• PAYLAŞ

Araç Lastiği Nasıl Değiştirilir?

  • 26/08/2016 - 20:03
  • 0 Yorum
  • 989 görüntüleme

Günümüzde insan başına araç düşmektedir. İnsan oğlu temelinde bulunan tembellik genleri nedeniyle hayatını kolaylaştıran bütün teknolojilere kısa sürede alışma konusunda çok isteklidir. Bu teknolojik gelişmelerden birisi de otomobillerdir. Yaklaşık olarak yüzyıldan beridir hayatımızın içinde olan araçların gidebilmesi için özel yollar yapılmaktadır. Sürekli olarak yeni araçlar üretilmekte ve insanların hizmetine sunulmaktadır. Ancak kullanım süreleri kısıtlı olan parçalardan üretildikleri için insanı bazen istemedikleri durumlara sokmaktadırlar. Bu parçaların başında en çok işlemi gören araç parçalarından olan lastikler gelmektedir.

Her koşulda gitmesi için tasarlanan lastikler bazen aşırı kullanımdan bazen de dışarıdan gelen yabancı bir etki nedeniyle işlemini görmeyecek duruma gelmektedir. Bu durumun yaşanması insanların canını sıkabiliyor. Ancak otomobil firmaları bu durumu ön gördükleri için aracın içine sizi lastik tamircisine götürmeye yetecek bir yedek lastik koymaktadır. Ancak sorun bu noktada başlamaktadır. Lastik vardır, lastiği değiştirecek tüm alet ve edevatlar elinizde bulunmaktadır ancak bu konuda hiç bilginiz olmaması sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yazı lastik değiştirme konusunda bilgisi olmayanları bilgilendirmek bilgisi olanları da bilgilerini tazelemeleri için yazılmıştır.

Lastiğin kullanılamayacağından emin olduktan sonra ilk olarak araçtan krikonuzu, bicon anahtarınızı ve yedek lastiğinizi çıkarmalısınız. Bundan önce çevre güvenliğinizi almanız gerekmektedir. Aracınızda bulunan uyarı tabelasını yola koyarak gelen araçları uyarmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra lastiğinizi değiştirmeye başlayabilirsiniz.

H12_LastikDegistirme

İlk olarak yapmanız gereken krikoyu yerleştirmeden bicon anahtarı yardımı ile biconları gevşetmeniz gerekiyor. Tekerleği tutan cıvataları kast ediyoruz. Bu işlemin ardından krikoyu aracın altında patlayan lastiğe yakın bir noktadan sağlam bir zeminin üzerinde aracın sağlam bir noktasına gelecek şekilde yerleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra krikoyu kaldırmaya başlamalı ve lastiğin havaya kalkmasını sağlamalısınız. Bicon anahtarını elinize alarak gevşeyen biconları sökmeli ve patlayan lastiği çıkarmalısınız.

Yeni lastiği takarak biconları yerine yerleştirmelisiniz. Bicon anahtarı yardımı ile gevşekliklerini almalısınız. Sıra ile sıkmayın az sıkın ve diğer bicona geçin. Bicon kesmesine neden olmamış olursunuz. Daha sonra krikoyu indirin ve lastiğin yere basmasını sağlayın. Krikonuzu toplayın ve bicon anahtarı yardımı ile lastik cıvatalarını iyice sıkın, lastik değiştirme işleminizi yapmış olacaksınız.

Kaydet

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉