• PAYLAŞ

Android Telefonlarda Deklanşör Hızı Nasıl Değiştirilir ?

  • 04/11/2016 - 19:07
  • 0 Yorum
  • 834 görüntüleme

Android Telefonlarda Deklanşör Hızı Nasıl Değiştirilir ?

Dünyada kullanıma sunuluna akıllı telefonların özelliklerini göz önüne aldığınız da en fazla gelişim gösteren ve önem verilen özelliğin kameraları olduğunu fark edeceksiniz. Android cihazlarda kullanılan neredeyse bütün sosyal medya uygulamaları da kamera kullanımına dayalı olarak çalışıyor. Son zamanlarda sosyal platformlarda yapılan güncellemeleri dikkate alırsanız canlı yayınlar daha da ön planda. Bütün bu bileşenleri bir araya getirdiğinizde kullanmakta olduğunuz akıllı telefonların en önemli işlevi neredeyse kamerası haline gelmiş durumda. Akıllı telefonların kullanım alanı üreticiler tarafından dikkate alınıyor ve her yeni modelde daha üstün olan bir kamera ile donatılmış modeller ile kullanıcılarının karşısına çıkıyorlar. Andoroid işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanabileceğiniz ve deklanşör hızını kendinizin ayarlamasını sağlayan bir uygulama bulunuyor. Daha hızlı yakalamak istediğiniz fotoğraf karelerini net bir şekil çekmenize olanak sağlıyor. Bu yazımızda sizlere Android işletim sistemli cihazlarınızda deklanşör hızını nasıl ayarlayacağınız detayları ile anlatacağız.

Android Cihazlarda Deklanşör Hızı Nasıl Değiştirilir ?

Akıllı telefonlarınızda deklanşör hızını değiştirmek için ilk olarak sizlere önereceğimiz ve tamamen ücretsiz olan Camera FV-5 Lite uygulamasını cihazlarınıza indirip kurmanız gerekiyor.

Anrdoid telefonlarınıza Camera FV-5 Lite uygulamasını BU LİNK üzerinden indirerek kurabilirsiniz.

Camera FV-5 Lite uygulamasını Android cihazlarınıza kurmanızdan sonra açıyorsunuz uygulama açılması ile beraber aynı anda cihazınızın kamerası da aktif olacaktır. Kameranızın aktif olmasının asıl nedeni yapacağınız ayarları görerek ve bilerek yapmanıza imkan sağlamak. Yapacağınız ayarlarda ISO, beyaz ayarları gibi bir çok seçenek elinizin altında olacak.

 

 

android-telefonlarda-deklansor-hizi-nasil-degistirilir-1

 

Camera FV-5 Lite uygulamasının özelliklerini kullanarak telefon kameranızın obtüratör hızını artırabileceksiniz. Obtüratör daha açık bir dille anlatmak gerekirse perde hızı anlamına gelmektedir. Bir kamerada obtüratör yani perde ne kadar açık kalırsa içeriye o kadar ışık almaktadır. Fakat  deklanşörü hızlandırmanız için obtüratör hızını mutlaka artırmanız gerekiyor.

 

android-telefonlarda-deklansor-hizi-nasil-degistirilir-2

 

-Uygulamanın ara yüzünde ekranın sol üst tarafında yer alan P sekmesine giriş yapın. Açılan Program Modu seçeneklerinden arasında  S sekmesine dokunun.

-Bu işlemin ardından ekranınıza deklanşöre basmanızdan sonra perdenin ne kadar açık kalacağını belirleyeceğiniz bir ayar bölümü gelecek. Önceden varsayılan olarak ayarlamış değerlerden 2 saniye, 1 saniye veya 5 saniyeyi seçebilirsiniz bu tamamen sizin çekmek istediğiniz fotoğrafa yada ortama bağlıdır. Örnek olarak eğer loş bir ortamda bulunuyorsanız perde hızını yavaşlatarak kameranızın daha fazla ışık almasını sağlayabilir, tam tersine çok ışık alan bir yerdeyseniz perde hızını arttırarak ışık ayarı yapabilirsiniz.

-İstediğiniz doğrultuda ayarlarınızı yapmanızdan sonra ve deklanşör hızını seçtikten sonra uygulama sizi otomatik olarak normal kamera ara yüzüne yönlendirecektir. Yapacağınız işlemlerin hepsi bu kadar. Artık yapmanız gereken odaklanarak dilediğiniz fotoğrafları çekmek olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉