• PAYLAŞ

30 Bin TL Biriktirmek İçin Kullanılacak 5 Yol Nedir?

  • 24/12/2016 - 17:40
  • 0 Yorum
  • 749 görüntüleme

30 Bin TL Biriktirmek için Kullanılacak 5 yol nedir?

İnsanlar elde etmek istedikleri bir şeye ulaşmak istediklerinde ilk olarak para biriktirmek isterler. Para biriktirme sayesinde elde edilen miktar ile ev alınmak için peşinat ödenir, araba alınır ya da farklı hayal edilen eşyalar alınabilir. Ayrıca hayallerinizin tatilini gerçekleştirebilmek için de para birikimi yapılabilir. Bu yazımızda sizlere miktar olarak yüksek olarak görünse de gerekli planlama ve strateji ile 30 bin TL biriktirmenin 5 yolunu aktarmaya çalışacağız. Bu yöntemleri birlikte kullanabileceğiniz gibi tek olarak da inceleyebilirsiniz.

  1. Yatırım Yaparak Paranızı Biriktirin

Birikim yapmak elde ettiğiniz gelirden belirli bir miktarın harcanmayarak bir kenara konması ile yapılır. Ancak bu birikim sizin bir noktaya kadar birikim yapmanıza yardım edecektir. Bu birikiminizi gerekli hedeflere ulaşmanız için sizlere yeterli olmayacaktır. Olsa dahi çok uzun bir süre beklemeniz gerekiyor. Bu birikiminizi farklı yatırım araçlarına yönlendirebilirsiniz. Tabi bu yatırım araçlarına yatırım yaparken risk almamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü riski yüksek bir yatırım aracı tercih edersiniz şimdiye kadar elde ettiğiniz tüm birikimimiz yok olabilir. Risksiz ve karlı yatırım araçlarının neler olduğunu yayınlarımız içerisinde bulabilirsiniz.

  1. Birikim seviyenizi arttırmak için yeni gelir yolları aramalısınız

Birikim dediğimiz gibi elde ettiğiniz gelir miktarının harcanmayan kısmının bir kenarda ayrılmasıdır. Gelirinizi arttırarak birikim miktarınızı da arttırabilirsiniz. Bunun için ekstra yöntemler bulmalısınız. Düzenli bir işte çalışıyorsanız, işten arta kalan zamanlarınızda gelir elde edebileceğiniz ilgi duyduğunuz alanları bulmaya çalışabilirsiniz. Özellikle son yıllarda artan internet üzerinden gelir elde etme şansına sahip olabilirsiniz. Örneğin video çekerek elde edebilirsiniz. İnternete video yükleme işlemini kendiniz oturduğunu yerden rahatça yapabilirsiniz. Video çekebileceğiniz ve yükleyebileceğini siteler arasında araştırmalar yaparak farklı yöntemler kullanabileceğinizi görebileceksiniz. Bu sadece bir seçenektir.

  1. Tasarruf Yapın

Para biriktirmek çok zor değildir. Miktarın hiçbir önemi yoktur. Önemli olan o miktarı biriktireceğinize karar vermelisiniz. Ardından bir plan hazırlamalısınız. Bu planınızın adı tasarruf planı olacaktır. Bu planın ilk maddesinde sizin tasarruf yapmanız gereken noktaları belirlemek olacaktır. Dışardan yemek yemekten vazgeçmelisiniz. Elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturalarınızı en düşük seviyeye çekmenizin yöntemlerini öğrenmelisiniz. Yüksek kiralı evler yerine, işinize yakın ve yol ücreti ödemeyeceğiniz evleri tercih etmeye çalışmalısınız. Bunun hesabını çok düzgün yapmalısınız. Her ay ayakkabı almaktan vazgeçebilirsiniz. Onun yerine 6 ay da bir ayakkabı almayı tercih edebilirsiniz.

  1. Borçlarınızdan Kurtulun

Para biriktirmenin önünde ki en önemli engel insanların borçlarıdır. Borçlarınızdan kurtulmadan para biriktirmeye başlamanız yanlış olacaktır. İlk olarak borçlarınızı tamamen ortadan kaldırmalısınız. Bunun için de borçlarınızı belirlemelisiniz. Elinize bir kağıt ve kalem alın ve ödemeniz gereken tüm borçlarınızı bir yere yazın. Ve bunları en kısa sürede ödemenin yöntemlerini arayın. İnsanlar borçlarından kurtulmak için bankalardan kredi çekiyorlar. Ancak çektikleri krediler onları ekstra olarak borçlanmasına neden oluyor. Bu yöntemi tercih etmenizi tavsiye etmiyoruz.

  1. Gereksiz Harcamalara Dur Deyin

Göze batmayan ancak bütçede açık verilmesine neden olan en büyük neden gereksiz harcamalardır. Örneğin içtiğiniz sigara, dışarda çay içmeye çıkmak ya da kahve içmek için bir mekana gitmek gereksiz harcamalar olarak isimlendirebilirsiniz. Bir demlik çayın maliyeti ile dışarı da güzel bir mekanda içtiğiniz çaya vereceğiniz ücret aynıdır. 30 bin TL biriktirmek için gereksiz harcamalarınızdan kurtulmalısınız. Bu harcamalarınızı belirleyebilmek için günlük olarak harcamalarınızı bir yere not etmelisiniz. Ancak bu şekilde gereksiz harcamalarınız ay sonunda ortaya çıkacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉