• PAYLAŞ

Cücelik – Diwarfizm Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

  • 26/01/2017 - 02:16
  • 0 Yorum
  • 1261 görüntüleme

Cücelik – Diwarfizm Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Cücelik Nedenleri Nelerdir ? 

Cücelik boyun normalden aşırı kısa olduğu bozukluklar grubuna verilen isimdir. Durum genel olarak kalıtsal ortaya çıksa da karşılaşılan olguların %80 gibi ciddi bir oranın da anne baba normal boydadır ve aile öyküsü de bulunmaz. Bir çok nedene dayalı olabilecek olan cücelikte başlıca öne çıkan sebepler arasında ; kemik oluşumu sorunları, büyüme hormonu eksikliği ve aynı zaman da büyüme hormonlarına vücudun yeterli tepki oluşturamaması gibi sorunlar da cüceliğe sebep olabilir.


Cücelik Belirtileri Nelerdir ?

-Kıkırdak, kemik ve bağ dokusu sorunları bulunan çocuklar genel olarak doğum esnasında fark edilir.

-Çocukta orantısız olan bir kısalık söz konusu olacaktır ; kol ve bacaklar orantısız şekilde kısadır; vücut görece olarak uzundur ve kafa olağandan büyüktür.

-Alın yüksek ve aynı zaman da çıkık olabilir.

-Bazı çocuklarda ise hidrosefali de görülebilir.

-Çocuğun burnu normalden kalkık, çenesi öne doğru çıkık, gözleri çökük olabilmektedir.

-Omurgadaki eğrilik sebebi ile kalçalar dışa doğru çıkıntılı ve karın bölgesi daha uzun görünebilir.

-El ve ayaklar normalden küçük, parmaklar kısa ve künt olur.

-Cücelikten etkilenmiş olan bazı bebekler doğumda veya erken dönemde ölebilirler.

-Hayatta kalan çocukların genel olarak boyu yaklaşık 1 metre civarında uzar ve vücutta orantısızlık gözle görülebilecek kadar fark edilir.

-Cücelik problemi bulunan çocuklarda emekleme ve yürüme gibi hareket aktivitelerde gelişme gecikmesi görülebilmektedir.

-Bu çocuklarda sıklıkla kulak enfeksiyonları gelişir.

-Bazı çocuklara bakıldığında erken dönemde konuşma sorunları görülebilse de okul yaşına gelindiğinde bu sorun genel olarak ortadan kalkar.

-Çoğunun zekası tamamen normaldir ve bunlar erişkinliğe ulaştıklarında başka bir bireye bağımlı olmadan yaşamlarını kolaylıkla sürdürebilirler.

-Büyüme hormonu eksikliğine bağlı olarak cüce kalan çocuklar 2 yaşına kadar normal şekilde uzayabilirler ve bu çocuklarda maalesef ki 2 yaşından sonra cücelik fark edilebilir.

Cücelik Teşhisi Nasıl Yapılır ?

Doktor genel olarak orantısız boy kısalığını doğumda veya doğumdan hemen sonraki kontrollerde kolaylıkla fark edebilir. Bazı durumlarda ultrason yardımıyla doğum öncesinde de yani anne karnında iken bebeğin cücelik sorunu teşhis edilebilmektedir.

Cücelik Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Sorunlu olan çocukların erken dönem içerisinde fizik tedavi alması ve omurgasının tespit edilmesi gerekli olabilir. Ergenlik çağında bacak çarpıklığının düzeltilmesi adına cerrahi girişim gerekli olabilir.

İleriki zamanlarda işitme kaybı olasılığını ortadan kaldırmak adına kulak enfeksiyonlarının erken dönem içerisinde uygun antibiyotikler ile tedavi edilmesi son derece önemlidir. Cücelik sorunu bulunan bireylerin çoğu normal bir yaşam sürdürebilmektedirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉