• PAYLAŞ

Gırtlak Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

  • 17/08/2016 - 18:20
  • 0 Yorum
  • 2652 görüntüleme

Boğaz kanseri diğer bir adıyla gırtlak kanseri, boğazın gırtlak kısmı tıp da verilen isim larinks, bademcikler ve yutakta tümörlü hücre oluşumundan kaynaklanır.

Boğazımız burnunuzun arka kısmından başlayan ve boynumuzda biten bir kas kanalıdır. Boğaz kanseri genel olarak boğazın iç astarı üzerindeki hücrelerle başlar ve tedavi gecikirse ilerleme göstererek yayılır.

Ses kutusu de boğazın alt kısmında bulunan ve gırtlak kanserine en duyarlı olan bir bölgedir. Ses kutusu aslında kıkırdaktan yapılmış ve konuştuğumuz esnada sesi meydana gelebilmesi için ses tellerini kullanan bir vücut yapısıdır.

Gırtlak Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir 2

Boğaz kanseri aynı zaman da nefes borusu için kapak görevi üstlenen kıkırdak tıp da verilmiş olan isim epiglot parçasını da etkiler. Boğaz kanserinin diğer bir formu olan bademcik kanseri, boğazın arka kısmında yer alan bademcikleri etkileyerek ortaya çıkar.

Boğaz Kanserinin Belirtileri;

Boğaz kanseri aşağıdaki belirtiler ile karşılaşılabilir:

-Şiddetli Öksürük

-Ses kısıklığı yada sesin netliğini kaybetmesi gibi değişiklikler

-Yutkunma güçlüğü

-Şiddetli kulak ağrısı

-Ani çıkan yumru veya iyileşmeyen yaralar

-Kesilmeyen boğaz ağrısı

-Sürekli kilo kaybı

Gırtlak Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir 1

Boğaz Kanserinin Nedenleri;

Boğaz hücrelerinde oluşan genetik mutasyonlar kanser oluşumuna sebep olur. Bu mutasyonlar vücuttaki hücrelerin kontrolsüz olarak büyümesine ve aynı zaman da çoğalmasına neden olarak, sağlıklı hücrelerin ölmesine neden olur. Fazla olarak üreyen hücreler boğazda bir tümör oluşturabilir.

Boğaz kanserine sebep olan mutasyonlara tam olarak neyin yol açtığı kesin olarak bilinmemektedir. Ama uzmanlar riski son derece artırabilen bazı faktörleri tespit etmişlerdir.

Boğaz Kanserinin Risk Faktörleri

Boğaz kanseri olma riskini artırabilen faktörler;

-Sigara veya diğer tütün ürünlerini kullanmak

-Aşırı derece alkol kullanımı

-İnsan papilloma virüsü adı verilen virüs HPV

-Meyve ve sebze tüketimi açısından yetersiz diyetler

-Gastroözofageal reflü

Belirtilen rahatsızlıklardan herhangi birini aralıklarla veya daim olarak yaşayan bireylerin, vakit kaybetmeden bir uzman hekime muayene olmaları önerilir. Kanser tedavisinde en önemli olan detayın erken teşhis olduğunu ve erken teşhisin hayat kurtardığının altını kalınca çizmek isteriz. Alanında uzman olan doktorlara muayene olmak her zaman yararınıza olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 15 Average: 2.5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉