• PAYLAŞ

2. El Araç Satışı Nasıl yapılır?

  • 25/06/2016 - 13:36
  • 0 Yorum
  • 1058 görüntüleme

Ülkemiz ekonomisini ayakta tutan ve büyümesine yardım sektörlerin başında otomotiv sektörü gelmektedir. Hem sıfır araçların satışı hem de ikinci el araç alım ve satım işlerinin yoğunluğu nedeniyle inanılmaz bir ekonomik oluşmaktadır.

2.el araç almak isteyen ya da satmak isteyen kişilerin noter satışı vermeden önce nelere dikkat etmeleri gerektiğini aktarmaya çalışacağız. Sayacağımız konuları dikkat ederseniz noter’e gittiğiniz de herhangi bir sorun yaşamadan aracın satışını rahatlıkla verebilirsiniz. İlk olarak aracın alımı ya da aracınızın satışı için karşı tarafta gerekli fiyat konusunda anlaşma sağlamanız gerekiyor. Anlaşmayı sağladıktan sonra satışı yapmak üzere noter ’in yolunu tutabilirsiniz. Ancak öncelikle bazı şeyleri kontrol etmeniz gerekiyor.

Ceza Ve MTV Kontrolü

Yeni çıkan kanun ile birlikte noter satışı öncesinde Maliye’den aracın borcu yoktur belgesini almanıza gerek yok. Ancak aracın borcunun olmaması gerekiyor. Trafik cezası yemişse ödenmiş olması ve gerekli MTV ödemelerin satıştan önce yapılmış olması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Bu konuda bir borç varsa noter sizin satışınızı yapmayacaktır. Aracın herhangi bir borcu olup olmadığını e-devlet sistemi üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Gerekli ödemeleri yaptırdıktan sonra satışa devam edebilirsiniz.

Muayene Sorgulama

Aslında aracın muayene tarihinin geçip geçmediği noter satışı için engel teşkil etmiyor. Ancak alıcı için bu onu belirli bir yükün altına sokuyor. Araç alırken mutlaka aldığınız aracın muayenesinin olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Araç ruhsatına güvenmiyorsanız, TUVTURK sistemine girerek oradan aracın muayenesinin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Trafik Sigortası ve Adres Kayıt sistemi kontrolü

Bu da satışa engel bir durum değil. Ancak alıcı taraf Trafik sigortası olmayan bir aracı üzerine alırsa, bu şekilde yapacağı kazalar ya da trafik kontrolü esnasında karşılaşılacak tüm cezaları üzerine almış olması demektir. Satış yaptıktan sonra eski sigorta araç üzerinde 10 gün süre içinde geçerli olacaktır. Aracın satışını yaptırdıktan sonra size ruhsatların doğru şekilde ulaşması için adres kayıt sisteminde adresinizin doğru şekilde kayıtlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Satış İçin gerekli belgeler nelerdir?

Noterde yapacağınız araç satışı için gerekli olan belgelerin neler olduğu konusunda bilgi vermeye çalışacağız.  Alıcı ve satıcının kimliklerinin bulunması ve araç ruhsatlarının eksiksiz olarak bulunmayı gerekiyor. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra aracın satışını rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

fft99_mf2756204  2-el-oto[6]

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉