• PAYLAŞ

50’lerin Modasına uygun nasıl kombin yapılır?

  • 14/04/2017 - 14:07
  • 0 Yorum
  • 855 görüntüleme

50’lerin Modasına uygun nasıl kombin yapılır?

1950’li yıllardan önce dünyayı kasıp kavuran büyük bir savaş yaşandı. İnsanlar temel ihtiyaçlarının dışında hiçbir noktaya ilgi gösteremedi. 1940’ın sonlarında doğru barış anlaşmasının imzalanması ile birlikte her alanda büyük bir değişim yaşanmaya başlandı. İnsanlar artık canlarının derdinde olmak yerine yaşama dair detaylara önem vermeye başladılar. Bunlardan birisi de kadınların moda anlayışı oldu. Bu yıllarda savaş öncesine göre çok büyük bir değişim yaşanmaya başlandı. Bu değişim o kadar sert oldu ki iki çağ arasında kalan birçok kadın bu sorunu aşmakta güçlük geçti giyebiliriz. Günümüzde özellikle 70’li ve 80’li yıllar daha moda olarak tercih edilse de bu yıllarda başlayan moda akıları onların oluşmasına neden oldu.

Moda Anlayışında Yaşanan Değişimler

Bu yıllardan önce kadınlar daha kalın giysiler giymekteydi. 50’li yıllarda bu akımın yumuşatılması için önemli tasarımlar gün yüzüne çıkmaya başardı. Özellikle dior ceketlerde kullanılan bel plileri dikkat çekmeye başladı. Bunlar daha öncede vardı ve kullanımı amacı kadın ve erkek ceketleri arasındaki farkı ortaya çıkarmak için kullanılıyor. Ancak bu sefer kullanımda daha da öne çıkarılmıştır ve sanki giyilen eteklerin üzerine ikinci bir etek varmış hissi oluşturulmuştur. Bunun tutulmasının bir diğer nedeni ise kadınların o yıllarda korse kullanımına çok önem vermelerini gösterebiliriz. O nedenle peplumlar 50’li yılların en önemli moda akımlarından birisi olmayı başardı.

Bu ceketler kendisi ile birlikte uzun ve uçarı etekler olan kloş tarzında trend bir akım haline gelmesine neden olmuştur. Ayakkabılarda tercih ise yarım topuklulardan yanan olmaya başladı. Özellikle bunların stilettoları çok sık bir şekilde kadınlar tarafından kullanılıyor. Bu etek ve ceketin birlikte doğru kombinlenmesi kadınların uzun zamandır istedikleri kelebek görünümüne sahip olmasına yardımcı olmuştur. Bu tarz savaş yıllarında da giyilse de büyük bir etkiye neden olmuştur. Bu tarza sahip kadınlara peplum denirken ardından gelen yıllarda yaşanan değişmedi kadın tarzına ise Chanel adı verilmiştir. Kadınlar artık daha feminen olmaya başlamış ve tekrar evdeki yabancı olmak istemediklerini dünyaya kabul ettirmeye başlamışlardır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER : , , ,


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉