• PAYLAŞ

KOSGEB başvurusu nasıl yapılır.

  • 25/06/2016 - 13:54
  • 0 Yorum
  • 1019 görüntüleme

1

KOSGEB sağladığı krediler ile girişimcilere ve yeni iş açmak isteyen insanlara büyük bir katkı sağlamayı planlıyor. Ancak bu kredilerden ve hibeden yararlanmak istiyorsanız bazı şeyleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bu konuda neler yapmanız gerektiğini hakkında size bilgi vereceğiz.

KOSGEB nedir?

Küçük ve Orta şirket olarak tabir edilen işletmelerin kurulmasını ve gelişmesine yardım etmeyi amaçlamak için kurulan bir oluşumdur. Avrupa’da ve Amerika bu yapıya benzer birçok oluşum bulunuyor. Kendisine ait sitesine girerek hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

KOSGEB Kredisi için atılması gereken ilk adım nedir?

Bir iş yeri kurmak istiyorsunuz ancak elinizde gerekli miktarda para yok. Fikrinizin gerçekten tutarak oradan ülke ekonomisine yardım sağlayabileceğinizi ve güzel para kazanacağınızı tahmin ediyorsunuz. Bu konuda KOSGEB’in kredilerinden yararlanabilirsiniz. Ancak ilk olarak kredi verilecek kişilerin zorunlu olan bir kursu tamamlamaları gerekiyor. Bu kursu şehrinizde bulunan Ticaret ve Sanayi odası, İŞKUR ve KOSGEB tarafından açılabileceğini bilmelisiniz. Bu konuda onlardan birine giderek yaklaşık 2 hafta sürek kursu eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Devamlılık zorunluluğu olduğunu unutmayın ve ayrıca bu hibeyi kullanmak için tüm bilgileri bu kursta verileceğini bilmeniz gerekiyor.

Zorunlu olmasının bir nedeni de kursa alınacak kişiler mülakattan geçirildikten sonra o dönemki kursiyerlerin arasına adını yazdırabiliyor. Talebin çok olduğunu ve bu nedenle gerçekten ihtiyaç sahibi ve projeyi hayata geçirecek kişilerin başvuru yapmasını istiyorlar.

Kredi Talebi için en yapılması gerekiyor?

Kurs bittikten sonra KOSGEB’in sitesine girerek kayıt olmanız gerekiyor. Bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurmalısınız. Hibeyi iki farklı şekilde talep edebilirsiniz. İlk olarak projenizi Kosgeb yetkililerine sunarak onlardan onay aldıktan sonra hayata geçirebileceğiniz gibi, isterseniz tüm oluşumu kendi cebinizden yaparak daha sonra talepte bulunabilirsiniz.

Bu ikisi içinde farklı şekilde hibe talebi yapılmaktadır. Bu konuda nasıl talepte bulunacağınızı gideceğiniz kursta size detaylı olarak anlatacaklardır. Unutmamanız gereken bir şey var. Yapacağınız işler konusunda sizden ücret isteyecek kişilerin hiçbir yetkisi olmadığını ve size fayda sağlamayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

KOSGEB yeni yapılan açıklama ile Kredi miktarını 100.000 TL’ye çıkardığını, Hibe desteğini ise 50.000 TL seviyesine çekildiği söyledi. Bu yaşadığınız şehre göre oranlara göre talep edenler ile buluşturuluyor.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉