• PAYLAŞ

7 Maddede İşten Soğutan Müşteri Davranışları Nelerdir?

 • 28/11/2016 - 12:17
 • 0 Yorum
 • 791 görüntüleme

7 Maddede İşten Soğutan Müşteri Davranışları Nelerdir?

Yaptığınız iş ne olursa olsun insanlarla uğraşmak zorundasınız. Eğer iş yerinizde sevmediğini birisi varsa bölüm değiştirerek ya da onu görmezden gelerek işinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak mecbur olarak uğraşmak zorunda olduğunuz ve sizin o şirkette para kazanmanıza neden olan sevmediğiniz bir müşteri varsa ne yapabilirsiniz ki! Tabi ki elinizden bir şey gelmez. Bir bankacıysanız kredi almak isteyen bir müşteri, garsonsanız getirdiğiniz hiçbir şeyden memnun olmayan bir müşteri ya da emlakçıysanız ev almak isteyen ancak aradığını bilmeyen bir müşteriniz olsa ne yaparsınız. İlk akla gelen çıldırırım olacaktır. Ancak bu durumla baş edebildiğiniz de başarılı bir şirket sahibi ya da çalışan olursunuz. Bu konuda sizlere çalışanları işlerinden soğutan tipik 7 müşteri davranışının ne olduğunu sizler ile paylaşacağız.

isten-sogutan-musteri-davranislari-1

 1. Blöf Yapmayı Seven müşteriler

Her alanda mutlaka karşınıza çıkar. Almak istedikleri ürünün başka bir yerde daha ucuz ve kaliteli olduğu konusunda ısrar ederler. Bu konuda ısrarcı olurlar ancak istediklerini alamadıklarında başka bir yere gideyim bari diyerek blöf yapmayı severler. Eğer durun derseniz blöf’ü yemiş olursunuz. Yanında bir kişi daha olursa daha tehlikeli olurlar.

 1. Tehdit Eden Müşteriler

Şirket kuralları içinde kendilerine özel bir davranış şekli isterler. İmkansız olduğunu bilseler de bu konuda ısrarcı olurlar. Mağduriyetlerinin tek sebebi onlara göre sizsiniz ve çalıştığınız şirkettir. Hiçbir zaman kullanıcı hatası aramazlar. Eğer istediklerini yapmazsanız rakip şirkete gitmekle tehdit ederler.

 1. Aldıkları üründen daha pahalı olan hizmeti beklemek

Bunlara yüzünü buldu astarını arıyor deyimine tam oturuyor diyebiliriz. Sonuçta onlar size para kazandırmaktadır ve istediklerini yapmak zorunda olduğunuz söylerler. Bu ürünü sizden aldım bunu da yanında vermek zorundasınız derler. Onlar aslında ürünü değil tüm şirketi satın almışlardır.

 1. Şikayet Meraklısı Müşteriler

Tamam bazı müşteriler çalışanlardan gerçekten kötü muamele görebilir. Ancak bizim sözümüz onlara değil tabi ki. Bizim sözümüz hiçbir sorun yoksa dahi kendi istediklerini karşısında ki insana zorla yaptırmak isteyen müşterilerden bahsetmek istiyoruz. Memnun olmadıkları bir durum olduğu an ilk söyleyecekleri şey senin müdürün kim, şikayet edeceğimiz klasik cümleleridir. Haklılarsa sözümüz yoksa ancak bunu çirkeflik olsun diyerek özellikle yapan çok sayıda insan bulunuyor. Bunların özgüven sorunları vardır toplumda ezik olarak kabul edilen tipler arasından çıkar. Kendini bilen insan karşısında ki insanı küçük düşürmemek için kötü bir duruma mağdur kalsa bile şikayetçi olmaktan kaçınır.

isten-sogutan-musteri-davranislari-2

 1. Ezik Müşteriler

Bu müşterilerin tipik özelliği özgüven eksikliğidir. Eğer ona birisi tarafından bir ilgi gösterildiyse beğenmedilerse dahi o ürünü olmak zorunda hissedeler. Teşekkür ederim ancak aradığım ürün bu değil diyemezler. Bu da ortamda gereksiz bir boşluk olmasına neden olur. Bunlar o ürünü istemediklerini direkt olarak söyleyemedikleri için farklı şeyler talep ederler. Farklı rengi var mı, yarın alsam ayırabilir misiniz gibi tipik tepkileri vardır. Bu da sizin gıcık olmanız için yeterlidir.

 1. Randevu İsteyip Katılmayan Müşteriler

Randevu sistemi şeklinde çalışıyorsanız sıklıkla karşılaşacağınız bir durumdur. Randevunun anlamı o saatimi size ayıracağım demektir. Ancak bunlar o anlama geldiği bilmezler. O gün ve o saatte geldiğinde teyit etmek için aradığınız cenazem var ya da rahatsızım tipik olarak verecekleri cevaplardır. Gerçek olabilir ancak çoğu zaman büyük bir yalandır.

 1. Çirkef Müşteriler

Bunlar en gıcık müşteri tipidir. Ürünü alırken ya da aldıktan sonra sizi zor duruma düşürmek için ellerinden geleni yaparlar. Örneğin yedek yediği lokantada yemeği bedavaya getirmek için yemeğin içine kıl atabilen müşteri tipidir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉