• PAYLAŞ

6 Adımda Borçlar Nasıl Bitirilir?

  • 01/12/2016 - 15:59
  • 0 Yorum
  • 840 görüntüleme

6 Adımda Borçlar Nasıl Bitirilir?

Günümüzde selam verdiğiniz her insanın mutlaka borcu vardır. Bazıları yetersiz maaş yüzünden borçlanır. Bazıları da ev, araba ya da ihtiyaçları yüzünden borç batağına sürüklenirler. Yıllarda ödenen krediler insanların mutsuz olmasına neden olabiliyor. Bu borçların yanına ek olarak düzenli olarak ödenen faturalar ve kredi borçları da etkilendiğinde yaşamınızın büyük bir bölümünü borçlarınızı ödeyerek geçirmek zorunda kalıyoruz. O nedenle hayatınızı maddi yönden bir düzene sokmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle borçlarınızı sıfırlamalısınız. Bu yayınımızda sizlere 6 basit adımda borçlarınızdan nasıl kurtulacağınızı anlatmaya çalışacağız. Tüm adımları dikkatli bir şekilde okuyun ve borçlarınızdan kurtulmak için yapmanız gerekenleri öğrenin.

  1. Borçlarınızı Listeleyin

Borçlarınızın varlığından haberdar olduğunuzu biliyorsunuzdur. Ancak onların detaylı bir şekilde listelenmesi önemlidir. Bu size ödemeniz gereken toplam borcunuzu, aylık ne kadar ödemeniz gerektiğini ve gereksiz yere verdiğiniz faiz miktarlarını gösterecektir. Çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Araç kredisi için çektiğiniz 10 bin TL ve aylık ödeme tutarı 1000 TL uygun bir örnektir. Kredi kartlı limitiniz ve aylık ödediğiniz tutar. Bu şekilde tüm borçlarınızı listeleyin.
borclar-nasil-bitirilir-2

  1. Aylık Harcamalarınız Gözden Geçirin

Tüm giderlerinizi detaylı bir şekilde gözden geçirmeye başlayın. Bunun için ay boyunca yaptığınız tüm harcamaları bir yere not edin. Bu notları ay sonunda inceleyin. Gereksiz harcamalar daha net bir şekilde gözünüze gelecektir. Bu da değiştirmeniz gereken harcama alışkanlıklarını daha net bir şekilde görmenize yardımcı olacaktır. Acil olmayan harcamalarınız varsa liste içinde bunları görebilirsiniz. Bu borçlarınızı biraz ertelemeyi deneyin. Bu iş için kişisel bütçe planı yapmanıza yardımcı olacak akıllı telefon uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

  1. Borçlarınıza öncelik verin

İnsanların yaptıkları en büyük hata borçlarını tam anlamı ile bitirmeden yeni bir borca daha girmeleridir. Ev aldıysanız onun kredi ödemesi bitmeden, araba için kredi çekmeyin. Ya da ev içerisinde acil ihtiyacı olmayan harcamalarınızı ertelemeye özen gösterin. Tasarruf yoluna gidin. İş yerinize araba ile gitmek yerine toplu taşıma ile gidin. İlk hedefinizi borçlarınızı ödemek olmalıdır. Borçlarınızı en iyi ödeme şekli de tasarruf yapmaktan geçiyor.

  1. Daha fazla gelir elde edebileceğiniz yöntemler bulun

Gelirinizden ne kadar tasarruf etseniz de borçlarınızı ödeme konusunda yeterli miktarı bir türlü ulaşamamaktan dert yanıyorsanız. Yapmanız gereken farklı alanlardan gelir elde edebileceğiniz yollar bulmak olacaktır. Evde iş veren firmalarla anlaşabilir yada işten sonra para kazanabileceğiniz ek işler bulabilirsiniz. Evet, bu süreç sizi yoracaktır ancak borçlarınızdan kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Borç ödeme stratejisi oluşturun

Borçlarınızdan kurtulmak için iyi bir stratejiye sahip olmanız gerekiyor. İlk madde ile bu stratejiyi oluşturmanız için gereklidir. O maddede ödediğiniz borçlar arasında en yüksek faiz ödediğinizi ilk sıraya yazın. Her ay önceliğiniz o faizden kurtulmak olmalıdır. Çok sayıda borca sahipseniz önceliğiniz en yüksek olanı bitirmek olacaktır. Kredi tutarınızı ödedikten sonra kredi kartınıza bir şey kalmıyorsa asgari tutarını düzenli olarak ödeyin. Ve borcunuz bitene kadar kredi kartını kullanmamaya çalışın. Bu iyi bir stratejidir. Sizde kendinize ait stratejinizi oluşturun.

  1. Mutlaka Hedef Koyun

İnsanlar önlerinde bir hedef koyduklarında daha istekli ve azimli bir şekilde çalışırlar. Borçlarınız için kendinize bir hedef koyun. Yüksek faizle borç ödediğiniz kredi borcunuzu uzatmadan bitirmeyi kendinize hedef olarak belirleyebilirsiniz. Ya da kredi kartı borcunuzdan kurtulmadan o karttan harcama yapmayacağınızı kendinize hedef olarak belirleyebilirsiniz. Hedef borcunuzu bitirmeden sizi motive edecek bir detaydır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉