• PAYLAŞ

20’li Yaşlarda Edinilmesi Gereken 4 Finansal Alışkanlık Nedir?

  • 01/12/2016 - 16:49
  • 0 Yorum
  • 724 görüntüleme

20’li Yaşlarda Edinilmesi Gereken 4 Finansal Alışkanlık Nedir?

Dünya üzerinde bir insanın gelir elde etmeye yani para kazanmaya başladığı yaşlar 20’li yaşlarıdır. Şartların çok olduğu bazı bölgelerde daha küçük yaşta çocuklar para kazanmak ve ailesine yardımcı olmak için daha küçük yaşlarda para kazanmaya başlayabiliyor. O dünyanın en büyük kanayan yaralarından birisidir. Düzeltilmesi için birçok çalışma yapılmasına rağmen bir türlü önüne geçilmiyor. Neyse, o konu bu makalenin içeriği değil. Başka bir yazıda sizlere detaylı bir şekilde bahsederiz.

Ülkemizde eğitim hayatını lisede bitiren bir birey ilk olarak 20’li yaşların başında, üniversite hayatına devam ederse 24-25 yaşında ilk defa iş hayatına adım atmayı başarıyor. Bu da ilk defa para kazanmaya başladığı anlamına geliyor. Bu yaşlar insanların geleceği için çok kritiktir. Çünkü o yaşlarda olan kişiler geleceklerinin parlak olduğunu ve daha çok para kazandıracak bir işe sahip olacaklarını düşünürler. Ancak sabretmeleri gerektiği düşünürler. Kazandıkları parayı çok kolay bir şekilde harcama eğilimindedirler. Bu davranış şekli yanlıştır. Çünkü büyük bir kısım ilk başladığı işte hayatını noktalamaktadır. O nedenle para biriktirme konusunda bu yaşlarda edinmeniz gereken bazı alışkanlıklar var. Bu yazımızda bu alışkanlıkları sizlere 4 madde ile sayacağız. Özellikle bu yaşlarda olan kişilerin dikkatli okumasını rica ediyoruz.

20-yaslarda-edinilmesi-gereken-finansal-aliskanliklar-1

  1. Birikimlerinizi Değerlendirin

İlk defa para kazanmaya başlamanız ile birlikte kenara köşeye küçük miktarlarla da olsa birikim yapmaya başlamışsınız demektir. Bu alışkanlık size kumbara ile verilmiştir. Artık daha büyük bir kumbaraya ihtiyacınız olacaktır. Birikim yaparak belirli bir noktaya kadar gelebilirsiniz. İlerisi için yatırıma yönelmelisiniz. Kendiniz için en doğru yatırımı araştırıp bulduktan sonra bu alanda birikimlerinizi değerlendirme başlayın.

  1. Tasarruf Yapın

Bu yaşlarda insanlara tasarruf yapmaları gerektiğini söylemek çok zordur. Çünkü marka giyinmek isterler, her zaman en kalitesi olsun isterler. Bu tasarrufun önünde ki en büyük engeldir. Kendinize bir bütçe belirleyin ve ay sonuna kadar o bütçe ile yaşamaya çalışın. Bu bütçe gereksiz para harcamalarınızın önüne geçmeniz için size yardımcı olacaktır. Orijinal bir ayakkabı almak istiyorsanız gene alın ancak indirime girmesini bekleyin. Yarı yarıya yapılan indirimler size yardımcı olacaktır.

  1. Harcamalarını Yazın

Ay içerisinde yaptığınız tüm harcamaları bir yere not edin. Bu alışkanlık size çok önemli bir şeyi gösterecektir. Harcamaları düzenli olarak yazmak yaptığınız harcamalar arasında küçük gibi görünse de gereksiz olduğunu bildiğiniz harcamaların ne kadar çok olduğunu sizlere gösterecektir. Haftada bir işe taksi ile gitmek size 25 TL’ye mal olsa. Aylık 100 TL harcamış olursunuz. Aynı işi toplu taşıma araçları ile yapsanız harcayacağın para 20 TL’den fazla olmayacaktır. 80 TL’lik kayıp bir parayı kazanmak için yapmanız gereken erken kalkma alışkanlığınızı geliştirmek olacaktır.

20-yaslarda-edinilmesi-gereken-finansal-aliskanliklar-2

  1. Evde Vakit Geçirin

Dediğimiz gibi gençlerin kanı kaynar. Sürekli olarak bir şeyler yapmak isterler. Gün boyu çok yorulmuş olsalar da geldiklerinde dışarı çıkmak isterler. Amaç günün stresini atmak olsa da aslında o gün kazandıkları parayı dışarıda harcamaktan başka bir işe yaramaz. Hiç dışarı çıkmayın demiyoruz ancak bunu belirli sınırlar içinde kalmasını sağlayın. Arkadaşlarınızı evinize davet edin ya da onlara giderek yapabileceğiniz şeyleri evde yapmaya çalışın. Birlikte film izleyin ya da toplu halde oynanabilecek oyunları deneyin. Evde eğlenmek için çok fazla alternatif bulunuyor. Bunu zihinsel olarak kabul ettikten sonra gerisi gelecektir. Bu kazandığınız parayı cebinizde tutma konusunda size yardımcı olacaktır.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉