• PAYLAŞ

ACEMİ YATIRIMCILARIN EN ÇOK YAPTIĞI HATALAR

  • 05/04/2017 - 09:01
  • 0 Yorum
  • 557 görüntüleme

ACEMİ YATIRIMCILARIN EN ÇOK YAPTIĞI HATALAR

Artık günümüzde borsa işlemlerinin birikim üzerindeki etkisinin herkes tarafından bilindiğini söylemek yanlış olmaz. Borsa üzerinden birikim yaparak yatırım sayesinde başarı sağlayan birçok profesyonel yatırımcı bulunmaktadır. Ve diğer yatırımcılar da bunlardan etkilenerek borsa üzerinden yatırım yapmak istemekteler. Birikim yapmak için borsayı tercih etmekteler. Haliyle piyasada yatırım konusunda başarılı olanlar kadarıyla başarılı olmayan yatırımcılar da bulunmaktadır. Genel haliyle acemi yatırımcılar adına başarısızlık söz konusu olmaktadır. Yatırım konusunda başarısızlığın temelinde bilgi eksikliklerin yanı sıra bilinçli hareket etmemek te geçmektedir. Hata yapma olasılığı daha yüksek olan acemi yatırımcıların borsa bilgisi hakkında bilgi ve deneyimleri düşük seviyede olması sebebiyle bu durum kar-zarar tablosunu da doğrudan etkilemektedir. Kaliteli borsa eğitim ve tecrübesine sahip olmuş bir kişi ise piyasa yatırımlarını doğru biçimlerde yönetme kapasitesine sahip olacaktır. Elde etmiş olduğu bu bilgi ve tecrübeler sayesinde ise hedef edindiği kazançları da elde edecektir. Acemi yatırımcıların en çok yapmış olduğu hatalardan birisi ise kısa vadede borsa yatırımı yapmasıdır.

 

Kısa Vadede Borsa Yatırımı

Piyasada yeni işlem gören yatırımcının birçoğu aceleci davranarak bir an evvel borsa aracılığıyla para kazanmanın yollarını aramaktadır. Fakat yapılmış araştırmalarda ise kısa vadedeki işlemler uzun vadeli işlemlere göre daha riskli görülür. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan acemi yatırımcı ise diğer yatırımcılara göre baştan kaybederek başlar. Bu nedenle borsa hakkında detaylı olarak bilgi ve tecrübe sahibi olana dek elinizden geldiğince yatırımlarınızı uzun vadede tercih etmeniz size fayda sağlayacaktır. Uzun vadede işlem yapılması halinde riskler de zamana yayılmış olacak ve bu sayede risklerin önlenebilmesi daha kolay bir hal alacaktır. Bunun sonucunda ise getiri elde etme şansınız acemi yatırımcılara oranla daha yüksek olacaktır.

Bilgi ve Tecrübe Edinmeden Alım-Satım İşlemi

Borsa yatırımcılarının çoğunun kayba uğramasının sebeplerinden birisi ise yatırım esnasında piyasa hakkında yeterli olarak bilgi sahibi olmaması ve alım- satım işlemlerinde bulunmasıdır. Piyasa mantığı ile ticaret mantığı aynıdır. Alınan bir maldan kar elde edilmesi için alım yapılan miktar, satım yapılan miktarın altında olmaması gerekirse de borsa işlemlerinde de aynı sistem işlemektedir. Bu nedenle piyasa üzerinde an itibariyle değişikliğe uğrayan fiyatlar üzerinde ne denli hareket edilmesi gerektiği hakkında yorumlama özelliğine sahip olunması gerekmektedir. Yorumlama yeteneğine sahip olmak için borsa bilgisini elde etmiş olmak gereklidir. Bunun nedeni ise borsa üzerinde birçok işlem gören ürünün bulunmasıdır. Bu ürünlerin hepsinin de farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle yatırım yapılacak olan işlemlerinin ince detaylarını iyi öğrenmek gereklidir. Bununla birlikte diğer yatırım araçlarını da bilmek gerekecektir. Bütün yatırım araçları birbiriyle bağlantı halindedir. Bu bağlantı sistemi hakkında iyi bir çözümleme yapılacak olursa başarılı olmak kaçınılmaz olacaktır.

Borsa Araçlarındaki Fiyat Seviyeleri

Borsa araçları üzerindeki yaşanan fiyat değişimlerinden kazanç elde etmek mümkün olsa dahi dalgalanmaların da iyi takip edilmesi gerekmektedir. Borsa işlemleri rastgele yapılmamaktadır. Pozisyon açara getiri sağlama konusu riskli ve zor bir iştir. Önemli olan konu borsa üzerinde var olan ya da var olması beklenilmeyen risklerin önlenebilmesidir. Bunların gerçekleştirilebilmesi için yatırım araçlarının ne denli seviyelere kadar düşeceğini veya hangi seviyelere kadar yükseleceğini iyi belirlemek gerekir.

Bunun doğrultusunda işlem yapılacak olan ve beklentileri karşılayacak düzeydeki noktalardan alım- satım işlemlerini yürütmek daha sağlıklı olacaktır. Bunun sonucunda hedeflere kolay bir şekilde ulaşılacaktır. Fiyatların belirlenmemesi durumunda ise zarar etme olasılığı daha da yükselir. Bunun nedeni ise hangi zamanlarda dalgalanmalar yaşanacağına dair karar verebilme ile alakalıdır. Bu nedenle işlem yapılırken kesinlikle alım-satım değerleri belirlenmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉