• PAYLAŞ

Almanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

  • 21/06/2017 - 05:24
  • 0 Yorum
  • 898 görüntüleme

Ülkemizdeki çoğu insan yurtdışı planı yapmakta. Tatil için olsun, temelli kalmak amaçlı olsun ya da sadece çalışmak için olsun bir yıl içerisinde yüzlerce kişi yurtdışına çıkabilmek için başvuruyor. Ancak yurtdışı ülkelerde yaşamak için çok ağır şartlar gerekmekte. Bu nedenle çoğu insan sadece çalışmak için yurtdışına çıkmaya sıcak bakıyor. Yurtdışında en çok çalışılmak istenilen ülkelerden biri de şüphesiz Almanya. Bu yazımızda Almanya çalışma izni nasıl alınır sorusunun cevabını ve gerekli belgeleri anlatacağız.

Almanya’da Çalışmak İçin Ne Gerekir?

Ülkelerin birbirleri arasında belirli nedenler ile yaptıkları bazı anlaşmalar vardır. Vizeler de bu anlaşmalar arasında yer alır ve farklı amaçlar için farklı vize almak gerekebilir. Almanya’da çalışmak için geçerli vizeye de mavi kart adı verilmektedir. Almanya’da çalışmak isteyen insanlar Almanya mavi kart nasıl alınır sorusu ile bir müddet uğraşmaktadır. Mavi kart alabilmek için Alman Konsolosluklarına giderek, çalışma izni için gerekli olan belgeleri doldurmalısınız. Ancak burada en önemli konu işverenin sizin için Alman Bakanlığından bir onay belgesi almasıdır. Bu belge almadan çalışma izni almanız mümkün olmayacaktır. Bu onayı almış olsanız bile Alman yetkililer bazı şartları göz önünde bulunduracaktır. Almanya’da çalışmak istiyorum diyen bir kişinin orada çalışabilmesi için, çalışmak için gideceği mevkide yeterli alışanın olmaması gerekmektedir. Yani eğer Almanya’ya çalışmak için gideceği mevkide, çalışabilecek başka Alman vatandaşlar mevcut ise; çalışma izni onaylanmayabilir. Ya da o mevki için başvuran en kalifiye eleman siz olmalısınız. Tüm belgeler tamamlanıp, incelemeler başladıktan en geç 3 ay sonrasına çalışma izninizin kabul edilip edilmediğinin cevabı gelecektir.

Almanya için çalışma vizesi alıp, oraya çalışmak için giden bireylerin bazı şartları yerine getirebiliyor olmaları da gerekiyor. Eğer oraya gidildiğinde çalışılacak olan iş, geçim için yeterli gelmiyorsa; burada bir sıkıntı oluşacaktır. Özellikle tüm ailesi ile birlikte Almanya’ya çalışma amaçlı giden bireylerin, devletten destek almadan kendilerini geçindirebiliyor olmaları gerekiyor. Almanya’ya gelindiğinde iş sözleşmesinin ne kadar süreceğine bağlı olarak en fazla 3 yıla kadar izin alınabiliyor. Bu süreç sonunda tekrar çalışma vizesi çıkarılması gerekiyor. Ayrıca alınacak olan oturum ve çalışma izni sadece bir bölge ve bir iş kolu için de geçerli olabilmekte. Kişiler ailelerini de yanlarında getirmek istiyorlarsa, onlara bakabilecek kalitede bir iş bulmaları gerekiyor. Özellikle üniversite mezunu olarak gelen bireyler, daha kaliteli işlerde çalışacakları için ailelerini ülkeye getirmede zorluk yaşamıyorlar. Yaptıkları iş nedeniyle ailelerini yanlarında getiremeyen bireyler ise burada bir müddet çalıştıktan sonra ailelerini yanlarına aldırabilmek için yeni bir başvuruda bulunabiliyorlar.

Bu yazımızda almanya çalışma izni ne kadar sürer, almanya mavi kart başvurusu, almanya çalışma vizesi kaç günde çıkar ve almanya oturma izni nasıl alınır gibi birçok soruya cevap verdik. Diğer makalelerimizde farklı ülkeler için aynı sorulara cevap vereceğiz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉