• PAYLAŞ

Yatırım Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  • 24/12/2016 - 08:50
  • 0 Yorum
  • 596 görüntüleme

Yatırım Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yatırım bakıldığı zaman çok kolay bir iş gibi durmaktadır. Sorduğunuzda her insan rahatlıkla yatırım yapabileceğini söyler ancak iş bunu gerçekleştirmeye geldiğinde kolay kolay kimse başaramaz. Yazımızın içerisinde sizlere yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaların neler olduğunu anlatmaya çalışacağız. Paylaşacağımız bu noktaları takip ederek sizde yatırımınızı düzenli bir şekilde yapabilme şansınız olacaktır. Yatırım yapacağınız alan ne olursa olsun bu püf noktalar size yardımcı olacaktır. Sıra ile yatırım yapmanın püf noktalarının neler olduğunu paylaşalım.

Yatırım Planı Hazırlayın

Yatırıma başlamak için kişinin ilk olarak bir yatırım planı oluşturması gerekmektedir. Bu plan onu doğru ve ilkeli bir düzende yatırım yapmasını sağlayacaktır. Örneğin borsa piyasasında yatırım yapmak istiyorsanız. İlk olarak Borsa’nın ne olduğunu, nasıl yatırım yapılacağını öğrenmelisiniz. Nasıl yatırım yapılacağını öğrendikten sonra borsa piyasasında yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Doğru Stratejiyi Oluşturun

Yatırımınızdan maksimum düzeyde en düşük risk ile faydalanmak istiyorsanız doğru bir strateji oluşturmalısınız. Yatırım konusunda yapılan en büyük yanlış rastgele bir şekilde topluluğun para aktardığı alanlara para yatırmaktadır. Yatırımınızdan en üst düzeyde para kazanabilmek için doğru stratejiyi belirlemelisiniz.

Yatırımlarınızı Çeşitlendirin

Yatırım tek bir konuya yönlendirildiğin de risk düzeyi artmaktadır. Bu riski minimize edebilmek için yatırımlarınızı birden çok enstrümana yönlendirmelisiniz. Dolar, Euro, Altın ve Borsa yatırımına yönelebilirsiniz. Ya da sadece Borsa’ya yatırım yapmak istiyorsanız. Bunu da çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin borsa bir teknoloji şirketinin hisse senetlerine yatırım yapacaksanız, bununla birlikte onun diğer rakiplerini araştırıp onların da hisse senetlerini bir sepetin içerisinde toplamalısınız. Bu riskin azalmasına ve kazancın artmasına yardımcı olacak bir yöntemdir.

Tasarruflarınızla Yatırım Yapın

Yatırım yapabilmek için öncelikle tasarruf yapmalısınız. Tasarrufu nasıl yapacağınızı sitemizde ki diğer yazılardan öğrenebilirsiniz. Tasarruf sonrasında elde ettiğiniz birikimlerinizi direkt olarak yatırımınıza yönlendirmeye özen gösterin. Ne kadar az olursa olsun tasarruflarınızı yatırımınıza yönlendirin.

Sabırlı Olun

Her şeyin başı sabırdır. Tabi ki yatırımın başı da sabırdır. Sabırlı hareket edilmelidir. Listenin ilk sırasında saydığımız ili madde olan yatırım planı ve yatırım stratejinize harfiyen uymanız gerekiyor. Ani bir kararla bu planın dışına çıkmak size kardan daha çok zarar getirecektir. Süreç devam ederken dahi beklemediğiniz gelişmeler yaşansa dahi planınızın dışına çıkmaya çalışın.

Katlanamayacağınız riski almayın

Yatırım ve zengin olma hakkında birçok önemli fikrini paylaştığımız Warren Buffett bu konu da, nehrin derinliğini iki ayağınız ile birlikte ölçmeyin diyerek yatırım yapacakları uyarıyor. Yani yatırımınızdan zarar etseniz dahi bu sizin düzeninizi bozmamalı ve zor duruma düşürmemelidir. Yani yapacağınız yatırımda riskten kaçınarak yatırımlarınızı yönlendirmeye çalışmalısınız.

Duygusallıktan Kaçının

Yatırım yapanların yapacakları en büyük hata işin içine duygusallıklarını katmaları olacaktır. Rakamlarla ilgili olan bir konuya duygusal olarak yaklaşmak yapılacak en büyük hata olacaktır. O nedenle gelir elde etmek için yapacağınız yatırımlarınızda duygusal değil mantıksal kararlar almaya çalışın. Gönülden bağlı olduğunuz bir futbol takımının hisse senetlerini alabilirsiniz ancak mantıksal olarak size kar getirecekse bunu yapmaya çalışmalısınız. Aksi takdirde bu sizi hem duygusal hem de maddi olarak zarara uğratacaktır.

Zamanlama Dikkat Edin

Piyasalarda para kazanmak için zamanlamaya dikkat edilmelidir. Örneğin altın yatırımında birikiminiz var. Altının düşeceğini tahmin ederek onu bozdurarak da kazanç elde edebilirsiniz. Çünkü bozdurduğunuz para ile altın düştüğün de alacağınız altın miktarı aynı para ile daha fazla olacaktır. Bu durum Forex piyasasında alacağınız konuma göre de değişmektedir. Piyasa düşse dahi para kazanabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉