• PAYLAŞ

Android Cihazlarda Parmak İzi Okuyucuya Kısayol Ataması Nasıl Yapılır ?

  • 10/11/2016 - 10:48
  • 0 Yorum
  • 1001 görüntüleme

Android Cihazlarda Parmak İzi Okuyucuya Kısayol Ataması Nasıl Yapılır ?

Akıllı cihazların son zamanlarda kazandığı en önemli özelliklerden biri hiç şüphesiz parmak izi okuyucu oldu. İlk başlarda sadece üst seviye modellerde başlayan akım günümüzde ise orta seviye modellerin dahi  değişmez özelliği haline gelmeye başladı. Peki Android cihazlarda, parmak izi okuyucu ne işe yarar? Genel olarak bakıldığında, yeni kullanıma sunulan uygulamalar,  bankacılık ve ödeme platformları için güvenli giriş, online işlem yada kullandığınız telefonunuzdaki ekran kilidini açmayı sağlıyorlar. Geleceğe dönük olarak baktığınızda elbette çok daha fazla işleve sahip olacağını şimdiden söylemek mümkün. Bu yazımızda ele alacağımız  Android cihazlarda parmak izi okuyucuya kısayol atama konusu ise son derece ilginizi çekecek türden. Anlatacağımız yöntem ile Android cihazınızdaki parmak izi okuyucuyu sanki ek bir dokunmatik düğme gibi kullanmanıza olanak sağlayacak. Parmak izi okuyucunuza sadece kısayol atamanız yeterli olacak.

Öncelik olarak bu özelliği Android cihazınıza kazandırmanız için Fingerprint Quick Action uygulamasını cihazlarınıza indirerek kurmanız gerekiyor. Fingerprint Quick Action uygulamasının APK dosyasını BU LİNK üzerinden indirebilirsiniz.

Android cihazlarda parmak izi okuyucuya kısayol atama uygulaması şu an için Google Play üzerinde bulunmuyor. Daha yeni olarak geliştirilen ve geliştirilme aşaması süren bir uygulama. Aynı zaman da APK olarak indirip yüklenmesi kesinlikle şart. Uygulamayı indirip kurmanızdan sonra aşağıda görselde bulunan gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. Burada önemli olan detay şu: İndirdiğiniz uygulama şu anda sadece bir dokunmatik tuş gibi görev alacaktır. Sonraki yayınlanacak olan sürümlerde ise muhtemel olarak cihazlarınızda yüklü olan uygulama kısa yollarını da atamak tamamen mümkün olabilecek.
android-cihazlarda-parmak-izi-okuyucuya-kisayol-atamasi-nasil-yapilir-2
 

Android cihazlarda parmak izi okuyucuya kısayol atama uygulaması genel görünüşü tamamen bu şekilde. Uygulamayı kullanmaya başlamanız için ilk seçenek olan Enable Fingerprint Quick Action’u onaylamalısınız. Android işletim sisteminiz sizden birkaç izin isteyecek ve onaylama sonrasında uygulamayı kullanıma hazırsınız demektir. Uygulamanın tam görüntüsü bu şekilde yani kısacası daha fazla bir detaya sahip değil.

android-cihazlarda-parmak-izi-okuyucuya-kisayol-atamasi-nasil-yapilir-3

Android cihazlarda parmak izi okuyucuya kısayol atama uygulamasının ekranında Quick Action seçeneği üzerinde şu an için üç farklı seçenek bulunuyor. Parmağınızı okuyucu üzerine götürerek uyku modunu açabilirsiniz yani bu sayede bir nevi güç tuşu işlevi kazanılmasına olanak sağlıyor. Benzer şekilde cihazınızın Home tuşu ataması da yapılabiliyor fakat yaptığımız incelemede ise en çok ilgi çelici olan bildirim menüsünü açan seçenek olduğunu söyleyebiliriz. İlerleyen zamanlarda uygulama kısa yolları da ekleneceğini düşünürseniz bir dokunuşla bir çok işlevi kolayca yapabilmeniz mümkün olacak.

android-cihazlarda-parmak-izi-okuyucuya-kisayol-atamasi-nasil-yapilir-1

Uygulamanın diğer bir özelliği ise isteğiniz doğrultusunda tek bir dokunuşla reklamları kapatmanız mümkün, uygulama içerisinden bağış yapabiliyorsunuz ama bu satın alma işlemi kesinlikle zorunlu değil.

android-cihazlarda-parmak-izi-okuyucuya-kisayol-atamasi-nasil-yapilir-4

Parmak izi okuyucuya kısayol atama uygulaması üzerinden Android cihazınızın parmak izi okuyucuya yeni görevler atadığınızda Android bu kullanım için sizden onay isteyecektir. Gerekli olan onayları vermeniz sonrasında bundan sonra çok daha yetenekli bir parmak izi okuyucu sahibi  olacaksınız diyebiliriz.

 

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉