• PAYLAŞ

9 Basit Yöntem ile Birikim Nasıl Yapılır?

 • 24/01/2017 - 13:21
 • 0 Yorum
 • 775 görüntüleme

9 Basit Yöntem ile Birikim Nasıl Yapılır?

Günümüzde insanların en büyük derdi birikim yapamamalarıdır. Bu nedenle de istedikleri ve hayallerine ulaşmakta zorluk yaşarlar. Maaşınız ne kadar az olursa olsun, geliriniz ne kadar düşük olursa olsun bu adımları kullanarak basit bir şekilde kolayca para biriktirebilirsiniz. Birikiminizi yapmak için klasik para biriktirme yöntemlerini kullanabileceğiniz gibi isterseniz günümüzde giderek artan para biriktirme yöntemlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu basit yöntemlerden bir tanesi mutlaka sizin işinize yarayacaktır. Şimdi sıra ile yöntemleri size anlatalım.

 1. Tersini düşün

Genelde para biriktirenler ilk olarak sabit harcamalarını ilk sıraya yazarlar. Ardından da biriktirecekleri kısmı belirlemeye çalışır. Bunun tam tersini yapabilirsiniz. İlk olarak biriktireceğiniz miktara karar verebilir ardından faturalarınızı ve ev kiranızı ödeyebilirsiniz. Bu da size bir avantaj kazandırır.

 1. 5-10-20 yıllık planlar yapın

Birikiminizi planlamanız çok önemlidir. Kısa sürede büyük bir birikim yapamazsanız ancak zaman uzadıkça yapacağınız birikimin miktarı da artacaktır. O nedenle de uzun vadeli planlar yapmanız gerekebilir. 5 yıllık yada 20 yıllık birikim planları yapabilirsiniz. İstediklerinize ve gerçekleştirmek istediklerinize göre planın süresini uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz.

 1. Kurallar koyun

Kişisel harcamalarınızın bir türlü önüne geçemiyorsanız bunun için kendinize kurallar koyun. Örneğin sizin için gereksiz bir harcama olarak gördüğünüz ürünler varsa bunları almamak için yapabileceğiniz önlemler alın. Kendinize söz verseniz de yerine getiremiyorsanız ve alışverişe çıktığınızda mutlaka o harcamayı yapıyorsanız. Harcamayı nakitle yapıyorsanız yanınıza nakit almayın, kredi kartı ile yapıyorsanız kredi kartınızı yanınıza almayın.

 1. Gizli zengin gibi yaşayın

Televizyonda izlediğimiz filmler ve diziler bizi yanıltabiliyor. Aslında zenginler sade bir hayat yaşarlar. Ve bunu gerçekleştirmek için çok az harcama yaparlar. Dünyanın en zengin adamı Bill Gates aylık olarak 5000 bin doların kendisine yettiğini söylüyor. Bu adamın günde 20 milyon dolar kazandığını ekleyelim.

 1. Emekliliğiniz planlayın

Yaşınız ne olursa olsun şimdiden emekliliğinizi planlamaya başlayın. Hayatın özellikle gençlik yıllarının su gibi gelip gittiğiniz şahit olacaksınız. O nedenle de emekliliğinizi garanti altına almanın yollarını arayın ve ona göre adımlar atın.

 1. Para akışınızı kontrol edin

İnsanların bir çoğu para akışlarını kontrol etmezler. Bu da gelirlerinin boşa gitmesine neden olur. Bununla başa çıkabilmeniz için tüm harcamalarınızı bir yere not etmelisiniz. Ve ay sonu geldiğinde neyi ne kadar harcadığınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Bu sayede gereksiz harcamaları belirleyip hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

 1. Borçlarınızdan kurtulun

Para biriktirmenin en önemli kuralı borçlardan kurtulmaktır. Eğer borçlarınızdan kurtulamazsanız hiçbir aman düzenli bir şekilde para biriktiremezsiniz. Borçlarınızın nerede olduğunu belirleyin ve ondan kurtulmak için en kestirme yöntemi belirleyin. Tüm borçlarınızdan kurtulmadıkça sizin için her zaman engel olacağını bilmelisiniz.

 1. Gelirinizi artırın

Birikiminizi hızlıca arttırmak istiyorsanız izlemeniz gereken yol gelirinizi arttırmak olacaktır. Gelirinizi arttırmak için işten sonra rahatça para kazanabileceğiniz yollar bulmalısınız. Evden yapabileceğiniz ve size sabit bir gelir kazandıracak çok sayıda iş bulunuyor. Bunları araştırarak size uygun olarak işi bularak ek gelir sahibi olabilirsiniz. Bu da birikiminizi arttırmada size yardımcı olacaktır.

 1. Uzmanına sorun

Gelecekte ki hayallerinize ulaşmak için ne yaparsanız yapın birikim yapamıyorsanız bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Uzmanın size en büyük faydası birikim yapamamanızın nedenine tarafsız bir göz ile bakması olacaktır. Sonuçta bazen biz bile çok basit bir şey yanlış baktığımız için göremeyiz ya da birisinin bunu bize söylemesini bekleriz. Bu sayede birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉