• PAYLAŞ

4G ile LTE Mobil İnternet Arasındaki Farklar Nelerdir ?

  • 11/12/2016 - 16:15
  • 0 Yorum
  • 828 görüntüleme

4G ile LTE Mobil İnternet Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Dünyada mobil internet kullanımı yaygınlaşmaya devam etmesiyle beraber hız-güvenilirlik oranı bu orantıda artıyor. Son zamanlarda mobil internet konusunda en çok aranılan cevapların arasında 4G ve 4G LTE arasındaki farklar neler? Akıllı cihaz alırken hangi teknolojiyi destekleyeni seçmeliyim ? Sorularının cevapları bulunuyor. Bu yazımıza 4G ile 4G LTE teknolojisi arasında bulunan farklı detayları ile sizlere aktaracağız.

Mobil internette kullanılan 4G, en basit açıklamasıyla 4. nesil mobil ağ teknolojisi anlamına geliyor. Daha açık bir anlatımla G İngilizce olarak generation, yani Türkçe karşılığı olarak nesil kelimesinin baş harfi oluyor. 4G mobile internet daha önceden kullandığınız 3G’den çok çok daha hızlı ve güvenilir bir bağlantı imkanı sağlamakta. 4G LTE ise daha önce kullandığımız 3G’den 10 kat kadar daha hızlı internet sağlama iddiasında olan yeni bir teknoloji. LTE, İngilizce açılımı fourt-generation long term evolution  baş harflerinden meydana geliyor. Türkçe açılımı ise dördüncü nesil uzun vadeli evrim anlamını taşıyor.

Daha önceleri sıkça kullandığımız 3G’nin bir üst versiyonu olan 4G, kullanıcılara çok daha hızlı bir internet akışı sağlıyor. Günümüzde akıllı telefonları bu denli rahat ve yaygın kullanabiliyorsak, bunun asıl nedeni 4G teknolojisinden kaynaklanmaktadır.

4G teknolojisi geniş kitleler için kullanıma sunulduğu zamanlarda, birçok firma bu ağ teknolojisine henüz sahip değildi. Fakat akıllı telefon üreticileri 4G standartlarına uygun olan telefonlar üreterek bu teknolojiyi yaygınlaştırmayı başardılar. 4G dünyada birçok yerde verimli olarak kullanılamayan bir teknoloji olduğunu belirtmeliyiz. Fakat yakın zamanda tam verim alınacağı tahmin ediliyor. Bir çok ülkede 4G teknolojisi var ve 3G’nin neredeyse miadı dolmak üzere diyebiliriz.

4G LTE, 4G teknolojisinin bir türü ve günümüze baktığınızda en iyi performansı ve hızı sağlayan teknoloji. Gün içerisinde mobil interneti sıkça kullanmak zorunda kalıyorsanız LTE, geleceğin teknolojisi olarak adlandırılabilir. 3G teknolojisinden 10 kat hızlı olan LTE, bu özelliği sayesinde 3G teknolojisinden geçiş yaptığınızda kesinlikle size yaşattığı hız farkını sağlam bir şekilde hissetmenizi sağlayacaktır. Sinyal gücüne ve bununla beraber ağ yüküne bağlı olarak hizmet sunan LTE, yeri geldiği zaman size neredeyse kablosuz bir modeme bağlıymış hissi yaşatabilir.

4G ile LTE Mobil İnternet Arasından Hangisi Seçilmeli ?

LTE henüz yeni bir teknoloji ve her yeni teknolojide olduğu gibi servis sağlayıcıların uyumluluğu son derece önemli. Dünyada 4G, LTE, HSPA+ gibi internet protokollerinin standartları doğrudan Uluslararası Telekomünkasyon Birliği tarafından belirlendiğini unutmamalısınız. Yani bu isimlerin tamamı aslında birer standart anlamında. Bu konuda firmaların cihazlarını, servis sağlayıcıların da aynı zamanda hizmetlerini buna göre geliştirmeleri gerekmekte; fakat bu bir zorunluluk anlamı taşımıyor. Eğer uygun bir ortamda bulunmuyorsanız, cihazınız uyumlu olsa dahi bu kalitede hizmet almanız mümkün olmayabilir.

Şu anda kullanılan LTE teknolojileri de kendi aralarında farklı sınıflandırmalar bulunuyor. Kategori 4 – 7 –  9 – 10 – 12 gibi farklı türleri bulunuyor. Bu kategorilerin arasında en yavaş olanı kategori 4, 150 Mbps download ve aynı zaman da 50 Mbps upload hızlarına sahip olurken; en hızlı kategori 12, kullanıcılara 600 Mbps download ve100 Mbps upload hızlarını sunuyor.

LTE teknolojisi henüz hem kullanıcılar hem de servis sağlayıcılar tarafından tam olarak oturmamış bir teknoloji olduğunun altını çizmeliyiz. 4G teknolojisi ile arasında şu an için çok büyük bir fark da yok, fakat 3G teknolojisini kullananlar için mutlaka geçilmesi gereken bir teknoloji. Son bir dip not olarak belirtmeliyiz yakın gelecekte birçok firma ve internet sağlayıcısı bu teknolojiye yönelik gerekli adımları hızla atacak gibi görünüyor.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉