• PAYLAŞ

Teknoloji Devleri Nasıl Para Kazanıyor?

  • 10/06/2017 - 00:48
  • 0 Yorum
  • 569 görüntüleme

Teknoloji devleri artık milyonları bırakıp milyarlık anlaşmalar yapmaya başladılar. Herkes bu paranın kaynağını merak ediyor. Bir araştırma raporuna göre teknoloji devlerinin piyasa değeri ve gelir kalemlerinin dağılışlarına göre sıralamaları belli oldu. Visual Capitalist adlı araştırma şirketinin hazırladığı rapora göre teknoloji şirketlerinin kazanç dağılımları şu şekilde:

Apple

Apple, günümüz teknoloji piyasası sıralamasında birinci sırada. Son yıllarda ürünlerindeki kazançlarından iyi bir gelir elde eden firma sürekli artan gelir grafiğiyle başarılı bir görünüm sergiliyor. Gelir kalemlerine bakacak olursak firma satışlarının %63’ünü İphone marka cihazlardan elde ediyor. Apple’nin güncel piyasa değeri 804 milyar dolar civarında. %63’lük İphone gelirlerini %11 ile Mac bilgisayarlar, %10 ile iPad, %11 ile iTunes ve uygulama satışları izliyor.

Alphanet

Büyük teknoloji devlerinden biri olan Alphanet güncel olarak 651 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Youtube ve Google gibi ürünlerinden bu paraları reklamlar aracılığıyla kazanan Alphanet gün geçtikte büyümeye devam etmektedir.

Microsoft

Teknoloji devleri içerisinde en köklü geçmişe sahip olan Microsoft 536 milyarlık bir piyasa değerine sahip. Kazançlarını işletim sistemlerinden de elde eden Microsoft belli bir ürün odaklı olmayıp neredeyse tüm teknolojik alanlardaki girişimlerinden gelir elde etmektedir. Yapılan araştırmaya göre Microsoft gelir kalemlerinin %28’ini Office programlarından, %22’sini server satışlarından, %11’ini Xbox’tan , %12’sini reklamlardan, %9’unuda işletim sistemlerinden elde etmektedir.

Amazon

Online mağaza zincirinde lider olan Amazon bu sıralama içerisinde dördüncü sırada yerini almaktadır. En büyük online satış temsilcisi olan Amazon 455 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir.

Facebook

Mark Zuckerberg öncülüğünde faaliyetlerini sürdüren Facebook bu alanda başarılı bir grafik izlemektedir. Facebook’un elde ettiği gelirlerin tamamı reklamlardan gelmektedir. Facebook haricinde İnstagram’ında sahipliğini üstlenen Mark Zuckerberg bu alanda gelirlerini sadece reklamlardan elde eden tek şirket. Facebook’un güncel piyasa değeri 434 milyar dolar ayrıca Facebook her yıl 28 milyar dolar gelir elde ediyor.

Samsung

Gelirlerini genellikle ürettiği cihazlardan elde eden Samsung teknoloji devleri arasında önemli bir konuma sahip. Telefon, televizyon, buzdolabı, bilgisayar alanında başarılı işlere imza atan Samsung sürekli bir artış grafiği içerisinde

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉