• PAYLAŞ

10 Soruda Mortgage Kredisi Nedir?

 • 07/11/2016 - 15:38
 • 0 Yorum
 • 852 görüntüleme

10 Soruda Mortgage Kredisi Nedir?

Herkes ev almak ister. Biz eve sahip olmak ve kira ödeme derdinden kurtulmak isteyenler için ülkemize yakın geçmişte giriş yapan Mortgage kredisi bulunuyor. Bu kredinin amacını ve nasıl işlem yapıldığını merak edenler için 10 basit soruda size tüm detaylarını anlatmaya çalışacağız. Eğer gelecekte bu sistemi kullanarak ev almak istiyorsanız bu makaleyi dikkatli bir şekilde okumalısınız. Aklınızda bulunan tüm sorulara detaylı açıklamalar ile cevap vermeye çalışacağız.

mortgage-kredisi

 1. Kredi üzerine konulan faize ek maliyetler var mı?

Ev almak için kullanacağınız bu kredi çeşidini kullanırken size faizin yanı sıra birkaç maliyet daha yansıtılacaktır. Faizin üzerine yüzde 5’lik BSMV eklenir. Yüzde 1 ile alacağınız kredinin bu ekleme ile yüzde 1.05’e olacağını söyleyelim. KKDF’den muaf olan bu kredi türü önceden alınan evlere eklenmektedir.

 1. Faiz oranı dışında olan maliyetler?

Evi almak için alacağınız paranın üzerine eklenecek faizin yanı sıra sizden dosya komisyon ücreti, ekspertiz masrafı, istihbarat masrafı, DASK ödemesi ve farklı sigortalar için ek maliyetler eklenecektir.

 1. Banka komisyonları ve ücretleri bankadan bankaya farklılık gösteriyor mu?

Sadece faiz oranları için değil sizden istenecek ek maliyetlerde tüm bankalarda farklılık gösterecektir. Ancak bu bedeller arasında ki fark çokta uçuk olmayacaktır. Sadece DASK bedelinde bir değişiklik yaşanmaz. DASK evin konumu, türü ve büyüklüğüne göre farklılık gösterir.

 1. En uygun Mortgage kredisi nasıl seçilmelidir?

Ev almak için kısa ya da uzun vadeli Mortgage kredileri kullanılabilirsiniz. Alacağınız kredinin geri ödeme süresine göre gelirinizin yüzde 30 ile yüzde 50’si arasında olmalıdır. Eğer 5 yıl ve üzerinde bir Mortgage kredisi kullanacaksanız gelirinizin yüzde 30’unu geçmemelidir. Kısa vadeli bir kredi içinse yüzde 50’yi bulabilir. Ödeme gücünüze göre dikkatli seçim yapmalısınız.

mortgage-kredisi-2

 1. Para cinsine göre ne gibi riskler olabilir?

Alacağınız kredinin ödemesi ile gelirinizin TL olması iki kur arasında ki parite riskini en az indirir. Ancak gelirinizi TL olarak elde ederken, kredi ödemenizi dövize endeksli bir şekilde geri ödeme yolunu tercih ederseniz bu riski artıracaktır. Onun için gelir ve ödeme para cinsinizi aynı olmasına dikkat edin.

 1. Mortgage uygun olan konutlar hangileridir?

İnsanların en çok merak ettiklerin Mortgage sorusundan birisidir. Her türlü ev için Mortgage kredisi kullanılabilir mi? Evet kullanılabilir ancak tek şart irtifakı tapusu olan evler hatta tam olarak bitmemiş evler için bu kredi kullanılabilir.

 1. 120 Ay ile 50 bin TL Kredi alırken yüzde 1.05 Faiz ile yüzde 1.20 faiz arasında ki fark ne kadardır?

Bu durum bankaların uyguladıkları faiz oranına göre yaşanacak değişikler için ortaya çıkan bir sorudur. Yüzde 1.05 ile alınan kredinin aylık ödemesi 753 TL olurken, aynı paranın yüzde 1.20 faiz oranı için ödemesi 810 TL’dir. Fark 57 TL’dir.

 1. Kredi için aranan koşullar, hangi koşullara sahi olanlar kredi veriliyor, maaş bordrosu krediyi ne kadar etkiliyor?

Ödeme gücünüzden yüksek miktarda kredi almak istiyorsanız bunu belgelemeniz gerekiyor. Koşullar da değişiklik yok ancak kredi kullanacağınız bankayı tercih ederken size yakın bir bankayı ve hizmet kalitesi yüksek olmasına dikkat edin.

 1. En düşük faiz veren bankayla mı? Yoksa piyasa da daha aktif güvenilir bir bankayla mı çalışılmalıdır?

Bu tercih tamamen kişisel bir tercihtir. Güvendiğiniz bankadan yüksek faizle kredi alabilirsiniz ya da maddi olarak size uygun bankayla çalışabilirsiniz.

 1. Mortgage Sisteminin Ülke Ekonomisine Etkisi

Bildiğiniz gibi Amerika bu kredi türü yüzünden büyük bir kriz atlattı. Eğer bizde aynı duruma düşmek istemiyorsak dikkatli hareket etmeliyiz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉