• PAYLAŞ

Android Telefonlar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

  • 27/04/2017 - 10:18
  • 0 Yorum
  • 594 görüntüleme

Android Telefonlar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

Akıllı telefonların en büyük sorunu belirli bir kullanım süresinin ardından yavaşlamasıdır. Özellikle Android işletim sistemin olduğu telefonlarda bu durum daha sık karşılaşmak can sıkıcı bir hale gelmektedir. Bu telefonların yavaşlamasının çeşitli nedenleri vardır. Telefon hafızasının kapasitesinin tamamının dolu olması, gereksiz birçok uygulamanın telefonun içerisinde yüklü olması gibi etkenleri sizler zaten biliyorsunuz. Bunlar ile birlikte telefonun yavaşlamasına neden olan başka nedenlerde vardır. Şimdi sizlere Android işletim sisteminin olduğunu telefonunuzu daha hızlı bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak detayları anlatmaya çalışacağız. Bu sayede telefonunuzda herhangi bir takılma ve tıkanma yaşanmadan sorunsuz bir şekilde kullanabileceksiniz.

Ekran Animasyonlarını kapatın

Telefon ilk defa açıldığında bazı standart uygulamalar vardır. Bunlardan birisi görselliğin arttırılması ile kullanılan ekran geçişleridir. Eğer sizin için görsellikten daha çok performans önemliyse bu animasyonlu geçişleri kapatmanız da fayda var. Bunun için Ayarlar sekmesinden, Ekran – Animasyon bölümüne gidip yukarıda bahsetmiş olduğumuz ayarı düzenleyerek telefonunuzu yavaşlatan bir etkenden kurtulmuş olursunuz.

 

Tarayıcı Eklentilerini Akıllı Kullanın

Akıllı telefonların bu kadar kullanılmasının en büyük nedeni istenilen her yerden internete girmemize imkan tanımasıdır. Bunun için internet tarayıcılarından yararlanırız. Bu uygulamalar daha iyi hizmet sunmak için kendileri ile birlikte bazı eklentiler ile çalışmaktadır. Bu eklentileri sayısının fazla olması telefonun yavaşlamasına neden olmaktadır. Bunun için yapılması gereken İnternet sekmesini acıktıktan sonra Ayarlar – Eklentileri Etkinleştir sekmelerine tıklayarak gerekli düzenlemeleri yapmanızdır. Bunun eklentileri tamamen kapatabilir ya da kullanılırken onay alınarak çalışmasını düzenleyebilirsiniz.

Ara yüzü Değiştirin

Android’in belki de en büyük problemlerinden birisi kendi ara yüzünün belirli yavaşlamalara sebep olmasıdır. Bu yavaşlama bazen çok can sıkıcı olabiliyor. Bunun için yapmanız gereken Launcher Pro ya da ADW Launcher gibi ara yüz uygulamalarından birisini telefonunuza indirebilirsiniz. Ara yüz nedeniyle oluşan yavaşlamalardan bu sayede kurtulmuş olursunuz.

Animasyonlu Duvar Kağıtları

Evet, kabul ediyoruz çok güzel bir görüntünün oluşmasına yardımcı oluyor. Ancak bu uygulama tahmin edileceği gibi telefonun çok yavaşlamasına neden oluyor. Çünkü telefon belleği bu hareketi sağlayabilmek için belirli bir işlemci gücünü sürekli olarak bu animasyon için ayırmak durumunda kalacaktır. Bunun için size tavsiyemiz ekran için seçeceğinizi duvar kağıdının animasyon yerine hareketsiz bir görsel olarak kullanmanızdır.

Bekleme Ekranının da ki Widgetlar

Bekleme ekranında daha hızlı bir şekilde telefonunuzu kullanmanız için en çok tercih edilen widgetlar telefonun yavaşlamasına neden olmaktadır. Özellikle sistem kaynaklarının yoğun bir şekilde tüketilmesine neden olan bu widgetları ana ekranda kaldırmak doğru bir tercih olacaktır. Size tavsiyemiz bekleme ekranında etkin bir şekilde kullanmadığınız çok sayıda widget varsa bunları ekranda kaldırmanızı tavsiye ederiz.

Kullanılmayan Yazılımlar

Bazen Play Store üzerinden kullansak da kullanmasak da çok yazıda yazılımı indirebiliyoruz. Bu uygulamaları hiç kullanmasak dahi telefonun yavaşlamasına neden olduğunu bilmelisiniz. O nedenle size tavsiyemiz uygulama menüsüne girerek uzun süredir kullanmadığınız uygulamaların tamamını kaldırmanızda fayda var. Telefonunuzun ne kadar rahatladığını gördüğünüz de sizde şaşıracaksınız. Size tavsiyemiz hiçbir zaman telefonunuzda kullanmadığınız programları bulundurmamanız yönünde olacaktır.

Güncellenme Sıklığı

Akıllı telefonlar birçok işlemi bizlerin yerine sürekli olarak yapmaktadır. Bunun için bazı uygulamalar için güncellemeler otomatik olarak yapılmaktadır. Örneğin maillerin kontrol edilmesi bunlardan birisidir. Bunun kontrol edilme sıklığını 15 dakika yapmanız telefonun rahatlamasına yardımcı olur. Çünkü genelde insanlar bunu sürekli olarak kontrol edilecek şekilde ayarladığı için telefonun kaynaklarının gereksiz yere harcanmasına neden olmaktadır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉