• PAYLAŞ

5 Adımda Kredi Kartı Kullanma Rehberi

  • 14/07/2016 - 15:55
  • 0 Yorum
  • 921 görüntüleme

Türkiye’de kredi kartı kullanımı, ülke nüfusunun yarısını aşıyor. Bu da ortalama her 2 kişiden birinin kredi kartı kullandığı anlamına geliyor. Dolayısıyla hemen hepimizin kredi kartı kullandığı bir ortamda yaşıyoruz. Peki, kaçımız kredi kartını olması gerektiğini gibi kullanıyor? Kredi kartları hala amacına hizmet edebiliyor mu? Bilinçli bir kredi kartı kullanıcısının nasıl olduğunu ve kartınızı nasıl kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz? Uzmanlar, kredi kartı kullanımının ve borçların oldukça tehlikeli boyutlara ulaştığını ve Türkiye’de milyonlarca insanın içinden çıkamadıkları bir kart döngüsünde olduklarını belirtiyor. Peki, kredi kartı nasıl doğru kullanılır? İşte 5 adımda kredi kartı kullanma rehberi…

kredi-kartı-kullanma-rehberi

1)Bedava Değil Ertelemeli

Kredi kartı ertelemeli bir ödeme sistemidir. Dönem içinde yaptığınız harcamaları kredi kartının ödeme günü geldiğinde yaparsınız. Dolayısıyla ortada bedava alışveriş gibi bir durum yok. Ancak tüketicilerin büyük bir kısmı bu noktayı atlıyor. O an için cebinden nakit çıkmıyor oluşu tüketicinin kafasını karıştırıyor ve ortaya bilinçsiz bir kredi kartı kullanıcısı çıkıyor.

2) Az Taksit, Az Dert

Son yıllarda market harcamalarına getirilen taksit yasağının ardından birçok hanenin cebi de aslında rahatladı. Haftalık alışverişi bile 6-9 takside böldüren tüketicinin sayısı azımsanamayacak kadar fazlaydı. Çok pahalı harcamalar hariç, yaptığınız en ufak bir harcamayı bile taksitlendirmekten vazgeçmeniz gerekiyor. Ne kadar çok taksit yaptırırsanız, o kadar uzun dönem ödeme anlamına geliyor.

3) Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartının ödeme günü geldiğinde birçok kullanıcı asgari ödeme tutarını ödemeyi tercih ediyor. Aslında belirlenen bu tutar, sizin kart borcunuzun tamamını ödeyememeniz durumunda yasal takibe alınmamanız için, dönem içinde yaptığınız harcamaların %30-35’lik kısmının belirlenmesi ile elde edilen tutardır. Yıl içinde üst üste 3 dönem asgari tutarı ödemek, kredi notunuzun düşmesine neden olur.

4) Kart Limitini Arttırmayın

Bankalar sizi arayıp kredi kartı limitinizi yükseltmek ister misiniz diye sorduğunda “evet” cevabını vermekten vazgeçin. Kart limitiniz ile geliriniz arasında doğru bir dengeli olmalı. Ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız, muhtemelen yaptığınız her limit arttırıp talebi kabul edilecektir. O nedenle limitinizi gelirinize oranla dengede tutmaya özen göstermelisiniz.

5) Avantajlar

Kredi kartları özellikle uçuş mili kazanma konusunda birçok avantaj ve kampanya fırsatı sunuyor. Böylece siz de kredi kartı kullanarak tatil için uçak biletinizi bedavaya getirebiliyorsunuz. Doğru bir kredi kartı kullanıcısı olmak için, kartınızın avantajlarından da yararlanmayı unutmayın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉