• PAYLAŞ

Andorid Cihazlarda Uygulama Kullanmadan Dosya Transferi Nasıl Yapılır?

  • 07/09/2016 - 16:20
  • 0 Yorum
  • 859 görüntüleme

Android iletin sistemli cihazların birçoğunda standart olan bir özellik olarak bulunan Wi-Fi Direct sayesinde WhatsApp veya Bluetooth üzerinden normal şartlarda asla erişemeyeceğiniz hızlarda dosya transferi yapabilmeniz mümkün.

Boyutları fazla olan dosyanın müzik, video, film gibi mobil cihazlar arasında bulunan transfer hızı, kullanmakta olduğumuz internetin hızıyla direk olarak paralellik gösterir. Bu nedenle düşük hızlarda bir internet kullanıyorsanız ve kullandığınız telefon üzerinden yüksek boyutlu bir veri transferi gerçekleştirmek istiyorsanız, birçok Android cihazlarda varsayılan konumunda yerleşik olarak bulunan Wi-Fi Direct özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Wi-Fi Direct, aslında Android cihazların neredeyse tamamında standart özellik haline gelen P2P türünde olan dosya paylaşım protokolüdür. Daha önce Wi-Fi P2P veya Kablosuz Doğrudan Bağlantı olarak da bilinen Wi-Fi Direct, kullanılan iki cihazın kablosuz ağ ile birbirlerine bağlanıp kullanılan internetin hızından tam olarak faydalanması ile dosya transferi yapılmasına olanak sağlıyor. Bu özellik yeni olmasa da pek bilinmeyen ve aslında kullanıcıların bilgi sahibi olduklarında sıklıkla kullanacağı iyi bir özellikdir. Özelliklede sıklıkla dosya transferi yapanlar adına diyebiliriz.

Wi-Fi Direct, cihazlar üzerinde farklı ara yüzlere göre değişkenlik gösterebilir Ayarlar sekmesi > Kablosuz menüsü üzerinden aktif ediliyor. Dosya gönderme işlemine başlamak için ilk olarak Ayarlar sekmesinden Kablosuz Bağlantılar’ı açıyorz. Ekranın sağ üst köşesinden erişebileceğiniz Gelişmiş Kablosuz sekmesinden Wi-Fi Direct’i buluyoruz bu farklı cihazlarda Wi-Fi P2P veya Kablosuz Doğrudan Bağlantı olarak isimlendirilmiş olabilir. Sonra ki aşamada dosya aktarımı yapılacağınız diğer cihazda da aynı kısmı açın ve cihazların birbirleriyle eşleştirilmelerini sağlayın kısaca karşı tarafa davet göndereceksiniz bu işlem aynı Bluetooth bağlantısında olduğu gibi olacak.

android-cihazda-kablosuz-veri-gönderme-1

Bütün bu işlemleri tamamlanmasından sonra galeriden veya bir dosya yöneticisinde dosyayı paylaş sekmesinin altındaki Wi-Fi Direct dokunarak paylaşabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra işlemleriniz tamamlanmış ve son derece hızlı olarak dosya transferinizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉