• PAYLAŞ

Donald Trump Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

  • 25/01/2017 - 22:05
  • 0 Yorum
  • 666 görüntüleme

Donald Trump Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

2016 hem ülkemiz açısından hem de dünya açısından  beklenmedik birçok gelişmeye sahne oldu. Bu gelişmeler ekonomik hayatın zor zamanlar yaşamasına neden oldu. Günümüzde hala bunun etkileri devam ediyor. Bu gelişmelerden birisi de Amerikan başkanlık seçiminde yaşandı. Donald Trump’ın sürpriz bir şekilde Amerikan başkanı seçilmesi ekonomik çevrelerin beklemediği bir durumdu. Bu beklenmedik gelişme ile birlikte ekonomik parametrelerde beklenmedik gelişmelerin yaşanmasına neden oldu. En çok dikkat çeken doların tüm dünya piyasalarında hızlı bir yükseliş trendine girmesini gösterebiliriz. Bir süre sonra bu haberin hazmedilmesi ile birlikte piyasalar biraz durağanlaşmaya başladı. Ancak Trump’ın başkanlık koltuğuna oturunca ne olacağı başka bir belirsizlik durumunu ortaya çıkardı.

Ekonomi ile ilgili alacağını söylediği birçok ilginç ve kesin karar var. Bu kararların piyasalarda ne gibi tepkiler oluşturacağı ise merak edilen başka bir konu olarak dikkat çekiyor. Trump’ın başkan seçilmesinin ardından dolarda yaşanan yükselişin yanı sıra borsalar düşüşe geçti, altın piyasasında sert ve beklenmedik yükselişler yaşandı. Bu deprem etkisinin başkanlık koltuğuna oturması ile birlikte güçlü bir şekilde devam mı edeceği yoksa duracağını bilmiyoruz. Herkesin bu konuyla ilgili bir görüşü olsa da kesin ne olacağını söyleyen hiçbir ekonomist bulunmuyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelere zararının büyük olacağını düşünen kesim çok fazla diyebiliriz. Genel olarak olumsuz bir hava var diyebiliriz.

Amerika’da Trump Dönemi Başlıyor?

Özellikle seçim esnasında seçmenlerini ikna etmek için söylediği seçim vaatleri ve çok sivri konuşmalarına rağmen seçilmeyi başarabilmesi sürpriz olarak karşılandı. 20 Ocak 2017 itibari ile Obama’dan başkanlık koltuğunu devralarak fiilen başkanlık yapmaya başlayacak. Daha seçildiğinde ekonomide yaşanan dalgalanmalar, koltuğa oturduğunda daha sert mi olacak bilmiyoruz. Dünyanın en zengin insanlarından birisi olan ve yönettiği büyük sermaye ile bunu yıllardır başaran bir iş adamının bakıldığında ekonomik konularda tutarlı kararlar alacağını söyleyebilir. Ancak Trump gibi bir adamın en azından bize yansıtılan Trump profilinin nasıl kararlar alacağını şimdiden merak konusu olmaya başladı. Ne olursa olsun ilk yılını doldurmadan uzun vadeli ekonomik tahminler yapmanın hiç de doğru olmayacağı söyleniyor.

Uzun vadeli yatırımlar düşünülmeden önce seçim vaatlerinin ne kadarını gerçekleştireceğinin yakından takip edilmesi gerektiği söyleniyor. Özellikle borsa da yatırım yapan ve dolar ile borçlanan kesimin bu açıklamaları çok yakından takip etmenin doğru olacağını söyleyebiliriz. Dünyaca ünlü bir yatırımcı olan George Soros’un Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturması ile birlikte hisse senedi paritesinde yaşanan uzun süreli rallinin durağan bir havaya geçeceğini tahmin ettiğini söyleyebiliriz.

Trump’ın dolar ve altına etkisi nasıl olacak?

Başkanlık sonuçlarının açıklanması ile birlikte yükselişe geçen dolar paritesinin, koltuk değişimi ile birlikte 2017 yılının tamamında yükseliş trendinin içerisinde olacağını söyleyebiliriz. Yapacağı vergi reformları, altyapı harcamalarının artacak olması ve üretimi destekleyen kararların alınacağı öngörülmesi küresel piyasalarda önemli bir etki altına alınacağını söyleyebiliriz. Yapılacak yatırımlarda bunların yakından takip edilmesi gerektiği vurgusu yapılıyor.

Dolar ile birlikte en çok tercih edilen yatırım aracı olan altın, dolar ve hisse senetlerinde ki dalgalanmalara rağmen farklı bir yol çiziyor. Özellikle yatırımcıların diğer araçlarda yaşanan bu dalgalanmalar karşısında altını tutunabilecekleri bir dal olarak gördüklerini söyleyebiliriz. Özellikle faiz etkisi olmayan bir enstrüman olarak görülen altının bu dönemde en güvenli liman olarak görüldüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca diğer para birimlerinde yaşanan kritik durumlarında altının önemini arttırıyor. Trump’ın gerçek yüzünü zamanla göreceğiz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉