• PAYLAŞ

5 Madde ile Borsaya Yeni Başlayanların Yapması Gerekenler Nelerdir?

  • 25/01/2017 - 23:04
  • 0 Yorum
  • 779 görüntüleme

5 Madde ile Borsaya Yeni Başlayanların Yapması Gerekenler Nelerdir?

Bireysel olarak yatırım yapabileceğiniz piyasalardan birisi olsan borsa da yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenler var. İlk bilinmesi gereken sistemin dağıtacağı kartları her zaman kendisine göre yapacağıdır. Siz nasıl kazanç elde etmek istiyorsanız sistem de bir şekilde kazanç sağlamak isteyecektir. Borsa da kazanç elde etmek kesinlikle amatörlerin yapabileceği bir iş değildir. Gerekli bilgiye sahip olmanızın yanı sıra deneyim sahibi de olmalısınız. Deneyim size borsa da bulunan enstrümanların nasıl hareket ettiğini anlamanıza yardımcı olur. Borsa da başarıyı yakalamak için çok gerekli olan iki şey, zaman ve bileşik faizdir. Borsa da bunlar ile birlikte kazanç sağlayabileceğiniz prensiplerin neler olduğuna bakalım.

  1. Uzun vadeli hedefler koyarak başlayın

Borsa piyasası uzun vadeli hedefler için uygun bir piyasadır. Giriş yaptığınızda yatırdığınız parayı ne zaman almanız gerektiğini belirlemelisiniz. Altı ayda mı yoksa bir yılda mı alacağınızı. Ya da daha uzun bir süre dokunmayacağınızı mı belirlemelisiniz. Alacağınız para ile ne yapacağınıza göre bu süreyi değiştirebilirsiniz. Ev almak mı istiyorsunuz ya da ailenize birikim mi bırakmak istiyorsunuz. Bu nedenlerle oluşturacağınız sermayeyi üç temel faktörü bağlı olduğunu bilin. Bu faktörler yatırılan para, paranın yıllık net kazancı ve yatırımın ne kadar zamana yayıldığıdır.

  1. Risk Toleransının farkına varın

Risk toleransı uzmanlar tarafından psikolojik bir özellik olarak görülmektedir. Yaşınız bu tolerans için olumsuz olarak görülürken, mal varlığınız, eğitiminiz ve gelir düzeyiniz olumlu etkilemektedir. Risk toleransı sizin risk altına girdiğiniz de ne kadar endişelendiğinizi ifade eder. Yani 1000 lira gelir elde edebilmek için ne kadar sermayenizi riske atabileceğinizi ifade eder. Kişiden kişiye risk toleransı farklılık gösterir. Bunun ideal bir dengesi yoktur.

  1. Duygularınızı kontrol atlına alın ve çıkış stratejinizi belirleyin

Borsada yatırım yaparak kazanç elde etmek istiyorsanız buna kesinlikle duygularınızı katmamanız gerekiyor. Borsada yapılacak kısa vadeli yatırımların odak noktasında olan hisse senetlerinde ki dalgalanmalar yatırımcıların duyguları nedeniyle oluşur. Borsa hakkında negatif düşüncelere sahip olan kişilere ayı denilirken, pozitif düşünceye sahip yatırımcılara ise boğa denilmektedir. Bu ikisi arasında borsanın aktif olduğu anda yaşanan mücadele hisse senetlerinin fiyatını belirler. Hisse senedi alırken neden aldığınızı bilmeli ve onu ne zaman satacağınızı belirlemelisiniz. Yükselişte olduğunu düşünerek uzun süre beklemeniz sizin için zararlı sonuçlar doğurabilir.

  1. Önce temellerden başlayın

Borsada ilk yatırımınızı gerçekleştirmeden önce tüm menkul değerlerin temelinden itibaren öğrenmeye çalışır. Borsaya yatırım yapmadan önce finansal ölçüler ve bunların tanımlarını öğrenmelisiniz. Tek bir yatırım aracına odaklanmalısınız. Piyasa da genel olarak bir  düşüş yaşansa bile yükseliş trendinde olan enstrümanlar her zaman olacaktır. Tüm bilgiye sahip olmak doğru tercihi yapmanızda size yardımcı olacaktır. Risk toleransı ve bilgi birbirleriyle ilgilidir. Ne yaptığını bilen kişi için risk yok denecek kadar azdır.

  1. Yatırımlarınızı çeşitlendirin

Borsa da kazanç elde edebilmeniz için tek bir enstrümana yatırım yapmanız yanlıştır. Bunun aksine yatırımlarınızı çeşitlendirilmelisiniz. Riski iyi bir şekilde yönetmen istiyorsanız özellikle ilk yıllarınız da portföyünüzü çeşitlendirmelisiniz. Tek bir hisse senedi yerine çok sayıda hisse senedinden küçük miktarlarda alım yapabilirsiniz. Örneğin 5 farklı şirketin hisse senedine yatırım yaptınız ve yıl sonunda size ne kadar kazandıracağını hesapladınız. Ancak beklemediğiniz gelişmeler bazı hisse senetlerinin değerinin düşmesine neden oldu. Yatırımınızı çeşitlendirdiğiniz için yıl sonunda kar beklentinizin altına olacaktır ancak gene de az da olsa kar elde etmiş olacaksınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉