• PAYLAŞ

A Tipi Yatırım Fonlarının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

  • 10/06/2017 - 01:02
  • 0 Yorum
  • 801 görüntüleme

Yatırım konusunda günümüzde çok sayıda farklı çeşit bulunmaktadır. Bunların arasında özellikle son yıllarda yatırım fonları giderek rağbet görmeye devam etmektedir. Yatırım fonları özellikle istikrarlı bir şekilde getiri arayan, düşük bir risk tercih eden ve esnek vade seçeneklerini tercih eden yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu fonlar yatırımcıların beklentilerine göre çeşitlilik göstermektedir. A tipi ve B tipi olmak üzere iki farklı yatırım fonu bulunmaktadır. Temelde bunlar birlikte karma ve likit yatırım fonları gibi farklı türleri de bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere A tipi yatırım fonlarının avantajlarını ve dezavantajları hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

A tipi Yatırım Fonlarının Avantajları Nelerdir?

  • Bu onların yüzde 51’lik kısmı borsa da işlem gören hisse senetlerinden oluşmaktadır. Bu yatırımcıların borsadan daha fazla kazanç sağlamalarını sağlamaktadır.
  • Bu fonların oluşturulmasında profesyonel bir şekilde hizmet veren portföy yöneticileri önemli bir yer tutmaktadır. Bu fonlar kanunlar tarafından denetlenmekte olduğu için hangi hisse senedine yatırım yapsam kararsızlığında kalan yatırımcılar için biçilmiş yatırım araçlarıdır. Profesyonel destekle yapılan yatırım her zaman risk oranı düşük olduğu ve düzenli kazanç sağladığı için tercih edilmektedir.
  • A tipi yatırım fonları yatırımcısına doğru şekilde hazırlanması ve en doğru zamanda yatırım fırsatı sunması nedeniyle de avantajlıdır. Piyasayı yakından takip edemeyen ve doğru zamanda hamle yapamayan yatırımcılar için çok özel bir avantaja sahip olması dikkat edilmelidir. Bu yatırımcıları çok büyük bir riskten korumaktadır.
  • A tipi yatırım fonlarına çok yüksek miktarda yatırım yapmak istemeyenler tarafından tercih edilen yatırımcılar tarafından yardımcı olmaktadır. Bu fonlara ister kısa vadede isterseniz de uzun vadede yatırım yapılabilme imkanı da bulunmaktadır. Bu en büyük avantajlarından birisidir.
  • Bu fona yatırım yapanlar hisse senetlerinde uygulanan temettü ödemesi, sermaye artırımı ve rüçhan hakkı kullanımı gibi detayları da takip etmekten kurtarmaktadır. Yani kısacası sadece bu fona yatırım yaparak diğer tüm ince detaylardan ve piyasa takibinden otomatik olarak kurtulma fırsatı sağlamaktadır.
  • A tipi yatırım fonlarının sağladığı en büyük avantajlardan birisi de yatırımcısına vergi konusunda avantaj sağlamaktadır. Bu yatırımda yatırımcılar aldıkları fona değil bu fondan elde ettikleri gelir üzerinden verdi ödemektedir.

A tipi Yatırım Fonlarının Dezavantajları Nelerdir?

Bu fonun temel olarak çok fazla dezavantajı bulunmamaktadır. Özellikle sağladığı avantajların yanında sayacağımız dezavantajların çok önemsiz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu fonda ki en büyük dezavantaj fonun içerisinde bulunan hisse senetlerinin sağlayacakları getiri konusunda yaşanan değişikliklerdir. Bu da kısmen de olsa yatırımdan net bir şekilde ne kadar kazanılacağını hesaplamakta zorluk çıkarmaktadır. Diyelim ki hisse senedi yükseldi o zaman elde edilecek gelir yükselecektir. Ancak hisse senedi düşüşe geçerse bu da fondan elde edilecek gelirin düşmesine neden olacaktır. Çok büyük bir düşüş yaşanmadığı sürece zarar etme durumu söz konusu olmayacaktır.

Bu açıdan bakıldığında A tipi ve B tipi karşılaştırılması yaparsak, A tipi biraz daha riskli bir tercih olacaktır. Bu da bu fondan elde edilecek kazancın diğerine göre daha yüksek olmasını beraberinde getirecektir. Bu yatırımcının yapması gereken önemli bir tercihtir. Ayrıca A tipi yatırım fonlarında fon yöneticileri tarafından alınan ücretler ve yatırımcılar tarafından ödenmek zorunda kalan komisyonlar biraz daha yüksek kabul edilmektedir. Bu detaylar dışında A tipi fonda sayılabilecek bir dezavantaj söz konusu değildir. O nedenle de birçok yatırımcı günümüzde bu fona yönelmeyi tercih ederek, az riskle düzenli kazanç sağlamayı amaçlıyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉