• PAYLAŞ

Araba Almak İçin Nasıl Birikim Yapılmalı?

  • 26/12/2016 - 14:29
  • 0 Yorum
  • 842 görüntüleme

Araba almak için nasıl birikim yapılmalı?

Birikim yapmak, insanların istediklerine ulaşması için yapılmaktadır. Bu bir ev, araba ya da farklı bir ihtiyaç olabilir. Bu yazıda sizlere araba almak için nasıl birikim yapabileceğiniz konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Bildiğiniz gibi araç piyasası hem sıfır da hem de 2. El piyasası sürekli olarak yükseliyor. Bunda talebin yoğun bir şekilde artmasının etkisi olduğu gibi, yıl sonuna doğru ÖTV ve dolarda yükselişin de etkisi var. Bu durum nedeniyle daha fazla fiyatları artmadan birikiminizi hızlandırarak araba almak için gerekli miktarı nasıl toplayacağınız hakkında ki detaylara geçelim.

 

Bütçenin Doğru Yönetilmesi

Tüm ihtiyaçların gerçekleştirilmesinde olduğu gibi araba almak için de ilk olarak bütçenizi doğru yönetmenizdir. Bütçenin nasıl yapılacağını birçok sefer sizler ile paylaştık. Kısaca değinmek gerekirse iyi bir bütçe hesaplamak için gelirlerinizi ve harcamalarınızı bir yere not etmeniz önemlidir. Birikim yapmanın temel taşı bütçe kontrolü diyebiliriz. İyi yapılan bütçe kontrolü ile hızlı bir şekilde birikim yapmanız kolay olacaktır. Bütçe size gelirlerinizi nasıl harcadığınızı gösterecektir. Eğer bütçe hesabınızdan gelirinizden daha çok harcamanız olduğunu gösteriyorsa yanlış yolda olduğunuzu görebilirsiniz. O nedenle ilk olarak harcamalarınızı kısıtlamalısınız.

Birikim yapmanın altın kuralı tasarruftur

Birikim yapmanın en önemli detayı tasarruf yapılmasıdır. Para biriktirmek için tasarruf yapacağınız harcamalarınızı belirlemelisiniz. Bu noktada size ilk maddede anlattığımız bütçe hesaplamanız yardımcı edecektir. Çünkü gereksiz harcamalarınız ortaya çıkmasında bütçenin önemli bir payı vardır. Örneğin harcamalarında dışarıdan yemek yediğiniz de aylık 300 lira harcadığınız ortaya çıkabilir. Haftada bir 75 TL’lik harcamalarınızı dışarıda yemek yemeye ayırıyorsanız bundan vazgeçmelisiniz.

Birikim hesabı oluşturmak

Para biriktirmekte genel de zorlanan insanların yardımına bankalarda bulunan birikim hesapları yetişecektir. Bu hesapların artısı isteseniz de bozulmamalarından kaynaklanıyor. Çünkü evde biriktirilen para çok kolay bir şekilde harcanabilir ancak banka da bulunan birikim hesaplarını kolay bir şekilde bozmak istemeyiz. Eğer kısa sürede birikim yaparak araba alma hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız çalıştığınız bankaya giderek birikim hesabı açmak istediğinizi söylemelisiniz. Bu istediğiniz model de araca kısa sürede ulaşmanıza yardım edecektir.

Gereksiz Harcamalarınızı Belirleyin ve Ondan Kurtulun

Para biriktirmenin önünde ki en büyük engel gereksiz harcamalardır. İnsanlar bu harcamaların kolayca farkına varmazlar. Bu harcamaların farkına varmanız için düzenli olarak harcamalarınızı bir yere kayıt etmeniz gerekiyor. Günlük 2 TL çay parası verseniz bunun aylık karşılığı 60 TL olacaktır. Küçük bir miktar gibi gözükse de yıl sonunda bu miktar 720 TL olacaktır. Yeni bin TL ye yakın paranızı yılda dışarıda çay içerek harcıyorsunuz demektir. Ya da her ay aldığınız ayakkabı harcamalarınızı 6 ay da bire düşürmeniz gerekebilir. Bu gereksiz harcamalarınızı kısıtladığınız anda karşınıza birikim için büyük bir miktar çıkacaktır.

Liste Hazırlayın

Birikim yapmak için alışverişlerinize çok dikkat etmelisiniz. Özellikle büyük alışveriş merkezlerine giderken öncelikle kendinize ihtiyaçlarınızı karşılamanız için bir liste hazırlayın. Ve alışverişiniz sırasında mümkün mertebe bu listeye sadık kalmaya çalışın. Çünkü alışveriş merkezlerinde insanları ihtiyaçları olmayan eşyaları almaları için bile özel çalışmalar yapılmaktadır. 2-3 parça eşya almak için gittiğiniz alışveriş merkezlerinden ellerinizde birçok poşetle çıkabilirsiniz. Ayrıca alışverişe çıktığınız da kredi kartınızı kullanmamaya dikkat edin. Çünkü kredi kartı ile yapılan harcamalar cepten nakit para çıkmadığı için çok kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Kredi kartı insanların birikim yapması konusunda ki en önemli engel olarak görebilirsiniz. Ona bir düşman olarak davranmak sizi kısa sürede araba almak için yardımcı olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉