• PAYLAŞ

Mutlaka Sahip Olunması Gereken Para Alışkanlıkları Nelerdir?

  • 07/11/2016 - 15:33
  • 0 Yorum
  • 708 görüntüleme

Mutlaka Sahip Olunması Gereken Para Alışkanlıkları Nelerdir?

Onunla da olmuyor onsuzda olmuyor. Hayatımızı devam ettirebilmek için paraya ihtiyaç duyuyoruz. Ancak onun bizim efendimiz olmasına izin vermemeye de dikkat etmeniz gerekiyor. Bu detay çok ince bir çizgiyle birbirinden ayrılıyor. Temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için para ile satın almamız gerekiyor. Karşılamak istediğimiz ihtiyacımız için yeterli paramız yoksa onun yerine ikame mallara yönelmek zorunda kalıyoruz. Bu da bizim hayat standardımızın düşmesine neden oluyor. Hayat standardımızı yüksek tutmak ve hayatımız boyunca kimseye muhtaç olmak istemiyorsak para ile ilgili temel alışkanlıklara sahip olmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde istediğimiz düzeyde bir hayata sahip olabiliriz.

Bu yazıda sizlere sahip olunması gereken para alışkanlıkları neler olduğu hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bunlardan bir kaçına sahip olabilirsiniz. Diğerlerini de mutlaka alışkanlık haline getirmenizi sizlere tavsiye edelim.

para-aliskanliklari-3

Giderleri Kontrol Etmek

Hayatımızı sürdürmek için mutlaka belirli miktarda gelir elde ediyoruz. Gelirimizin durumuna göre harcamalarımız da oluyor. Harcamalarımızı ne kadar kısarsak birikim yapmak için o kadar çok parayı kenara koyabiliyoruz. Örneğin 3.000 TL maaş aldığınız bir işiniz var. Aylık 500 TL Kira, 1000 TL mutfak masrafı, 500 TL’de faturalarınıza gidiyor. Size kişisel harcamalarınız ve birikim yapmanız için 1000 TL kalıyor. Hepsini birikime ayırabileceğiniz gibi kişisel harcamalarınız için bir miktar ayırdıktan sonra birikim miktarını da belirleyebilirsiniz. Bu basit bir bütçe örneğidir. Daha düşük bir kiraya çıkabilir, mutfak masraflarınızdan tasarruf edebilir yada faturalarınızı azaltma yoluna giderek birikim yapacağınız miktarı arttırabilirsiniz.

para-aliskanliklari-1

Rakamlarla Aranızı iyi tutun

Rakamlar hayatın her alanında karşımıza çıkar. Ev alırken, araba alırken ya da markette bir şey aldıktan sonra para üstü alırken sürekli bizimle beraberlerdir. Ancak rakamların duygusu yoktur. Kolayca hesaplanırlar ve kolayca silinirler. Ancak bizim için kötü olduklarınızı önlerine eksi işareti koyulduğunda anlarız. Bütçemizi aştığımız anlamına gelir yada zarar ettiğimiz anlamına. Örneğin borsada sevdiğiniz bir şirkete duygusal bakarak yatırım yapmak istiyorsunuz. Ancak birçok yatırımcı, analizlerinde bunun çok büyük hata olduğunu söylüyor. Bu durumda duygunuzu tamamen bir kenara bırakarak işlem yapmalısınız. Aksi halde çok büyük zararla çekebilirsiniz.

Tasarruf ve Birikim Konusunda Gelişim Sağlayın

Tasarruf hayatımızın rahatlamak ve gelirimizin büyük bir bölümünü birikime ayırabileceğimiz yegane yoldur. Hemen hemen her şeyden istemeniz halinde tasarruf yapabilirsiniz. Örneğin elektrik faturanızdan tasarruf yapmak için tasarruflu ampullere geçebilirsiniz. Gündüz erken kalkarak gece ayakta olmama yolunu tercih edebilir ve faturanızın azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz. Elektrikli ısıtıcıları kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. Bunların hepsi tasarrufun içine giren detaylardır. Bir başka örnekte Amerika da tasarrufu giyimde yapmak isteyen insanlar için ikinci el eşya dükkanları bulunuyor. Temiz ve az kullanılmış giyim eşyalarını çok uygun fiyatlara alarak tasarruf yapmanız sağlanıyor. Yapılan araştırmalarda gelire göre yüzde 10 ile 25 arasında birikim yapmamız gerektiği söyleniyor. 3000 TL geliriniz varsa en az 300 TL birikim yapmalısınız. Bu rakamı tasarruf yollarınızı arttırarak yükseltebilirsiniz.

para-aliskanliklari-2

Akıllı Yatırımlar Yapın

Tasarruf yapmayı öğrendiniz ve birikiminizi sürekli olarak arttırıyorsunuz. Ardından sıra yatırım yapmaya geliyor. Yapacağınız yatırımı çok akıllıca karar vererek yapmalısınız. Akıllı yatırım yapmak için araştırmacı olmalısınız ve ilgi duyduğunuz konulara yönelmelisiniz. Başkalarının bildiği alanlara yatırım yapmak yüksek getirisi olsa da size zarar verebilir. Yatırım yaparken duygusallıktan uzakta mantık içerisinde karar vermelisiniz. Basit ve akıllıca yapacağınız yatırımlar birikiminizin bir anda katlanması konusunda size yardımcı olacaktır. Ve parayı köleniz haline getirebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉