• PAYLAŞ

9 Madde ile Şirket Bütçesi Nasıl Aşılır?

 • 28/11/2016 - 12:20
 • 0 Yorum
 • 669 görüntüleme

9 Madde ile Şirket Bütçesi Nasıl Aşılır?

Bir şirketiniz varsa ya da ileri de şirket kurma fikrine sahipseniz bu konuyu dikkatli bir şekilde okumalısınız. Çünkü şirketleri ayakta tutan temel faktör ekonomik devamlılığın sağlanmasıdır. Bir ev gibi düşünebilirsiniz. Gelirleri ve giderler belirli olur, farkında olmadan  ya da olarak yaptığınız bazı harcamalar aile bütçenize zarar verecektir. Onun için harcama yaparken gelirinize odaklanmanız gerekiyor. İleri de sizlerde şirket sahibi olabileceğinizi düşünüyorsanız şirket bütçenizi aşmanıza neden olabilecek bu 9 maddeyi mutlaka bilmeniz gerekiyor. Bu maddeler de söyleyeceklerimizin tersi yönde hareket ederseniz şirket bütçeniz açık verecektir. Bu da şirketinizin kısa vadede iflas etmesine neden olabilir.

sirket-butcesi

 1. Harcamaları Takip Etmemek

İşletmelerin yaptıkları en büyük hata harcamaları takip etmemek oluyor. Burada kast ettiğimiz genel harcamalar değil şirketin günlük yaptığı harcamalardan bahsediyoruz. Bir ofiste çalışan 50 kişinin hepsi aynı işi kimse bir şey demiyor diye tekrarlayabilir. Mesela fotokopi makinesini gereksiz kullanabilir. Bu küçük gibi görünen bir detay olsa da ay sonunda büyük bir meblağ yapacaktır.

 1. Çalışanlara Yanlış Yan Haklar Vermek

Çalışanlarınızı motive etmek için onlara yan haklar verebilirsiniz. Ücretsiz spor salonu, sabah atıştırmalıkları ve bedava içecek gibi hakları onlara sunabilirsiniz. Ancak bunların gerçekten kullanıldığına emin olmanız gerekiyor. Eğer spor salonunu 2-3 kişi kullanıyorsa bu size zarar verecektir.

 1. Ofis Malzeme İsrafı

Dikkat çekmeyen bir başka detayda ofis malzemelerinin israfıdır. Kağıt, kalem, tuvalet kağıdı gibi çok sayıda malzeme sayabiliriz. İnsanlar eğer bir malzemeden çok fazla olursa aşırı rahat davranabilirler. Tek başına bir maliyeti olmasa da toplu bir şekilde yapıldığında şirket için bir külfet oluşturacaktır.

 1. Avantajlı Tedarik Anlaşmalarından Haberdar Olmamak

Şirketinizin temel harcamaları olacaktır. Elektrik, kargo, su ve akaryakıtı zorunlu gider olarak sayabiliriz. Bunlardan tasarruf etme şansınız olduğu bilmeli ve bu konuda size avantaj sağlayacak tüm haberleri yakından takip etmelisiniz. Bunun için bir uygulama kullanmanız rapor oluşturmanızda size yardım edecektir.

 1. Gecikme Bedelleri

Şirketlerin aylık ödemeleri muazzam olur. Ve eğer ödemeler zamanında yapılmazsa ilk olarak faiz borcu üzerine binecektir. O nedenle düzenli olarak yapmanız gereken ödemeler için ya da otomatik ödeme talimatı verin ya da gününden önce yatırmaya çalışın.

sirket-butcesi-2

 1. Pazarlık Yapmadan Hiçbir şey Almayın

İş dünyasında ayakta kalmak istiyorsanız pazarlık yapmak Allahın emridir. Size sunulan fiyat her zaman son fiyat değildir. Pazarlık yapın o fiyata size uygun dahi olsa da şansınız bir kez olsun deneyin. Şirket sahipleri pazarlık etmenin kendilerini rahatsız hissettiğini söylüyor ancak bu detayın onlara maliyeti çok yüksek olabilir.

 1. Yanlış Pazarlama Faaliyetleri

Şirketler pazarlama faaliyetlerine büyük önem verirler. Ancak yaptıkları birçok pazarlama faaliyeti gene de boşa gider. Günümüzde bu konuda şirketler özel oluşturulan takip sistemlerinden yararlanarak hangi pazarlama faaliyetinin onlar için iyi olduğuna karar verebiliyor. Bu da pazarlama faaliyetlerinde onlara zarar verenden kolayca vazgeçebiliyorlar.

 1. Aşırı Teknoloji Kullanımı

Ofis faaliyetlerini kolaya indirmek için ya da tamamen heves olarak teknolojiye bağımlı hale gelebilirsiniz. Teknoloji işlerinizi kolaylaştıracaktır ancak aşır kullanılan teknolojinin hızına yetişilemeyeceği için sizi maddi olarak zorlayacaktır. Alacağınız teknolojik ürünü uzun vadeli olarak almaya çalışın.

 1. Kötü Zaman Yönetimi

Zaman, günümüzde paradan daha değerlidir. Çünkü zaman kısıtlıdır. Paranın değerini ölçebilirsiniz ancak boşa harcanan zamanın değeri hiçbir zaman ölçülmez. Zaman yönetiminin iyi yapılmadığı bir şirkette aynı zamanda bütçe yönetimi de iyi yapılmıyor demektir. Bunu kendiniz yapabileceğiniz gibi uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉