• PAYLAŞ

Uyku Felci Nasıl Tedavi Edilir?

  • 26/04/2017 - 15:49
  • 0 Yorum
  • 590 görüntüleme

Uyku Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Büyük bir kesimin yaşadığı bu durum halk arasında karabasan gelmesi olarak bilinmektedir. Uykuya dalmamız sırasında bilincimizin açık olmasına rağmen vücudumuzun her hangi bir parçasını kıpırdamamız olayına tıp dünyasında verilen isimdir. Yaşayanlar bu durumun ne kadar can sıkıcı ve insanın paniklemesine neden olan bir durum olduğunu bilmektedir. Geçmiş yıllarda bu durum hakkında çok sayıda mit bulunmaktaydı. İnsanların anlam veremedikleri olaylara uydurdukları hikayelerden birisi de bunda yaşanmaktaydı. Gelişen tıp sayesinde insanların zor duruma düştüğü ve sakinliğini koruyamayan insanların psikolojik sorunlar yaşadığı bu durum çözüldü. Şimdi sizlere uyku felcinin tam olarak ne olduğunu ve nasıl kurtulacağınızı kısaca anlatmaya çalışacağız.

Beynimizin Bizlere Oynadığı Oyun

Beynimiz gün içerisinde birçok kararı vermemize ve birçok işlemi yapmamız konusunda bize yardımcı olmaktadır. Tıp çok gelişmiş olsa da insanlık hala bu vücut parçamızın nasıl çalıştığını net şekilde bilemiyor. Beynimiz bazı durumlarda kararı kendisi veriyor. Bunlardan birisinde de uyku felci durumu ortaya çıkıyor. Beynimiz koklama, duyma ve görme gibi organlarımızın çalışmasını sağlar. Uyku durumunda ise bunlardan bazıları vardiya değişimi yaparak aktif durumlarını bırakırlar. Buna örnek olarak uyuyan birisinin gözlerini açsak dahi görememesini gösterebiliriz. Bu da demek oluyor ki uykumuzda normal hayatımızda işlerimizi kolaylaştıran organlarımızdan bazılarının dinlenmesine gerek var.

Beyin her zaman bu görev bölümünü doğru şekilde yapamıyor. Uykuda olması gereken bir organımızın vardiyasının uzatarak işine devam etmesini istiyor. İşte bu durumda uyku felci durumu ortaya çıkıyor. Bu durum iki farklı şekilde gerçekleşebiliyor. Ya bilincimiz aktif bir hale geliyor ve hiçbir uzvumuzu kıpırdatamıyoruz. Ya da gözlerimiz açılıyor ve yatağımızda olduğumuzu görüyoruz, gene kıpırdayamıyoruz. Bu durum nedeniyle birçok insan korku ve endişe içine bir anlık olsa da girebiliyor. Bu durumda izlemiş olduğumuz filmler ya da duyduğumuz hikayelerin de etkisiyle sanki odanın karanlık noktalarında bir şeylerin kıpırdadığını düşünmemize neden oluyor. Ancak kesinlikle böyle bir durum yok. Sizi kimse izlemiyor ve uykunuzda size bir şey yapmayacak.

Uyku felci nasıl yaşanır?

Bu durumun ortaya çıkış sebebi insanların kontrolsüz bir şekilde uykudan uyanmasıdır. Kontrollü bir şekilde uyanmak günlük hayatımızda bize yardımcı olan tüm organlarımızın devreye girmesi ile gerçekleşiyor. Bunun aksi durumunda yaşanan uyanmada karabasanların oluşmasına neden oluyor. Bu durumda sadece beynimiz aktif duruma gelir ve yanında görme kabiliyetimizi de aktif bir duruma getirir. Diğer tüm organlarımız uyuduğu için konuşma ve dokunma gibi normal işlerimizi yapamayız. İşte bu durumda sadece etrafımızı görebildiğimiz ve diğer hiçbir işlemi yerine getiremememizden dolayı ortaya çok zor bir durumun çıkmasına neden olur. Bu da insanların korkmalarına ve panik halinde olmalarına neden olur. Bu olmayan şeylerin var olmasına inanmaya ve abartarak büyütmemize neden olur.

Uyku Felci Nasıl Önlenir?

Bu durumdan tamamen kurtulabilmeniz söz konusu değildir. Daha çok psikolojiniz ile ilgili bir durumdur. Eğer bu tip varlıklardan korkuyorsanız ister istemez bu durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak uyku felcini en az indirme imkanınız var. Yaşanmasının en büyük nedeni olarak düzensiz uykuyu gösterebiliriz. O nedenle yapmanız gereken uykunuzu belirli bir düzene sokmanız gerekiyor. Örneğin her gün 11 ile 12 saatleri arasında uyuyorsanız sabah 7 ile 8 gibi kalkmalısınız. Bir gün gece 2-3 gibi yatıp bir gün sonra 10’da uyumak bu durumun yaşanmasına imkan oluşturabilir. Unutmamanız gereken bu durumu sadece sizi yaşamadığınız ve sakinliğinizi korumanız gerektiğidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉