• PAYLAŞ

Süper Girişimci Nasıl Olunur ?

  • 30/10/2016 - 13:51
  • 0 Yorum
  • 937 görüntüleme

SÜPER GİRİŞİMCİ NASIL OLUNUR?

Girişimcilik dünya üzerinde en çok üzerinde konuşulan kavramlardan birisidir. Birçok insan yanlış anlasa da gerçek bir girişimci fark yaratır. Ülkemizde girişimci denildiğinde birçok insan elinde bulunan imkanlarla denenmiş bir projeyi hayata geçirmeyi girişimcilik olarak algılamaktadır. Ancak girişimci elinde imkan bulunsa da bulunmasa da dünya üzerinden olmayan bir olguyu hayata geçirebilen kişiye denir. Sizlere birçok sefer iyi bir girişimci nasıl olur, girişimci olmak için nelere dikkat edilmeli gibi konular hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda ise süper girişimcilik kavramını sizlere anlatmaya çalışacağız. Tanım olarak girişimciliğin bir üst noktası olarak kabul edebiliriz.

Süper girişimcilik elinde hiçbir imkan olmayan insanların yani sıfırdan tepe noktaya çıkabilecek insanlar için kullanılıyor. İngiltere bu konu üzerinde araştırma yapan Centre for Policy isimli kurum ilginç bilgilere ulaşmaya başarmış. Bizlerde onlardan aldığımız bilgilerle süper girişimci nasıl olunur sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Bu konuya daha iyi anlamanız için dünya üzerinde bu tanım içine giren insanların hayatlarını sizlere anlatacağız.

super-girisimci

Süper Girişimcinin Girişimciden farkı nedir?

Girişimci etrafında bulunan imkanlar ile ortaya fark yaratan şeyler çıkaran kişiye denildiğini söylemiştir. Süper girişimciliği bu olgudan ayıran bilgi merkezli olarak yapılan işleri kapsadığını söyleyelim. Daha çok bilgi ve daha çok eğitim alan kişilerin dünya üzerinde yaptıkları değişimleri ifade etmektedir. Yapılan araştırmada çıkan sonuca göre Amerika’da bulunan süper girişimcilerden sadece yüzde 16’lık bir kısmı eğitimi üst düzeyde almamıştır. Geri kalan kısım ise girişimcisi olduğu konunun üniversite eğitimini almasının yanı sıra doktorasını ve yüksek lisansını tamamlamayı başarmıştır.

İngiltere merkezli araştırma şirketinin yaptığı araştırmada zenginlik hırsının ve rekabet ruhunun da süper girişimci olmak için gerekli olduğunu ortaya çıkarmıştır. 2014 yılında yapılan araştırmada bu olgu içine giren dünya üzerinde 1000 kişi bulunuyor. Yani bu olgu içine girebilecek çok az sayıda insan var. Genellikle bulundukları yerler Hong Kong, İsrail ve Amerika merkezli olarak bulunuyorlar. Amerika haricinde bulunan iki yerin çok küçük alana hitap ettiğini hepimiz biliyor.

super-girisimci-1

Sıfırdan Milyarder Olmayı Başaran Süper Girişimciler

Yazımızın devamında süper girişimci olmayı başaran birkaç insanın hayatını sizlere örnek olarak yazacağız. Yukarıda ki bilgiler ile ne kadar uyduklarını gördüğünüz de sizlerde hak vereceksiniz.

Jan Koum – Whatsapp

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasını Facebook’a sattıktan sonra milyarder olmayı başardı. Ukraynalı olan bu kişinin Amerika’ya ilk geldiğinde gıda yardımı ile hayatını sürdürdüğünü bilen çok az sayıda insan vardır.

Kenny Troutt – Excel Communication

Amerika Birleşik Devletlerinin telekomikasyon altyapısına şirketin kurucusu. Yıllarca hayatını idare etmek için sigorta satmaya çalıştı. Şu an kişisel serveti 2 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Howard Schultz – Starbucks

Çok fakir bir ailede büyüyen Starbukcs’ın CEO’su olan Schultz, üniversiteyi futbol bursu ile kazanarak okumayı başardı. Daha sonra kahve konusunda dünyanın bir numarası konumunda ki şirkete girdi ve şu an en üst yöneticisi olarak çalışıyor.

Oprah Winfrey – Televizyon

Afrikalı bir ailenin Amerikalı çocuğu olarak yoksulluk içinde büyüdü. Üniversite eğitiminin ardından ilk ekranla buluşmasını 19 yaşında yaptı. Eğitimi ve rekabetçi ruhu sayesinde şu an 3 milyar doların üzerinde servete sahip.

George Soros

Yatırım denildiğinde ilk akla gelen isimlerin başında geliyor. Macaristan’da yaşadığı yıllardan Nazi zulmünden kaçarak Londra’ya yerleşti. Şu an ki servetinin 20 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Li Ka-shing

15 yaşında babasını kaybettik sonra bir süre eğitimine ara vermek zorunda kalmasına rağmen şu an Asya’nın en güçlü sanayi şirketlerinden birisinin sahibi konumundadır.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉