• PAYLAŞ

Karlı ve Risksiz Yatırım Araçları Nelerdir?

 • 24/12/2016 - 12:42
 • 3 Yorum
 • 758 görüntüleme

Karlı ve Risksiz Yatırım Araçları Nelerdir?

İnsanlar biriktirdikleri paraları genel olarak yatırıma çevirmeyi tercih ederler. Yapacakları yatırım sayesinde daha fazla gelir elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Tabi, bir çok insan yapacağı yatırımlarda yüksek kar elde etmeyi ister ancak birçoğu da risk almaktan hoşlanmazlar. Günümüzde insanların bu konuda yatırım yapabilecekleri farklı yatırım araçları bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere hem kar sağlayan hem de hiç riski olmayanla hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bu yatırım araçları arasından size uygun olanı tercih etmelisiniz. Yazının devamında karlı ve risksiz yatırım araçlarının neler olduğunu ve nasıl bu araçlarını kullanabileceğiniz hakkında detaylı bilgiler vereceğiniz. Bilgiler sizi bu konularda az da olsun bilinçli bir yatırımcı yapacaktır.

Faiz

Bankacılık sektörünün insanlara sağladığı en büyük kolaylıklardan birisidir. Ancak faiz inançlı insanlar için uzak durulması gereken bir yatırım aracı olarak bilinmektedir. Bunun için de katılım bankaları kurulmuştur. Bu bankaların amacı yıl sonu elde edilen karın sizin bankada bulunan miktarınıza göre size paylaştırmaktır. Burada ki amaç gelirin ne kadar olacağını bilinmesini engellemektedir. Bunu uygun olarak görürseniz yatırımınızı bu bankalara yönlendirebilirsiniz. Tabi, unutmadan ekonomimiz için bankada çok fazla mevduatın olması iyi olmayacaktır. Çünkü herkes aynı yöntemi denediği taktirde piyasada para sıkıntısı çekilecektir. Siz bu yatırım aracından yararlanabilmek için herhangi bir bankaya giderek mevduat hesabı açtırma istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Her bankada faiz oranları farklı olacaktır. Maksimum geliri elde etmek için araştırmanızı derinlemesine yapmalı ve size yüksek faiz verecek bankayı bulmalısınız.

Hazine Bonoso

Risksiz ve kazancı en yüksek yatırım araçları arasında en çok tercih edilen hazine bonosudur. Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından piyasaya sürülen bu bonodan kar elde edebilmek için 1 seneye yakın beklemeniz gerekiyor. Bu bononun uygulama şekli biraz ilginç gelebilir. Özellikle hiç bilmeyenler için ilginç bir yatırım aracıdır. Çünkü devlete paranız ile borç veriyorsunuz. Devlette bunu gerekli süre zarfında sizlere faizle birlikte geri ödeyecektir. En garanti yoldur. Çünkü devlet tüm piyasanın karar alma organıdır. Ve eğer devlet bu hazine bonosu ödemesini yapmadığı taktirde ekonomi düzenimiz ortadan kalkacaktır.

Devlet Tahvilleri

Risksiz yatırım aracı arayanlar için bir başka seçenekte devlet tahvilleridir. Sistem olarak hazine bonosunun aynısıdır. Ancak vadesi ondan daha uzundur. Devlet tahvilini yatırım yaptıktan sonra 1 sene geri ödemesi için beklemeniz gerekmektedir. Aynı şekilde borçlanma senetleri arasında tercih edilebilecek bir seçenektir. Eğer zamanınız varsa ve daha yüksek gelir elde etmek istiyorsanız devlet tahvillerini tercih edebilirsiniz. Hazine bonosu daha kısa vadeli bir yatırım olarak kullanılabilirken, devlet tahvili uzun vadeli bir yatırım aracı olarak tercih edilebilir.

Emlak ve Gayrimenkul Yatırımları

Risksiz ve karlı yatırım araçları arasında yüzyıllardır insanlar tarafından tercih edilen emlak ve gayrimenkul yatırımlarıdır. Gayrimenkul yatırımlarında dikkat edilmesi gereken nokta geleceğinin parlak olan bölgeleri bulmaktadır. Ya da piyasada geçerli olan alanlardan alım yapmaktır. Hem durduğunu yerde değerlenecektir hem de kira geliri getirecektir. Bu nedenle insanlarımız en çok da yatırım yapmak istediklerinde bunları tercih etmektedir. Özellikle son yıllarda tüm ülkede gayrimenkul alanında büyük bir yatırım yapılmaktadır. Bunda insanlarımızın akmaz kokmaz düşüncesinin çok önemli bir yeri vardır. Ayrıca satılmak istenildiğin de birçok müşterinin bulunması kolaydır. Emlak ve gayrimenkul yatırımları yaşadığınız bölgede yapabileceğiniz gibi ülkenin farklı noktaların da yatırım için tercih edilebilir. En çok da büyük şehirlerde Anadolu da bir çok insanımızın yatırımları bulunmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


 • ssssssss - 30/01/2017 - 23:19

  banka batarsa hazine bonolarının agıga satılıb garantide olmadıgını acık acık niye söylemezler

  Cevapla
 • Rahmi - 30/01/2017 - 12:31

  Bankaya. Batarsa. Hazine bonoları da tmsf güvencesinde degildir mevduat kayıtlı olmasada garantide bonolarda karşılığı varmı yokmu diye bakılırmış

  Cevapla
 • Asım - 29/12/2016 - 12:47

  Hazine bonosunu bankalar acıga satar müşteriye makmuz verir riskli banka batarsa karşılıgı yoksa ödemeyapılmaz

  Cevapla
 • Böldüğüm için üzgünüm ama,


  2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉