• PAYLAŞ

Para Biriktirme Konusundaki Yeteneksizliğinizin 5 Olası Nedeni

  • 25/12/2016 - 10:53
  • 0 Yorum
  • 643 görüntüleme

Para Biriktirme Konusundaki Yeteneksizliğinizin 5 Olası Nedeni

Birikim yapmak istediklerimize ulaşmak ve hayallerimizi gerçekleştirmek için uyguladığımız bir yöntemdir. Çünkü bazen hayallerimizde olan şeyleri anında alabilecek maddi güce sahip olmayabiliriz. Bir araba, ev yada güzel bir yurtdışı tatilini buna örnek olarak gösterebiliriz. Ya da evlilik planlarımızı gerçekleştirmek için ihtiyacımız olan miktarı biriktirmek isteyebiliriz. Ancak her insan para biriktirme konusunda çok iyi değildir. Kenara birkaç kuruş koyduktan kısa süre sonra onları alarak harcama eğilimi olan insanlardan birisiyseniz bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Para biriktirme konusunda sıkıntılar yaşayanların bu sorunun nedeni bilmeleri ilk olumlu adım olacaktır. Bu yayında sizlere para biriktirme konusunda yaşanan sorunları aktarmaya çalışacağız.

Bütçe Planlaması Yapmanın Önemini Bilmiyor Olabilirsiniz

Para biriktirmek öyle gelişi güzel yapılabilecek bir işlem değildir. İlk olarak yapmanız gereken düzenli gelirlerinizi bilmeniz ve aylık harcamalarınızı hesaplamanız gerekiyor. Bildiğimiz gibi geliri arttırmak kolay olmayacağı için planınızda ilk olarak harcamalarınızı sınırlamanız gerekiyor. Bunun için düzenli olarak harcamalarınızı yazmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde birikim miktarınızı arttırabilirsiniz. Harcamalarınızı minimum seviyeye çektikten sonra gerekli birikime ulaşamadığınızı düşünüyorsanız bu sefer de ek gelir elde edebileceğiniz yöntemleri aramaya başlamalısınız. Bütçe planı bu durumları size gösterecektir.

3’ün 5’in Hesabını Yapmıyorsanız

Gelişi güzel para harcayan bir yapınız varsa bu para biriktirmenizin önünde ki en büyük engeldir. 3’ün 5’in hesabını yapmayan insanlar para biriktirmede daha ilk anda savaşı kaybetmiş diyebiliriz. Atalarımız damlaya damlaya göl olur sözünü boş yere kullanmış değil. O nedenle siz küçük harcamalar konusunda dikkatli hareket etmelisiniz. Günlük dışarda 5 TL’ye çay kahve içiyorsanız bunun size maliyeti aylık 150 TL olacaktır. Bir sene de 1800 TL boş yere harcanmış demektir. Bir maaşınızı yıllık olarak çay ve kahveye veriyorsunuz demektir.

Para Konusunda Fazla Cömert Davranma Sorunu

Para konusunda fazla cömert olan insanlar vardır. Bazıları ellerini cebine atmaya çekinirken arkadaşlarınız ile bir yere gittiğiniz de tüm hesabı siz üstleniyorsanız para biriktirme konusuna elveda diyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda sıranızı beklemeli ve hızlı hareket etmemelisiniz. Eğer gerekirse herkesin kendi hesabını ödemesini isteyin. Ancak etrafınız da ki insanlar buna yanaşmıyorsa arkadaşlığınızı bir gözden geçirmeniz önemlidir. Bu arkadaşlarınızın aslında sizi para konusunda sömürdüklerinin bir göstergesidir.

Ekstra Para Kazanma İhtiyacı Duymuyorsunuz

Para biriktirmek sabit geliri olan insanlar için çok kolay bir iş değildir. Ancak para biriktirmek istiyorsanız birikim yapacağınız miktarı aktarmak için mutlaka bütçenize ek gelir sağlamanız gerekiyor. Bunun için bir çok farklı yöntem bulabilirsiniz. Dediğimiz gibi ekstra para kazanma fikri sizin için uygun değilse hayallerinize belirli bir süre elveda diyebilirsiniz. Çünkü gerekli miktarı biriktirmek çok uzun bir süre olacaktır. Ekstra gelir bu sürenin kısalmasına yardımcı olacaktır. Bu tür geliri elde etmek için hobbylerinizden yararlanabilirsiniz. Biraz araştırmacı olun bu konuda mutlaka gelir elde edeceğiniz yöntemler bulursunuz.

Kendinize İzleyeceğiniz Bir Maddi Hedef Belirlemiyorsunuz

Hedefiniz mutlaka olmalıdır. 100 bin TL, 30 Bin TL ya da 10 bin TL fark etmek kendinize bir limit koyun ve bu limite ulaşmak için yöntemleri ve süreyi hesaplayın. Ne yaparsam yapayım biriktiremiyorum düşüncesinden hemen uzaklaşın. Her gün 1 TL kenara atmak yıl sonunda elinizde 365 TL olmasını sağlar. Küçük olsa da bir açığınızı kapatmanızda size yardımcı olacaktır. O nedenle planınızı çok iyi yapın ve hedefinize odaklanın ve o hedeften şaşmadan hareket edin.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉