• PAYLAŞ

Android Cihazlarda NFC Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

  • 11/02/2017 - 11:56
  • 0 Yorum
  • 1221 görüntüleme

Android Cihazlarda NFC Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Yakın temas teknolojisi kısaltılmış olan adıyla NFC artık günümüzün bir parçası haline geldi. Ülkemizde seyahatlerde kullanılan Akbil örneğinde olduğu gibi sadece kısa mesafede içerisinde çalıştığı için güvenli ödemeler için son derece ideal. Bu özelliği içeren çok sayıda Android işletim sistemli cihaz bulunuyor. Bu özellik aynı zamanda Bluetooth aksesuarların eşleştirilmesini de hızlandırıp oldukça kolaylaştırıyor.

Android 4.0 sürümüyle birlikte Android Beam özelliğini mümkün hale getiren NFC esaslı veri aktarımı gerçeğe dönüşmüş durumda. Bu sayede NFC içeriği bulunan iki cihaz kolayca veri alışverişi yapabiliyor yani bir cihazdan yeni bir cihaza geçiş yapıyorsunuz gerekli bilgiler anında aktarılabiliyor. Aynı zamanda NFC yongası içeren ufak boyutlu pasif anahtarlıklar da bulunuyor.

NFC iletişim mesafesi santimetre düzeylerinde olmasından dolayı bu özelliğe destek veren akıllı telefonların arka kapağı üzerinde NFC alıcısının yerini işaret eden logolar ve N harfi bulunuyor. Donanım bakımından kontrol etmek içinse Ayarlar sekmesi üzerinden Daha fazlası sekmesine giriş yapıp alta doğru indiğinizde NFC ve Android Beam seçenekleri cihazınızda bulunuyorsa NFC özelliği var anlamına geliyor.

Android Cihazlarda NFC Özelliği Nasıl Aktif Edilir ?

Android cihazlarda NFC özelliğini aktif yapmanız için Ayarlar sekmesine giriş yapın açılan listenden Daha Fazlası seçeneğine girin ve seçenekler arasından Android Beam ve NFC seçenekleri üzerine tıklayarak aktif konuma getirin. Özelliği aktif konuma getirmesinden sonra NFC etikete veya özelliği içeren bir diğer cihaza yaklaşınca otomatik olarak bağlantı uyarısı göreceksiniz.

NFC Üzerinden Veri Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

Veri aktarımı yapmak istediğiniz her iki Android cihazda da NFC aktif konumda ise arka kapaklar birbirlerine yaklaşınca cihazlarda sesli ve aynı zaman da titreşimli bildirim belirecek, durum işaret edecektir. Tabii her iki cihazda uyku modunda veya ekran kilitli olmamalı. İki kullanıcıda aynı şekilde onay verdiği zaman cihazların birbirinden uzaklaştırılmaması gerekli. NFC özelliği ile uygulama paylaşırsanız apk paketlerinin paylaşılmadığını bilmelisiniz. Sadece Google Play mağaza linkleri gönderilebilir.

Web içeriği NFC özelliği ile paylaşılırsa bu adrese ait linki gönderilir ve varsayılan internet tarayıcı otomatik olarak cihazınızdan açılır.

YouTube videosu paylaşım seçer ve NFC özelliğine tıklarsanız cihazda yüklü bulunan YouTube uygulaması videoya ait olan linki açar. Kişisel bilgileri gönderiyorsanız ve birden fazla Google hesabınız bulunuyorsa  hangisi olacağı sorulur ve ardından diğer cihazın ekranında görünür. NFC özelliği ile fotoğraf gönderirseniz alıcı tıkladığı zaman kendisine ait Galeri içeriğinde gösterecektir.

NFC Anahtarlıkları Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

NFC anahtarlıkları, içinde bilgi yer almayan pasif alıcılar, NFC destekli olan telefonlarla programlanabilir ve içerisinde bilgi depolanır. Örnek olarak size ait olan site linki, kontak bilgisi, Bluetooth ve GPS etkinleştirme gibi komutlar depolandıktan sonra hayat kolaylaştırılabilir veya paylaşıma girilebilir.

NFC özelliğine destek veren mağazalarda telefonunuzu kullanarak ödeme yapabilirsiniz fakat bunun için öncelik olarak banka kartınızı ekleyebileceğiniz ilgili uygulamaları cihazınıza kurmanız ve varsa root işlemini kaldırmanız gerekir. Android Pay ve Samsung Pay gibi servisler çeşitli ülkeler üzerinde kullanımda. Android cihazlarda root işlemini nasıl kaldıracağınızı öğrenmek için BU MAKALEMİZİ okuyabilirsiniz.

 

[Toplam:1    Ortalama:1/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉