• PAYLAŞ

Akupunktur Nedir ve Türleri Nelerdir?

  • 17/08/2016 - 18:03
  • 0 Yorum
  • 898 görüntüleme

Batı düşüncesi yaşananları sebep ve sonuç ilişkisi içinde değerlendirir. Çin düşüncesinde ise, çeşitli oluşan olgular bir bütünlüğün parçasıdır ve kesinlikle birbirleriyle ilişki içindedir.

Akupunktur Nedir?

Düşünce temelinde yatan farklılıklar, tıbbi uygulamalarda da kendini gösterir. Batı tıbbı tamamen analitiktir; derin nedenlere bağlantılı gider, buna dayalı olarak ayrıntılı sınıflamalar yapar. Çin tıbbına baktığınızda ise, semptomlar ve bunun yanında bulgular hep birlikte değerlendirilerek toparlanır ve buradan yola çıkarak bir bütüne varılmaya çalışılır. Çin tıbbın da hastalık belirli bir zaman içinde, belirli bir bireyde ortaya çıkan bir olgudur. Genel olarak hastalık değil, daha çok hasta ön planda değerlendirilir. Bu değerlendirmelere göre, Tradisyonel Çin Tıbbı’nda emosyonel – duygusal, mental – zihinsel ve fiziksel bulgular bir arada ele alınır.

Akupunktur Nedir ve Türleri Nelerdir 1

Vücudunuzda Yin ve Yang adı verilen birbirine tamamen zıt, ancak uyum içinde bulunan iki enerji vardır. Bunu simgeleyen ambleme Taiji – Büyük İkilem denmektedir. Siyah olan Yin’i, beyaz olan ise Yang’ı simgeler. Ancak, genel olarak baktığınızda Yin’in içerisinde Yang, Yang’ın içerisinde de Yin vardır. Yin ve Yang’ın dengede olması normalliğe, dengenin bozulmasında ise anormalliğe yol açar. Dengesiz olan Yin ve Yang, denge arayışı içerisinde olarak sürekli kendilerini değiştirirler. Bu bozulan dengenin tam olarak sağlanması için doktor iğneler kullanarak, ilgili akupunktur noktalarını uyarmak yoluyla hastayı tedavi eder.

Vücut Akupunkturu

Akupunktur tedavisinde esnasında sırt, kulak, boyun, el, ve vücudun diğer bölümlerinin tamamı kullanılır. Birçok hastalık açısında en çok uyarı noktasının bulunduğu uzuvlar ise kulaklar ve ellerdir.

Akupunktur Nedir ve Türleri Nelerdir 3

İnsan vücudunda bulunan belirli akupunktur noktalarına iğneler ile yapılan uyarılarla sayesinde, organizmanın her yerine ulaşabilecek haberler iletmektedir. Bu iletişim, tam olarak akupunktur noktasını oluşturan hücrelerden başlayarak, lokal hücresel uyarıların sinir terminallerine ve oradan da  son olarak da beyne ulaşır. Beyin de aldığı bu uyaranı gerekli organlara hızla ulaştırır ve ilgili olan organ ve uzuvlardaki enerji dengesi normale döner. Dolayısıyla yapılan işlem sonun da hastalık da ortadan kalkmış olur.

Lazer Akupunkturu

Lazer bir tür ışıktır. Bildiğimiz, evlerimizde kullanmakta olduğumuz ışığın bir nevi konsantre edilmiş formu olduğu söyleyebiliriz. Bazı hastalıkların tedavisinde veya kimi zaman da tamamen hastanın tercihi doğrultusunda iğne kullanılması yerine lazer kullanılmakta, iğne batırılarak uyarı yapılması gereken noktaya lazerle aynı uyarı verilmektedir. Genel olarak ameliyatlar veya kazalar sonrası oluşan izlere karşı lazerle uygulanan akupunktur oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Aynı zaman da çocuklar üzerinde uygulanacak tedaviye, iğneye alternatif olmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉