• PAYLAŞ

Akıllı Telefonları Nasıl Daha Güvenli Kullanırız?

  • 21/06/2017 - 03:43
  • 0 Yorum
  • 631 görüntüleme

Akıllı telefonlar hayatımızın her alanında bizlere eşlik etmektedirler. Hiçbir zaman elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız, bizim en özel bilgilerimizi saklarlar. Özel fotoğraflarımız, kişisel bilgilerimiz ve banka bilgilerimiz gibi birçok bilgi akıllı telefonlarımızda bulunmaktadır. Durum böyle olunca telefonların güvenliğini sağlamak da oldukça önemli bir hale gelmektedir. Bu yazımızda akıllarında akıllı telefonları nasıl daha güvenli kullanırız sorusu olanlar için birkaç tüyo vereceğiz.

Akıllı Telefonları Daha Güvenli Hale Getirme

  • Telefonunuza Şifre Koymayı Unutmayın

Telefon şirketleri, kullanıcıların daha güvenli bir deneyim yaşamaları için parola hizmeti vermektedir. Ancak çoğu insan üşendiği için telefonuna önlem amaçlı parola koymayabilir. Hatta bazı şirketler telefonların daha güvenilir bir hale gelebilmesi için, retina ve parmak izi okuyucu gibi güvenlik önlemleri de almakta. Telefonunuz herhangi bir çalınma durumunda eğer şifreli durumdaysa, hırsız kişisel bilgilerinize ulaşamaz ve büyük zararlardan kurtulabilirsiniz. Şifrenizi seçerken de hemen akla gelecek bir şifre yerine, bir miktar daha uğraştırıcı şifreler seçmek yararınıza olacaktır.

  • Bilinmeyen Uygulamaları Telefonunuza Yüklemeyin

İnternet üzerinde milyonlarca içerik var ve hepsi ne yazık ki iyi niyetli değil. İnternette indireceğiniz herhangi bir uygulama, kişisel dosyalarınızın çalınmasına neden olabilir. İPhone bu konuda dışarıdan yüklenen uygulamalara izin vermeyerek bir önlem almış olsa da, Android telefonlar tehlikeye açıktırlar. Hatta öyle ki bazı virüsleri android güvenlik programları bile engelleyemeyebilir. Bunun nedeni ise android güvenlik uygulamalarının yeterli güveliği sağlayamaması ve Android telefonların açık kaynak kodlarına sahip olmasıdır.

  • Siber Saldırılara Karşı Dikkatli Olunmalıdır

Nasıl devletler artık bilgisayarlar üzerinden savaşıyorlarsa; hackerlar da artık mobil teknolojilere yönelmiş durumda. Artık istedikleri bilgileri elde etmek için cep telefonlarına da sızmayı amaçlayan hackerlar, sizlere anlamsız mailler göndererek güvenliğiniz aşmaya çalışırlar. Bu maillere tıkladığınız takdirde kişisel bilgilerinize sahip olabilirler. Bu nedendendir ki; mailinize gelen bilinmedik ve ilginç maillere tıklamamanız gerekmektedir. Bu mailleri gördüğünüz anda temizlemeli ve internetten gelen mail hakkında bilgi edinmelisiniz.

  • Telefonunuzu Belli Aralıklar ile Yedekleyin

Bu tavsiye, herhangi bir olumsuz durumda kişisel bilgilerinizin kaybolmaması için oldukça önemlidir. En ufağından çekildiğin fotoğrafları bile yedeklemeniz; herhangi bir olumsuz durum karşısında fotoğraflarını silinirse sizlere geri getirme şansı tanıyacaktır. Sadece fotoğrafları değil; maillerimizi, SMS’lerimizi ve bunun gibi önem arz edebilecek şeyleri yedeklemek büyük fayda sağlayacaktır.

  • Uzak Veri Silicilerden Kurmak

Bu tavsiye her zaman başarılı olmasa da, bazı durumlarda işe yarayabilmektedir. Telefonunuza uzaktan veri silmeye yarayan bir uygulama kurduğunuzda; eğer telefonu kaybederseniz verileri temizleme şansınız olacaktır. Bu da telefonunuzu çalan kişiye kişisel bilgilerinizi vermemek anlamına gelmektedir. Bu sayede hırsızlar sizin banka bilgileriniz, kişisel fotoğraflarınız, özel maillerinize ulaşamadan siz tüm bilgileri temizlemiş olabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉