• PAYLAŞ

Android Cihazlarda Oyun Performansı Yükseltmesi Nasıl Yapılır ?

  • 30/10/2016 - 10:40
  • 0 Yorum
  • 925 görüntüleme

Android Cihazlarda Oyun Performansı Yükseltmesi Nasıl Yapılır ?

Android cihazlarda oyun performansını yükseltme çok zor bir işlem olmadığını söyleyebilir. Bu işlemin çeşitli yöntemleri bulunmakta belki de sizlere yapacağımız öneri ile karşınıza çıkabilecek olan en mantıklı çözüme ulaşmış olabilirsiniz ! Normal şartlarda genel olarak yapılanlara bakıldığında, akıllı telefonların performansını artırmak için işlemciyi overclock yapmak, sistem temizliğine gitmek yada istediğimiz bir uygulamaya kaynak önceliği vermek gibi farklı seçenekler bulunmakta. Ancak tüm bu yöntemlerin kullandığınız akıllı telefonunuzun sağlıklı çalışmasını etkileme durumu söz konusu yada daha farklı açıdan pil tüketiminiz olumsuz etkilenir. Bu işlemlerin arasında en performanslı olan yollardan bir tanesi ise ekran çözünürlüğü düşürerek Android cihazlarınızda oyun performansını yükseltmek.

Normal şartlar içerisinde ekran çözünürlüğünüz 1080 x 1920, 1440 x 2560 yada daha başka bir değerlerdedir ve asla değiştirilemez. Cihazınızda yüklü olan oyunların tamamı bu çözünürlükte açılır ve akıllı telefonunuzdaki sistem kaynakları da ekran çözünürlüğünüze göre tüketilmeye devam eder. Sevdiğiniz oyunları oynarken takılma yada performans düşüklükleri yaşıyorsanız, ekran çözünürlüğünü sanal olarak düşürebilir ve oyununuzu oynamaya yine tam ekran olarak devam edebilirsiniz. Bu işlem için sadece root ihtiyacınız olduğunu belirtelim.

Bu işlemi kolaylık yapmanız için ilk olarak sizlere Screen Shift uygulamasını öneriyoruz. Uygulama tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra ara yüzü ile de kullanımı oldukça kolay.

Screen Shift uygulamasını Android cihazlarınıza BU LİNK üzerinden indirebilirsiniz.

Android cihazlarda oyun performansını yükseltme sağlayan uygulamanın kullanımı oldukça basit. Screen Shift uygulamasını Android cihazlarınıza indirip kurmanızdan sonra uygulamayı çalıştırın. Uygulamanın ana ekranı üzerinden istediğiniz bir çözünürlük değerini girin. Örnek olarak  sevdiğiniz ve performans sorunu yaşadığınız oyunu 480 x 640 piksel çözünürlükte başlatın ve arada yaşanacak akıcılığı hissedin. Merak etmeyin; uygulama ile oyun ilk açıldığında küçük bir ekranda başlayacak bunun nedeni mevcut ekran çözünürlüğünüz çok daha yüksek. Oyunun açılmasının sonrasında bu pencereyi her hangi  bir yere taşıyabilir yada olması gerektiği gibi tam ekran yapabilme imkanına sahipsiniz.

 

android-cihazlarda-oyun-performansi-yukseltmesi-nasil-yapilir-1

Uygulama içerisinde oyun performansını yükseltme için yapılması gerekenler oldukça basit. 9:16 oranını kesinlikle bozmadan yeni ekran çözünürlüğü değerini tanımlıyorsunuz. Bu işlemden sonra küçük pencerenin ekranın neresinde açılmasını istediğinizi seçin ve yapacağınız işlem tamamdır.

android-cihazlarda-oyun-performansi-yukseltmesi-nasil-yapilir-2

Bu aşamadan sonra oyunların performansı sizi şaşırtacak. Görsel kalite bazında  küçük kayıplar olacak fakat kesinlikle elde edeceğiniz FPS artışı sayesinde bunu hiç düşünmeyeceksiniz. Aynı zamanda şarjınız da çok daha uzun gidecek. Uygulamayı bir çok başka alanlarda da kullanabilmeniz mümkün. Örnek olarak ; hazırladığınız bir mobil uygulamayı yada videoyu farklı çözünürlüklerde nasıl göründüğünü kolaylıkla test edebilirsiniz. Kısacası kullanıma alanları tamamen sizin seçeneklerinize bağlı.

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉