• PAYLAŞ

Akıllı Telefonlarda Hangi Marka Tercih Edilmelidir?

  • 21/06/2017 - 03:31
  • 0 Yorum
  • 613 görüntüleme

Akıllı telefonlar piyasaya çıktığı andan itibaren hızlı bir şekilde gelişim göstermektedir. Bunda insanların çok fazla talep etmesinin şirketlerin büyük bir rekabet içinde olmasının da etkileri vardır. Gün geçmesin ki herhangi bir marka farklı özelliklere sahip bir telefonunu piyasaya sürmesin. Bu kadar hızlı değişen şu an başka bir sektör bulunmaktadır. Bu da akıllı telefon kullanıcıların telefon tercihi yaparken akıllarının karışmasına neden olmaktadır. Bazı cihazlar işlemcileri ile dikkat çekerken bazıları ise kamera değerleri ile öne çıkmaktadır. Şimdi sizlere akıllı telefon pazarında bulunan markalardan herhangi birisini seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Apple Marka Akıllı Telefonlar

Bu sektörün açılmasına öncü olan şirket günümüzde her yıl düzenli olarak 1 ana model bir de ara model çıkararak cihazlarında güncellemelerde bulunuyor. Bu cihazın en büyük özelliği piyasada diğer markalarda bulunmayan bir işletim sistemine sahip olmasıdır. Günümüzde İphone 8 haberleri çok fazla çıksa dahi yıllar önce piyasaya çıkan İphone 4S modeli bazı markaların en önemli cihazları ile kafa kafaya olmayı başarıyorlar. Bu da markanın piyasada ki büyük pastayı az bir üretim ile almasını sağlıyor. Ana donanım konusunda sürekli iyileştirilmelerin yapılması ve güvenliğine dikkat edilmesi nedeniyle Apple sektördeki en güçlü marka konumundadır. Şirketin en büyük sorunu ise cihazdaki tüm güncellemelerin İTunes üzerinden yapılma zorunluğudur.

Samsung

Bildiğiniz gibi piyasada ki cihazların sayı olarak en fazlasına sahip olan firmadır. Çok sayıda farklı sektörde bulunan Güney Koreli şirket yeni modelleri ile Apple’ın ardından piyasada ki en güçlü oyuncudur. Tüm cihazlarında Android işletim sistemini kullanmaktadır. Firmanın piyasaya çıkardığı her cihazın ortalamanın üzerinde bir donanıma sahip olduğunu ve sürekli olarak güncellenerek açıklarının kapatıldığını biliyoruz. Ergonomik olmaları da tercih nedenlerinden birisidir. En büyük zayıflıklarından birisi ara yüzünün çok karmaşık olmasıdır. Ayrıca birçok cihazın birbiriyle aynı tasarıma sahip olması da özgün olamadıkları konusunda eleştiriler almalarına neden olmaktadır. Menülerinde bulunan görsellerde zayıflıklarından birisi olarak öne çıkmaktadır.

HTC

Akıllı telefon piyasasında bulunan şirketlerin hepsinin kendilerine özel bir konuda dikkat ettiklerini söyleyebiliriz. HTC markası da genel anlamında akıllı telefonlarının sağlamlığı ile ön plana çıkan bir firmadır. Bu cihazların ana gövdesinde kullanılan malzeme rakiplerine nazaran daha sağlamdır. Samsung ile aynı çizgiye sahip şirket bu özelliği ile rakibinden farklı olarak değerlendirilmelidir. HTC’in en büyük zayıflığı kendisine göre bir tasarıma sahip olsa da kullanıcıları tarafından tercih edilebilecek bir tasarımının olmamasıdır. Ve menülerinin tasarımlarına göre çok karışık sunulmasıdır. En büyük artılarından birisi işlevsel bir kilit ekranlarının olmasıdır. Aynı zamanda ortalamanın üzerinde donanıma sahip olması ve hızlı güncellemeleri ile piyasa da dikkat çekmeyi başaran bir firmadır.

Sony

Cep telefonu sektöründe yıllardır var olmayı başaran nadir şirketlerden birisidir. Tasarımları ile kullanıcıların daha çok göz zevkine hitap etmeyi tercih etmektedirler. Cihazlarının tamamında Android işletim sistemi kullanılmaktadır. Ses deneyimi konusunda rakiplerinin daima bir adım önünde olmayı başarmışlardır. Aynı zamanda LCD teknolojisinde tavana sahip oldukları için tercih edilmektedirler. Çok basit bir şekilde kullanma politikasına sahip olması, çok hassas bir ekran kalitesi sunması ve farklı bir tasarıma sahip olması artılarından bazılarıdır. Çok geç bir şekilde güncellenmesi ve akıllı telefonlarda sunulan oyunlara göre performansın çok düşük olması de en büyük eksilerinden birisidir. Akıllı telefon pazarının en büyük şirketlerinden bazıları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Tercihinizi bu bilgilere göre yapmak sizin için faydalı olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉