• PAYLAŞ

Altına Yön Veren 10 Ailenin Profili Nasıldır?

  • 10/11/2016 - 05:25
  • 0 Yorum
  • 845 görüntüleme

Altına Yön Veren 10 Ailenin Profili Nasıldır?

Türk toplumunda altını yeri her zaman daha farklıdır. Bizim için altının üzerinde daha kıymetli ne bir para ne de bir maden vardır. Selçuklular ve Osmanlı zamanından daha eski zamanlarda da bu durum böyleydi. Günümüzde yastık altında birikim yapan aileler birikimlerini para olarak bekletmek yerine altına çevirerek bekletmeyi tercih ederler. Düğünlerde altın takılması adettendir. Gelinlerin koyunları, boyunları ve damatların ceketleri altınla donatılır. Bu sadece altına ne kadar değer verdiğimizin bir örneğidir. Yer altı zengini olan ülkemizde yer altında bulunan madenlerden birisi de altındır. Ülkemizde altın konusunda çalışma yapan ve günümüzde hala faaliyetlerini sürdüren aile şirketleri vardır.

Bu yazıda sizlere ülkemizde ki altın piyasasına yön veren 10 aile şirketinin profillerini ve kuruluş tarihlerini anlatmaya çalışacağız. Bazılarını mutlaka duymuşsunuzdur ancak bazılarından haberdar olmadığına eminiz. Bu alt tarafta sayacağımız 10 altın şirketi ülkenizde altın piyasasını yönlendiren şirketler olarak dikkat çekiyor.

altina-yon-veren-aile-sirketleri-1

Altın’a yön Veren 10 Şirket

Temizocak Kuyumculuk

İzmir de kurulan şirketin kuruluş tarihi 1936 yılıdır. Şirketin kurucusu olan Mehmet Temizocak aynı zamanda şirkete ismini vermiştir. Yapılan açıklama da şirketin 2004 yılı cirosu 4 milyon TL’dir. Şirket faaliyetlerini İzmir merkezli olarak sürdürmeye devam ediyor.

Gülaylar Kuyumculuk

İstanbul merkezli olarak Mehmet Gülaylar tarafından kurulmuştur. Şirketin hacmi dev boyutlara ulaşsa da hala aile şirketi olarak faaliyet göstermektedir. 2003 yılında ülkenin en büyük 500 şirketi arasına girmeyi başarmıştır. O tarihte şirket çalışan sayısı sadece 140 olmasına rağmen günümüzde bu sayı artmıştır. En dikkat çekici altın şirketlerinden birisidir.

Karakaş Kuyumculuk

İzmir Merkezli olarak bir başka altın firmasıdır. Üç kardeş Ahmet, Ümit ve Yaşar Karakaş tarafından 1972 yılında kurulmuştur. Çalışan sayısı 200 civarıdır.

altina-yon-veren-aile-sirketleri-2

Altınbaş Kuyumculuk

İlk kurulduğunda sadece 7 adet çalışan şirketin şu an milyarlarca TL cirosu bulunuyor. Ülkenin birçok noktasında şubesi bulunan şirketin kurucusu ise Mehmet Altınbaş’tır. 1975 yılında Gaziantep’te kurulmuştur.

Arpaş Kuyumculuk.

1982 yılında kurulan şirketin binden fazla çalışanı vardır. Şirket İstanbul merkezli olarak 3 ortak tarafından Rıfat Kemahlı, Raşit Hoşgör ve Atasay Kamer tarafından kurulmuştur.

Midas Kuyumculuk

İstanbul da kurulan başka bir altın şirketi de Midas kuyumculuktur. Bine yakın çalışanı bulunan şirketin 1983 yılında Lütfi Özkök tarafından kurulduğunu da ekleyelim.

Atasay Kuyumculuk

Bir diğer altın şirketi Arpaş’ın da kurucu ortakları arasında bulunana Atasay Kamer’in kardeşi Cihan Kamer ile birlikte kurdukları altın şirketidir. Çok sayıda çalışanı bulunan şirketin kuruluş tarihi 1989 yılıdır. En son açıklanan çalışan sayısı 1500’ün üzerindedir.

Regold Kuyumculuk

1991 yılında kurulan şirket İstanbul merkezli olarak kurulan bir diğer altın şirketidir. 25 yıllık bir şirket olmasına rağmen cirosu çok yüksektir. Hızlı bir büyüme gösteren şirketin kurucusu Selami Hoşgördür.

Favori Kuyumculuk

Son yılların en çok dikkat çeken altın şirketidir diyebiliriz. Selami Özel tarafından kurulan şirketin milyonlarca dolar cirosu bulunuyor. Şirket sayısı bakımından ülkenin en kalabalık altın şirketidir. Kuruluş tarihi 1992 yılıdır.

Goldaş Kuyumculuk

Altın sektöründe son tanıtacağımız şirket Goldaş Kuyumculuktur. Sedat Yalçınkaya tarafından kurulan şirket aynı zamanda en genç altın şirketidir. 1993 yılında kurulan şirket hızlı bir gelişim süreci göstererek inanılmaz cirolara ulaşmıştır. Şirket çalışan sayısını da sürekli büyüten şirketin gelecekte söz sahibi altın devlerinden birisi olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu şirketlerin iş alanları benzer olsa da uzmanlık konularından birbirlerinden farklılık gösterdikleri oluyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉