• PAYLAŞ

Antoryum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?

  • 22/09/2016 - 05:19
  • 0 Yorum
  • 954 görüntüleme

Antoryum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?

Antoryum bir tür saksı çiçeğidir, ev ve işyerleri gibi yaşam alanlarımızı renklendiren son derece güzel bitkilerdir. Saksı çeşitleri arasında beyaz, pembe ve kırmızı renkleri bulunur. Boyları ortalama olarak 40 cm ile 80 cm arasında değişiklik gösterebilir. Kalp şeklini benzeyen çiçekleriyle ev ve işyerleri gibi yaşam alanlarında çalışma odaları renklendirir, süsler ve mutluluk hissi katar. Bakımları oldukça kolay olduğundan dolayı fazlasıyla tercih edilir. Rüzgar alan yerlerde bulunmaması gerekir ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalması yaprak ve çiçeklerine zarar vereceği gibi aynı zaman da güneş aldığı yönde doğru eğilim göstermesine neden olur, bu nedenle 2 günde bir defa saksının yönü değiştirilmelidir.
antoryum-cicegi-bakimi-nasil-yapilir-3

Antoryum çiçeği fazla suyu sevmez bu nedenle sulama esnasında toprağının kontrol edilmesi gerekir, saksı toprağı nemli yada ıslak ise sulama bir gün sonrası yapılabilir. Genel sulaması yaz ayları içerisinde haftada 2 yada 3 defa kış aylarında ise haftada 1 defa sulanması yeterli olacaktır. Bütün çiçek türlerinde olduğu gibi Antoryum çiçeğinin sulamasında devamlı olarak aynı su ölçek kabı kullanılmalıdır.

antoryum-cicegi-bakimi-nasil-yapilir-2

Antoryum çiçeğinin toprak değişimi zamanı Nisan veya Mayıs aylarında yapılmalıdır. Toprak değişimi yapılırken dikkat edilmesi gereken detay, değiştirmeye karar verdiğiniz çiçeğinizin saksısının en fazla bir numara daha büyüğüne dikilmelidir.

antoryum-cicegi-bakimi-nasil-yapilir-4

Saksı çiçeklerinizi yaşam alanlarınızda bulunmasını çok istiyor fakat koyacağınız ortam gün ışığından oldukça uzak kalıyor ise ; bitkilerinizin yapraklarının dökülmemesini, çiçeklerinin açmasını ve sağlıklı olarak kalmasını sağlamak için sizlerin bitkilerinize yardımcı olması gerekmektedir. Bu ortamı sağlamak için çiçeklerinizi doğal ortamlarına uygun konuma getirmek ve en önemli olan ışık ihtiyaçlarını gidermek amacı ile üstünden aydınlatıcılarla destekleyebiliriz. Saksı çiçeklerinin büyük bir çoğunluğu aydınlığı oldukça sever, bu mümkün ise gün ışığı olmalı, olmayan durumlarda ise, aydınlatıcılar yardımı ile desteklenmeli. Karanlıkta kalan saksı çiçekleri yapraklarını döker, sararmalar ve solmalar meydana gelir. Daha az ışık alan saksı çiçeklerine, daha az su verilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉