• PAYLAŞ

Doğru Şekilde Tasarruf Etmenin Yolları Nelerdir?

  • 21/06/2017 - 03:38
  • 0 Yorum
  • 586 görüntüleme

İnsanlar tasarruf konusunda genelde genel bilgiler ile kendilerine göre planlar çizmektedir. Ancak tasarruf hayatın tamamına yayıldığı zaman daha başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Eğer doğru şekilde tasarruf yapmak istiyorsanız bunu bir hayat felsefesi haline getirmeniz gerekiyor. Bu sayede daha çok birikim yaparak hayalini kurduğunuz her şeye daha çabuk bir şekilde ulaşmayı başarabilirsiniz. Şimdi sizlere hayatınıza tasarrufu tüm temelleri ile uygulamanıza yardımcı olacak bilgiler vermeye çalışacağız. Bunlardan bazılarını uyguluyor olabilirsiniz ancak bazılarını hiç düşünmediğinize eminiz. Eğer aileden gelen bir tasarruf alışkanlığınız yoksa büyük ihtimal ile harcamalarınız daha çok olduğu için birikim yapmakta büyük güçlükler çekersiniz.

Dikkat Edilmeyen Küçük Harcamalar

Günlük yaşantımızda çok sayıda küçük şey için harcama yaparız. Bu harcamalar o kadar küçüktür ki bunların genel olarak ne kadar çok bir bölümü etkilediğini fark etmeyiz. Dışarı da yemek, içmek, seyahat etmek ve alışveriş yapmak gibi durumlar bunlardan sadece bazılarıdır. Düzenli olarak dışarıda yemek yiyen bir insansanız büyük bir harcama yapıyorsunuz diyebiliriz. Çünkü en küçük harcama 20 TL olacaktır. Haftada 3 kez bu şekilde yemek yiyorsanız aylık harcamanız 240, yıllık harcamanız ise 2880 TL olacaktır. Bu para bir asgari ücretin neredeyse iki katıdır. Bunu tasarruf yapmak için kendinize has yöntemler kullanabilirsiniz. Yemeğinizi evden getirmek bunlardan birisidir.

Harcamalarınız Not Edin

Bu küçük harcamaların farkına varmak biraz zor olacaktır. Bunun için hayatınızda ki tüm harcamaları not etmenizi tavsiye ederiz. 10 kuruş dahi bir harcama yapsanız bunu notunuza eklemelisiniz. Bunu birkaç ay düzenli olarak yaptığınızda tüm harcamalarınız gün gibi ortaya çıkacaktır. Bu sayede tasarruf etmenize engel olanların farkına daha kolay varabilirsiniz. Ulaşım ya da eğlence sektörüne ne kadar çok para harcadığınızı bu şekilde gün yüzüne çıkarabilirsiniz. Bu hesabın ardından ise kısıtlamalara giderek tasarruf önlemleri almaya başlayabilirsiniz. Bu ilk zamanlar sizin için zor olsa da gittikçe kendinizi buna alıştırmaya başlayacak ve daha rahat bir şekilde bu hayatı yaşamaya başlayacaksınız.

Aile Bütçesi

Tasarruf yapmadan önce kendinize bir bütçe çıkarmanız gerektiğini unutmayın. Ailenize bir ay içerisinde giren tüm parayı hesaplamanız gerekiyor. Ardından ise sabit olarak ödemek zorunda olduğunuz giderleri de not etmelisiniz. Su, elektrik, doğalgaz ve kira bu masraflardan bazılarıdır. Ardından kalan para ile mutfak masrafı için ne kadar ayırmanız gerektiğini belirleyin. Son olarak da aile bireylerinin kendileri için aylık ne kadar para harcayabileceğini belirleyin. Sınırlarla yaşamak çoğu zaman sıkıntılı olsa da buna kendinize alıştırırsanız tasarruf ve birikim yapma konusunda daha rahat hareket edersiniz. Bir şekilde almak istediğiniz herhangi bir şey içinde borçlanma kredinizi belirleyebilirsiniz.

Tüm Bireylere Bunu Aşılayın

Aile içerisinde tasarruf hiçbir zaman tek başına yapılmaz. Siz kendinizi tasarruf yapmak için paralarken eşinizin ya da çocuklarınızın sürekli olarak harcama yapmaları bu konuda hiç faydası olmayacaktır. O nedenle tasarruf yapmanın ne kadar önemli olduğunu ve gelecekte bu sayede daha rahat bir hayat yaşayacaklarını herkese inandırmanız gerekiyor. Bunu başarmak biraz güç olacaktır. O nedenle örnekler yardımı ile bunu yapmak daha faydalı olacaktır. Tüketim toplumunda yaşadığımız için insanlar çocuklar dahil olmak üzere sürekli olarak ellerine geçen parayı harcamak için birçok farklı yöntem bulabilmektedir. Bunlardan onları uzak tutmak için ailecek evde yapılabilecek aktiviteler geliştirmeniz faydalı olacaktır. Tasarruf birikimin en önemli anahtarıdır. Doğru tasarruf ile daha yüksek birikim yapabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉