• PAYLAŞ

Viop İşlem Nasıl Yapılır?

  • 07/11/2016 - 19:35
  • 0 Yorum
  • 1618 görüntüleme

Viop işlem nasıl yapılır?

Ekonomik hayatın içerisinde çok sayıda farklı terim ve işlem bulunuyor. Normal halk seviyesinde olan insanların birçoğu bu işlemlerden haberdar dahi değil. Bunlardan bir tanesi VİOP’tur. Bu yazımızda bunun ne olduğunu, nasıl işlem yapıldığını ve para kazanmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere detaylı olarak anlatacağız. Çünkü bu piyasalarda işlem yapabilmek için tüm detayları bilmeniz gerekiyor. Gerekli bilgilere sahip olmadan bu piyasalara girmek size kazanç yerine zarar olarak geri dönecektir.
viop-piyasalari

VİOP Nedir?

İlk olarak viop nedir sorusuna cevap vermemiz gerekiyor. Daha iyi bir açıklama yapmak ve bunu anlamanız için gerekli bir soru ve cevaptır. Bir piyasanın kısaltılmasına verilen isimdir. Vadeli işlem ve opsiyon piyasasının kısaltılmış halidir. Telaffuzu kolay olması için bu yol düşünülmüştür. İki farklı işlem içinde burundursan bir piyasadır. Ülkemizde geçmişi çok eskiye gitmeyen para piyasalarından bir tanesidir. 200 yılında VİOP ilk defa İzmir’de açılmıştır. Bu piyasada sözleşmeler işlem görmektedir. Sözleşmenin vadeli bir süre içerisinde işlem görmeye devam ederken opsiyon içerisinde alınıp satılması işlemleri yapılmaktadır.

İlk açıldığında çok az kişi tarafından bilinmesine rağmen bu piyasanın işlem hacmi giderek büyümüştür. Bu büyümenin neticesinde Borsa İstanbul’un bünyesine dahil edilmiştir. Şu an VİOP piyasalarında yapmak istediğiniz tüm işlemleri BİST’i takip ederek yapabilirsiniz. VİOP nedir sorusuna cevap verdikten sonra VİOP nasıl oynanır sorusuna cevap vermeye geçebiliriz.

Viopta Nasıl İşlem Yapılır?

2013 yılında Borsa İstanbulun bünyesi altına girdikten sonra ülkemizde vadeli işlemlerin ve opsiyonlu sözleşmelerin işlem gördüğü tek piyasa olduğunu da eklemeliyiz. Ardından viopta işlem nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye geçelim. Bu piyasa da bulunan sözleşmeler bir yıllık süre içerisinde 2-4-6-8-10 ve 12 aylık sürelerde işlem görmektedir. Bu sürelerin sonu sözleşmenin vade sonu olarak bilinir. Yani bu piyasada yapılan alım satım işlemleri vade süresince aralıksız olarak devam edebilir. Sözleşmenin vade süresi sona erdikten sonra o sözleşme pozisyonu otomatik olarak kapanacaktır. Viop’ta para kazandırmanıza imkan veren durum kaldıraç sisteminin olmasıdır. Bu sayede yapılan her alım ve satım işleminden kar elde edilmesi olasıdır. Yapılan işlemlerden elde edilen kar ya da zarar gün sonunda hesapta yansıtılmaktadır. Daha iyi öğrenmek için viop işlem örnekleri arayarak inceleyebilirsiniz. VİOP’u diğer piyasalardan ayıran en büyük özelliği bu detaylarıdır.

viop-nasil-islem-yapilir

VİOP’un kaldıraç etkisi sayesinde işlem yapanlar kısa süre içerisinde yüksek karlar elde edebilir. Ancak bu kaldıraç etkisi yüksek zararlar etmenize de neden olabilir. O nedenle eğer vadeli işlem ve opsiyon piyasasının ince detaylarını çok iyi bilmiyorsanız bir uzmandan mutlaka destek almanız gerekiyor. Yüksek riski sevenlerin bu piyasa çok hoşlarına gidecektir. Belki de ülkemizde bulunan piyasalar içerisinde en yüksek riske sahip piyasadır.

VİOP’ta Strateji Nasıl Belirlenir?

VİOP’ta işlemler belirli bir tahmin üzerinden yürütülmektedir. Eğer yatırımcının tahmini belirlediği yönde ilerlerse kazancı çok yüksek olacaktır. Ancak yatırımcının tahmini tutmazsa kaybı da o derece fazla olacaktır. Bir örnek vermek gerekirse 100 bin TL ile yatırım yapan kişinin 2 aylık süreçte borsanın yükseleceğini yönünde viop endeks sözleşmesi aldığını varsayalım. Eğer tahmini doğru olursa yapılacak hesaplara borsanın yükseliş derecesi de katılarak kazancı ortaya çıkar. Aynı şekilde düşüş yaşanırsa düşüş oranı hesaba katılacaktır. Bu kaldıraç etkisi anlamına gelir. 2 ay içerisinde yüzde 20 yükselen borsa yatırımcısına yüksek bir gelir sağlayabilir. Ya da tam tersi bir durum gerçekleşebilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉