• PAYLAŞ

Donald Trump Başkan Seçilirse Ekonomi Nasıl Etkilenir?

  • 07/11/2016 - 11:46
  • 0 Yorum
  • 729 görüntüleme

Donald Trump Başkan Seçilirse Ekonomi Nasıl Etkilenir?

Amerikan başkanlık seçimine çok az bir süre kaldı. 8 Kasım 2016 yani yarın Donald Trump ve Hillary Clinton Amerika Birleşil Devletlerinin 48. Başkanı olmak için yarışacaklar. Yapılan bir çok ankete göre ve piyasaların istediğine göre yeni başkanın Hillary Clinton olmasının istendiğini söyleyebiliriz. Bunda yöneticilik tecrübesinin olması, eski başkan Bush’un eşi olması gibi sayabileceğimiz çok sayıda neden vardır. Ancak beklenmedik bir gelişme olarak Trump başkan olursa Amerika dahil bir çok ekonomi bundan nasıl etkilenecek merak konusudur. Çünkü Trump aykırı bir görüşü olması nedeniyle ve tutarsız davranışları ile Amerika’ya zarar verecek birisi olarak görülüyor.

Bu seçimin Amerika haricinde tüm dünyayı yakından ilgilendirmesinin en büyük nedeni Amerikan ekonomisinin dünyanın en büyük ekonomisi olmasıdır. Donald Trump Kimdir sorusuna cevap vererek konuya giriş yapalım.

donald-trump-baskan-olursa

Donald Trump Kimdir?

Aslında bir siyasetçi geçmişi olmayan birisidir. Geçmişte siyasetin içinde olmasına rağmen şu ana gelmesini sağlayan emlakçılık işidir. Yapılan açıklamada dünyanın en zengin 400 iş adamı arasında bulunmaktadır. Trump şirketler grubunun sahibidir. Daha önceden başkan olmak için Demokrat partiden aday olmak istese de bunu başaramamıştır. Bir iş adamı olması aslında ekonomik açıdan ileri gidilebilecek hamleleri daha iyi bileceğini düşündürebilir. Ancak diğer şirketler bu konuda onunla aynı fikirde değil. Donald Trump serveti iş adamlığı sayesinde elde etmiş birisidir. Diğer yorumların dışında sadece bu bilgiyle ekonomi için en iyi tercih olacağını söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi sadece bu bilgiyle hareket edersek buna karar verebiliriz.

Donald Trump Başkanlık Vaatleri

Bir iş adamı olması nedeniyle seçim vaatleri arasında en çok ekonomide yapacağını değişiklikler üzerinde durdu. Kendi yorumuyla Amerikan ekonomisinin şişirilmiş bir balon olduğunu ve yapacağı değişikliklerle 10 yıllık süreçte ekonominin yıllık minimum yüzde 3,5 büyüyeceğiniz garantisini verdi. Bunun için federal ve kamu harcamalarında kısıtlamalara gideceğini söylemesi birçok kesimi rahatsız ettiğini söyleyebiliriz. Amerika ekonomisinin büyümesinin sırtında kambur olarak gördüğü NAFTA, TPP ve Güney Kore ile yapılan anlaşmaların tekrar gözden geçirilmesini gerektiğini vurguladı. Bu anlaşmaların altında imzası olan birçok ülkenin lobilerinin de rahatsız olmasına neden oldu. Bu vaatler Amerika için ileri de iyi mi kötü mü olur bilemiyoruz ancak şu an ekonomik çevreler bu vaatlerden çok da memnun değiller.

donald-trump-baskan-olursa-2

Başkan Donald Trump

8  Kasım 2016 günü yapılacak başkanlık seçiminde Başkan Donald Trump olması halinde ekonomik olarak çok büyük bir kaosun yaşanacağı söyleniyor. Bunun gerçekliğini söylentiden daha yüksek olduğunu ise yapılan ön seçim anketlerinde Clinton’u yakalaması hatta bazı anketlerde geçtiğinin görülmesi bile spot altının yükselmesine neden olduğu söyleyebiliriz.

Bu durumun gerçekleşmesi sadece Amerikan ekonomisini değil dünyada bulunan birçok ekonominin zarar görmesine neden olabileceği söyleniyor. Başkan seçilmesi halinde olabilecekler arasında altın, İsviçre Frangı, Euro ve Japon yeni ne talebin artacağı öne görülüyor. Talep bu yönde gelişirken Dolarda ve tahvillerde kayıpların yaşanacağı beklentileri mevcuttur. Amerika ekonomisine bağlı olan ve gelişmekte olan ülkelerin başkan adayının aykırı görüşleri nedeniyle ikili ilişkilerde yaşanabilecek sorunlar nedeniyle düşüş yaşanacağı söyleniyor. Bu ülkelerden birisi de ülkemizdir. İslamifobik duruşu bunun ön görülmesine neden oluyor.

Sonuç bu yönde gelişirse Amerika borsalarının seçim günü ve ertesi gün en az yüzde 25’lik bir düşüşün olacağı tahmin ediliyor. Ekonomik çevrelerinin istemediği bir başkan adayının Amerika’da başkan olup olamayacağını göreceğiz. Beklenmedik bir sürpriz olmazsa bu durum gerçekleşmeyecek gibi duruyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉