• PAYLAŞ

5 Alternatif Yöntem ile Uzun Vadeli Yatırım Nasıl Yapılır?

  • 03/11/2016 - 08:23
  • 0 Yorum
  • 813 görüntüleme

5 Alternatif Yöntem ile Uzun Vadeli Yatırım Nasıl Yapılır?

Yatırım yapmak istiyorsunuz ve bundan yüksek bir gelir beklentiniz var. Bunun için tercihinizi uzun vadeli yatırım araçlarından yana kullanmalısınız. Bu yatırım çeşidin de önemli olan sabırlı olmaktır. Dikkatli bir süreci geçirdikten sonra yatırım yapacağınız konuyu belirleyip ona yatırım yapmalısınız. Zamanınız varsa ve kısa sürede bir gelir beklentiniz yoksa bu yatırım şekli tam size göredir. Bu yayınımızda ise sizlere herkesin bildiği uzun vadeli yatırımları değil 5 farklı alternatif uzun vadeli yatırım aracını tanıtmaya çalışacağız.

alternatif-uzun-vadeli-yatirim-nasil-yapilir

  1. Mevduat Faizi

Hem uzun vadeli bir yatırım aracı arıyor hem de risk almak istemiyorsanız size mevduat faizini önermek isteriz. Kenara attığınız birikiminizi risksiz bir ortamda maksimum şekilde büyütmek için bankalara giderek onlardan destek alabilirsiniz. Ya da şu an giderek genişleyen e-bankacılık sistemlerini araştırıp size en yüksek mevduat faizi veren bankayı bulabilirsiniz. Eğer vadenizi bozdurmak zorunda kaldığınız da kayıp yaşamak zorunda kalmak istemiyorsanız bankaların son yıllarda müşterilerine sundukları esnek hesaplardan yararlanabilirsiniz.

  1. Hisse Senetleri

Hisse senetlere kolayca ulaşabilmeniz ve hızlı bir şekilde yatırım yapmanız için kullanabileceğiniz gibi uzun vadeli yatırım aracı olarak da kullanabilirsiniz. Kısaca bir örnekle yatırımın ne kadar kolay olduğuna anlatalım. Şu an herkesin bir internet bankacılığı sistemi vardır. O sisteme girerek istediğiniz herhangi bir şirketin hisse senedini kolayca alabilirsiniz. Uzun vadeli bir yatırım aracı olarak hisse senedini tercih edecekseniz alacağınız hisse senediniz temettü dağılımını yapanlar arasında olmalıdır. Risk olarak biraz dikkatli hareket etmeniz gerektiğini sizlere söyleyelim. Ancak dikkatli hareket ettiğiniz uzun vadede yüksek bir gelir elde edebilirsiniz.

  1. Devlet Tahvilleri

Devletimiz tarafından bir senenin üzerinden borçlanmak amacıyla çıkarılan tahvilleri almak çok akıllıca bir uzun yatırım olacaktır. Devletin garantisini verdiği bir gelir kaynağının ne gibi bir riski olabilir ki. Bir senelik devlet tahvilini alıp bekleyebileceğiniz gibi hisse senetlerinde olduğu gibi alım satım işlemlerini yapabilirsiniz. Faiz oranı olarak ortalama bir belirlenen oran olmasa da o yıl içerisinde gerçekleşen oranlarda gelir elde edeceğinizin garantisi verilir. Devlet tahvillerini uzun vadeli olarak yatırım olarak tercih etmek istiyorsanız enflasyona dayalı olanlarını tercih etmeniz mantıklı bir karar olacaktır.

alternatif-uzun-vadeli-yatirim-nasil-yapilir-2

  1. Altın

Yatırım denildiğinde ülkemizde iki şey akla gelmektedir. Birisi ev almak ikincisi de altına yatırım yapmaktır. Uzun vadede ev almakta altın almak da sizin için doğru karar olabilir. Bunun farkına varan bankalarda insanların evlerinde bulunan altınlarını bankalara çekmek için altın hesapları açmaya başladılar. Bu sayede ülke ekonomisi için değerli olan büyük bir birikimi aktif hale getirmeyi başardılar.

Yapılan bir araştırmaya göre son 5 yıl içerisinde altının diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek bir gelir getirmeyi başarmıştır. Bir örnekle açıklamamız gerekirse 100 TL’lik bir altın aldıysanız 5 yıl içerisinde paranız 173 TL oldu. Mevduat faizi ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir gelir getirdiğini söyleyelim.

  1. Gayrimenkul

Ülkemizde özellikle son yıllarda inşaat sektörünün şaha kalkması ile birlikte gayrimenkul yatırımı yapmanın çok karlı bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin inşaattan aldığınız bir evi inşaat bittiğinde, ortalama olarak 1 yılda bittiğini ve size teslim edildiğini düşünürsek çok üstü bir fiyata rahatlıkla satma şansınız var. Eğer uzun vadeli bir yatırım arıyorsanız ve ondan zarar etmek istemiyorsanız şu an için en etkili yöntem gayrimenkule yatırım yapmak olacaktır. Doğru yerden almanız da önemlidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉