• PAYLAŞ

Android Cihazlar Tehdit Altında

  • 28/06/2016 - 17:16
  • 0 Yorum
  • 828 görüntüleme

veri_kullanımı-1110x400

Teknolojinin vermiş olduğu rahatlık sunduğu kolaylıklar tartışılamayacak kadar çok. Her güzel şeyin bir kötü yanı olduğu gibi teknolojinin de yan etkileri yok değil, hayatımızın her alanın da karşımıza çıkabilecek kapasiteye sahip. Karşılaştığımız durumlara baktığımızda evimizdeki bilgisayarlar, iş yerlerimizdeki server, sitemizdeki güvenlik sistemi, bindiğimiz araba, cebimizdeki telefonlar tamamı tehdit altında ve dikkat etmezsek her an herkesin başına gelebilir. Bundan korunma yolu yok mu ? sorunusun cevabı elbette var ve en başında son derece dikkatli olmak geliyor. Teknoloji çok  geniş bir alana hitap ediyor ve kullanıcısının günümüzde artık hiçbir yaş ortalaması yok, en büyüğümüzden en küçüğümüze herkes bu olanaktan fazlasıyla yararlanıyor.

Belirli dönemlerde zararlı yazılımların odağı haline gelen Android bu kez daha ciddi bir tehlikeyle savaşmakta her yeni zararlı yazılım bir diğerinden zorlu oluyor.

Android karşılaştığı bu seferki Godless adı verilen yazılım aslında daha önceki zararlı yazılımlara baktığınız da  pek de farklı bir şey yapmıyor. Godless sistem yetkilerini ele geçirmek odaklı  istediği uygulamaları siliyor, istediklerini yüklüyor ve aynı zaman da özel bilgilere erişim sağlayıp bunu paylaşıyor.

Godless tek iyi yönü Android 5.1 ve önceki sürümlerini etkiliyor olması. Zararlı yazılım yeni sürümlere geçmiş olanlara zarar vermiyor. Ancak bunu hafife almamak gerekiyor halen 5.1 Lollipop kullanan ve daha gerisinde birçok Android cihazın kullanıldığını düşünürsek tehlikenin boyutu oldukça korkutucu duruyor. Android cihazları hakkında Godless zararlı yazılımının ne kadar cihaza bulaştığı dünya çapında en az 850 bin cihazın bu zararlı yazılımı kullanıcıların istemi dışında telefonlarında bulunulduğu düşünülüyor.

Godless zararlı yazılımı Google Play’deki uygulamalardan dahi bulaşabildiği için uygulama indirirken kullanıcıların kesinlikle geliştiricinin güvenilir olduğuna emin olması  ve yorumlara bakarak indirmeleri tavsiye ediliyor.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉