetlerini arayarak bunu geri ödemesini talep ettim. Şimdi 8 madde ile bankalara ödediğiniz masrafları anlatalım.

banka-masraflari

Alternatif Bankalar

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte şubesiz bankacılık günümüzde çok hızlı bir şekilde gelişim gösteriyor. Sizlerden hiçbir işlem için ücret almıyorlar. Banka değiştirmek çok da kolay değil ancak masrafları ne aza indirmek için bu yöntemi değerlendirmelisiniz.

Kullandığınız Banka Sayısını Azaltın

İnsanlar birden çok banka ile işlem yapıyorlar. Özellikle ticaret ile uğraşanlar için durum bundan bile kötü durumdadır. Çok banka ile çalışmak sizin için çok masraf demektir. Onun için çalıştığınız baka sayısını eğer mümkünse tek bankaya indirmelisiniz. Tüm bankalara hesap işletim ücreti ödeme derdinden kurtulacaksınız.

Bankalardan Borç Almaktan Vazgeçin

Hesaplarınızda bir kuruş dahi olmasa dahi bankalar istediğiniz ödemeleri anında yapabileceklerini söyler. Bu işlemleri ise eksi hesap olarak bilinen kredili ek hesaplardan yaparlar. Bu hesap üzerinden bir işlem yapılması halinde hesap sahibinden faiz, hizmet ücreti, kullanım ücreti ve çok sayıda farklı masraf kalemi altında kesinti yapılacaktır.

Nakdi Sevin ve Kullanın

Bankaları tamamen kullanmaktan vazgeçmeyeceğimizi hepimiz biliyoruz. Ancak kullanırken dikkatli hareket etmek bizim elimizde. Banka üzerinden yapacağınız ödemelerde kredili hesap yerine nakit hesabını düzenli olarak kullanmalısınız. Çünkü kredili hesapta sizden faiz ve farklı ücretler talep edilecekken nakit hesaplarda sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Masrafsız işlem yapmanın keyfine varacaksınız.

Kredi Kartı Kullanımı

Yazının başında dediğimiz gibi kredi kartı kullanımında bankalar sizden mutlaka ücret almak isteyeceklerdir. Mahkeme kararı ile yasaklanmasına rağmen sizin istemeniz gerekiyor. Ve bu isteğinizi her yıl düzenli olarak iletmek zorundasınız. Ya da bankaların kredi kartı kullanımında sunduğu kampanyalardan yararlanmanız halinde bu ücretin alınmayacağı yönünde çalışmalarını değerlendirmeniz istenir. Gereksiz bir durumdur.

banka-masraflari-1

İnternet Kullanımını Arttırın

Basit bir karşılama ile internet bankacılığını neden kullanmanız gerektiğini sizlere açıklayalım. Şube üzerinden yapılan bir işlemde yüzde 5 masraf, aynı işlemi ATM’de yaparsanız 8-10 TL arası tutar, mobil yada internet üzerinden yaptığınız aynı işlem için 1-2 TL ücret talep ediliyor. Bu açıklama interneti neden tercih etmek zorunda olduğunuza cevap veriyor.

Otomatik Talimat

Bankalar müşterilerini kendisine bağlamak için çeşitli yollar dener. Bunlardan birisi de bankaya faturalarınız için otomatik talimat vermeniz olacaktır. Bunun karşılığında sizden alacakları hesap işletim ücreti ya da kredi kartı kullanım bedelinden vazgeçeceklerini taahhüt ederler. Hem bu sayede faturalarınızı ödeme konusunda geç kalmazsınız ve bu nedenle yaşana gecikme faizi ödeme durumundan kurtulursunuz.

Banka ile İletişim

Bu fikirlerle uğraşmak istemiyorsanız devamlı çalıştığınız bankanızın müşteri hizmetlerini arayın. Ve daha az masraf ve kesinki yapılması için yapılması gereken işlemlerin ne olduğunu onlardan sorun. Sizlere belirli tavsiyelerde bulunacaklardır. Eğer hala istediğinizi alamazsanız banka değiştirme yolunu tercih etmelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉